porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Prace ogrodowe w maju - jakie prace zaplanować na maj? Przestrzeganie właściwych terminów prac ogrodowych sprawi, że rośliny dostaną to, ...
Pomidory z własnego ogródka to prawdziwy przysmak. Ulubione odmiany można hodować co roku - samemu przygotowujac rozsadę z nasion.

Jak i kiedy przygotować rozsadę pomidorów? ROZSADA POMIDORÓW na czym polega?

Jak i kiedy przygotować rozsadę pomidorów? ROZSADA POMIDORÓW na czym polega?

Rozsadę można hodować na przykład w pojemnikach po jogurcie, kubeczkach jednorazowych itd. 

fot.: Photos.com
Pomidory uważane są przez wielu za najlepsze z warzyw. Szczególnie dobrze smakują, gdy zerwiemy je dojrzałe z własnego krzaka. Uprawa pomidorów na działce pozwala też na wybór najsmaczniejszych, rzadko dostępnych w sprzedaży odmian. Jak jednak zdobyć takie sadzonki?  Mówimy, jak samodzielnie wyprodukować rozsadę pomidorów?

Jak co roku mieć ulubione odmiany pomidorów?

Najlepszym wyjściem jest przygotowanie własnej rozsady – wyhodowanie sadzonek z nasion. Koszt uzyskania odpowiedniej liczby sadzonek jest dużo niższy, niż przy zakupie gotowej rozsady – setka nasion kosztuje tyle, co jedna doniczka z miesięczna sadzonką.

>>> Choroby pomidorów gruntowych - zwalczanie - metody naturalne i chemiczne KLIKNIJ!

Kiedy siew pomidorów?

Nasiona najlepiej wysiewać od połowy marca do połowy kwietnia. Wcześniejsze przygotowanie rozsady nie jest najlepszym pomysłem. Zbyt wcześnie przygotowane siewki mogą się nieprawidłowo rozwinąć. Będą wysmukłe i wątłe ze względu na zbyt małą ilość światła. Co ważne, rozsada będzie gotowa za wcześnie i zmarnieje zanim będzie ją można wykorzystać.

Jak hodować sadzonki?

Nasiona wschodzą po mniej więcej tygodniu - czas ten możemy nieco skrócić, mocząc je przez dobę w wodzie. Skrzynkę stawiamy przy dobrze oświetlonym oknie. W czasie kiełkowania temperatura nie powinna być niższa niż 20°C, później można ją nieco obniżyć.

Po ukazaniu się pierwszego właściwego liścia, pikujemy siewki do pojemników, np. jednorazowych kubeczków, opakowań po jogurcie itp. Hartowanie roślin na kilka dni przed wysadzaniem rozsady do gruntu chroni młode krzaki pomidorów przed uszkodzeniem. Czas na produkcje rozsady nie powinien przekroczyć 2 miesięcy. Starsza rośliny znacznie gorzej się przyjmują.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Jak sadzić pomidory? Ogród na wiosnę.

Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Pomidory do dojrzewania potrzebują odpowiedniej temperatury, nie mniejszej niż 15 °C. W przypadku, gdy temperatura w czasie dojrzewania owoców spadnie poniżej 12 °C, wówczas pomidory nie dojrzeją....

Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić? Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?

Po co właściwie robić gnojówkę z pokrzyw? Fakt, nie pachnie najlepiej, ale ten nawóz doceniają wszyscy ceniący ekologię (i własne zdrowie) ogrodnicy.

POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości  POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości

Pomidory to warzywa doskonałe - smaczne, różnorodne, obficie owocujące... Jak sadzić i uprawiać je na własnej działce, w ogrodzie czy na balkonie?

Aktualizacja: 15.02.2014 17:42
Autor: PPT
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim był Henryk Kulczyk, ojciec Jana Kulczyka?

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka zmarł rano 19 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.