porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać ZIOŁA NA BALKONIE? Balkon jest idealnym miejscem do uprawiania ziół na domowe potrzeby. ...
Sztuka formowania roślin - jak przycinać lawendę, by nadać jej ładny pokrój?

Jak i kiedy przycinać lawendę? Co zrobić, by bujnie kwitła i ładnie rosła?

Jak i kiedy przycinać lawendę? Co zrobić, by bujnie kwitła i ładnie rosła?

Coroczne przycinanie krzewinek lawendy korzystnie wpływa na ich kształt oraz sprawia, że lawenda bujniej kwitnie.

fot.: Piotr Gorączko
Czy konieczne jest coroczne przycinanie lawendy, a jeśli tak, to kiedy? Wiosną czy latem, kiedy już przekwitnie? Podpowiadamy, jak dbać o lawendę, by co roku cieszyć się jej obfitymi kwiatami

Lawenda musi być systematycznie przycinana, bo tylko wtedy będzie miała ładny, zwarty pokrój, a jej korona będzie gęsta. Poza tym tak pielęgnowana roślina intensywniej kwitnie. Nieprzycinana krzewinka z biegiem lat staje się coraz bardziej rozpierzchła, łysieje w środku i traci urodę. Formowanie lawendy należy zacząć tuż po posadzeniu. Młode, nierozkrzewione rośliny w pierwszym roku wzrostu skraca się o połowę. To sprawi, że u podstawy wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę.

Tnij systematycznie

W następnych latach rośliny należy przycinać tuż po kwitnieniu (ale nie jesienią, bo zbyt późno cięte krzewinki lawendy gorzej zimują), usuwając zasychające kwiatostany z 7-centymetrowymi fragmentami pędów. Niektóre kwiatostany warto jednak zostawić, bo lawenda dość łatwo się rozsiewa i kiełkuje, dając nowe rośliny. Wiosną należy przeprowadzić cięcie formujące: usunąć chore, złamane lub uszkodzone pędy, a pozostałe skrócić tak, by nadać roślinie ładny kształt. Lawendę powinno się formować systematycznie, co roku skracając najmłodsze pędy. Starsze, zdrewniałe łodygi źle znoszą przycinanie – mogą nie wypuścić pędów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy i jak przycinać lawendę? [SPRAWDZONE RADY] Kiedy i jak przycinać lawendę? [SPRAWDZONE RADY]

Pachnące łany fioletowych drobnych kwiatów i uroczy zapach kojarzy się nam z pejzażami Prowansji, ale dzięki odpowiednim zabiegom możemy podobny mieć w swoim ogrodzie.

Kwiaty, które mocno pachną - jakie wybrać do ogrodu? Kwiaty, które mocno pachną - jakie wybrać do ogrodu?

Do ogrodu najczęściej wybieramy rośliny o dużych, okazałych kwiatach, jednak wiele z nich zatraciło zdolność wytwarzania zapachu. Natomiast niepozorne kwiaty ogrodowe, takie chociażby jak maciejka,...

Kiedy sadzić lawendę? Kiedy sadzić lawendę?

Lawenda wygląda bardzo dekoracyjnie, a jej pielęgnacja nie jest trudna. Nowe roślinki możemy uzyskać z nasion, sadzonek oraz z odkładów.

Aktualizacja: 28.03.2012 14:37
Autor: MURATOR
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Tomczak, biznesmen od afery Durczoka - kim jest?

Zbigniew Tomczak to biznesmen, o którym stało się głośno w ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.