porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Odmiany sałaty - jakie są najlepsze, najpopularniejsze?
Odmiany sałaty - jakie są najlepsze, najpopularniejsze? Jakie odmiany sałaty warto sadzić? Jakie są najlepsze odmiany sałaty ...
Wczesne odmiany sałaty - kiedy sadzić, kiedy siać? Jakie odmiany sałaty nadają się do uprawy wczesną wiosną? Wczesne odmiany sałaty - kiedy sadzić, kiedy siać

Jak i kiedy siać sałatę?

Jak i kiedy siać sałatę?

W ogrodzie można uprawiać różne odmiany sałaty.

fot.: sxc.hu
Różne odmiany sałat pojawiają się na stole już wczesną wiosną. Pełne witamin warzywa cieszą po zimie – zwłaszcza, gdy pochodzą z własnej działki czy przydomowego ogrodu.

Sałata nie potrzebuje zbyt wiele ciepła, wymaga natomiast wiele światła, stąd powinna być uprawiana na stanowisku dobrze nasłonecznionym.

>>> Jakie znasz rodzaje sałaty? KLIKNIJ!

Jej spożywanie o tej porze roku jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Sałata jest źródłem błonnika, wapnia, potasu, magnezu, żelaza, dostarcza też całkiem pokaźnej dawki witamin i antyoksydantów, nieocenionych zwłaszcza wiosną.

Kiedy sadzić sałatę?

Ze względu na szybki wzrost, sałata świetnie nadaje się do uprawy jako przedplon i poplon. Pierwszego zbioru można się spodziewać w maju, jeszcze przed sadzeniem ciepłolubnych warzyw, takich jak pomidory. Różne odmiany wysiewać można kilkakrotnie w ciągu sezonu. Trzeba jednak zawsze dobierać odpowiednią odmianę do pory roku. W sprzedaży są dostępne odmiany wiosenne, w tym bardzo wczesne, letnie i jesienne. Zły dobór odmiany sprawić może, że zamiast solidnej główki sałaty doczekamy się kilku rachitycznych liści i wybujałego pędu nasiennego.

Rozsada sałaty: przyspieszy zbiór

Uprawę rozpocząć można już w lutym. Przygotowujemy wtedy rozsadę, co przyspiesza pierwszy zbiór. Nasiona, rozmieszczone niezbyt gęsto, rozkładamy w płytkich skrzynkach z odkwaszonym torfem, ewentualnie z żyzną ziemią. Pojemniki ustawiamy na parapecie okiennym, dbając, by temperatura nie była niższa niż 18 stopni Celsjusza. Po siewie nasiona należy pokryć cienką warstwą ziemi i lekko podlać, uważając, by nie wypłukać ich na powierzchnię. Gdy siewki wykształcą pierwsze listki należy je przepikować do osobnych, małych pojemników, wypełnionych torfowym substratem. Do tego cel nadają się małe doniczki, ale też pojemniki po jogurtach, przycięte butelki z tworzywa sztucznego i inne prowizoryczne pojemniki. Trzeba tylko pamiętać o wywierceniu otworów w dnie, tak, by nadmiar wody mógł bez problemu spłynąć.

Odmiany sałaty do uprawy wiosną

Do uprawy wczesną wiosną nadają się:

 • Królowa Majowych,

 • Maja,

 • Marta,

 • Rakowicka,

 • Teresa,

 • Samba,

 • Olimp,

 • Asepo,

 • Galaica,

 • Syrena,

 • Jurek.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy i jak siać rukolę? Kiedy i jak siać rukolę?

Kiedy i jak sieje się rukolę? Końcówka lutego i marzec to dobry moment na wysiew sałaty. Popularną rukolę można uprawiać w ogrodzie lub w pojemnikach na parapecie lub balkonie.

Odmiany sałaty - jakie są najlepsze, najpopularniejsze? Odmiany sałaty - jakie są najlepsze, najpopularniejsze?

Jakie odmiany sałaty warto sadzić? Jakie są najlepsze odmiany sałaty do ogrodu i na działkę, pod folię i do gruntu? Które odmiany sałaty są wczesne, a które udadzą się pod koniec lata?

Sałata na balkonie. Jak ją uprawiać w pojemnikach? Sałata na balkonie. Jak ją uprawiać w pojemnikach?

Sałata to jedna z popularnych roślin, świetnie nadających się do uprawy na balkonie. Uprawa sałaty nie przysparza większych trudności, a wysiewana regularnie, dostarczy nam zielonych listków przez...

Aktualizacja: 12.03.2014 12:40
Autor: zk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Pietras, mąż Kozidrak. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Kozidrak od 36 lat jest związana z Andrzejem Pietrasem ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.