porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Wiosenne opryski drzew owocowych – jak zlikwidować szkodniki i uchronić pożyteczne owady. Ekologiczne opryski wiosną
Wiosenne opryski drzew owocowych – jak zlikwidować szkodniki i uchronić pożyteczne owady. Ekologiczne opryski wiosną Wiosenne opryski drzew owocowych decydują o obfitości plonów jesienią. Jeśli ...
Opryski wiosenne chronią rośliny osłabione po zimie

Jak opryskiwać drzewa owocowe? Wiosenna ochrona roślin

Aby drzewa i owoce były piękne i zdrowe, trzeba je opryskiwać. Opryski chronią drzewa przed pleśnią, rakiem bakteryjnym, torbielami, a także szkodnikami. Jakie opryski nalezy wykonać wiosną? Kiedy opryskiwać drzewa owocowe w ogrodzie?

Instrukcja opryskiwania - krok po kroku

  1. Pierwszy oprysk wiosenny należy przeprowadzić zanim pojawią się liście. Zazwyczaj robi się to od końca lutego do końca marca. Temperatura powietrza powinna być powyżej 7 st.C.

  2. Najlepiej zabrać się za opryskiwanie w dzień bezwietrzny. Dobrze by było, aby nie zanosiło się na deszcz w ciągu przynajmniej dwóch dni. Woda może bowiem zmyć oprysk zanim zdąży się wchłonąć w drzewo.

  3. Każde drzewo owocowe należy opryskać bardzo dokładnie. Nie oszczędzajmy preparatu grzybobójczego. Drzewo powinno być zlane, tak aby preparat z niego skapywał.

  4. Kolejny oprysk całościowy, wykonuje się już po opadnięciu wszystkich płatków kwiatów z drzew. Opryskiem pokrywamy całe drzewo – od podstawy pnia aż po końce gałęzi. Można również spryskać teren dookoła drzewa.

  5. Nie opryskujmy drzew znajdujących się w pobliżu stawów –  użyte chemikalia są szkodliwe dla ryb.

  6. Nigdy nie przeprowadzamy oprysków w czasie kwitnienia, aby nie wyrządzić szkody pszczołom.

  7. Najlepsze są preparaty organiczne. Te z olejkami mineralnymi działają insektobójczo, natomiast preparaty z siarką i miedzią – grzybobójczo. Preparaty z dodatkiem kaoliny dobrze zwalczają szkodniki.

  8. Należy pamiętać, by odczekać około 30 dni z użyciem produktów siarkowych, jeżeli wcześniej opryskaliśmy drzewka jakimkolwiek środkiem zawierającym olejki.

  9. Pamiętaj! Podczas opryskiwania ważne jest, aby zawsze nosić okulary ochronne i rękawice, nawet jeżeli stosowany przez nas oprysk jest organiczny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Choroby truskawek: jak chronić truskawki przed chorobami? Choroby truskawek: jak chronić truskawki przed chorobami?

Truskawki z własnej uprawy smakują najlepiej, dlatego też działkowcy chętnie uprawiają te smaczne i zdrowe owoce. Niestety, zdarza się, że truskawki chorują i uprawę należy ratować specjalistycznymi...

Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami? Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami?

Opryski drzew owocowych powinniśmy wykonywać w okresie bezlistnym, wczesną wiosną lub jesienią – wtedy są najskuteczniejsze. Co trzeba wiedzieć o wiosennych opryskach sadów? Jak je wykonywać, by...

Jak przycinać drzewa owocowe? [OGRÓD na WIOSNĘ] Jak przycinać drzewa owocowe? [OGRÓD na WIOSNĘ]

Przycinanie drzew owocowych – i starych, i młodych – nie jest trudne. Nie bójmy się więc ruszać do sadu, uzbrojeni w sekator, tym bardziej, że tylko starannie przycinane drzewka obficie owocują.

Aktualizacja: 17.04.2018 13:05
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Samborski, partner Agnieszki Kaczorowskiej. Kim jest?

Agnieszka Kaczorowska już dawno przestała być "Bożenką z klanu". Teraz ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.