porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie GATUNKI FIKUSÓW hoduje się w domu? Fikusy to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych uprawianych w naszych ...
Jak dbać o drzewka cytrusowe? Jak je nawozić i podlewać?

Jak pielęgnować drzewko cytrusowe? Cytryny, mandarynki i kumkwaty - zasady uprawy

Jak pielęgnować drzewko cytrusowe? Cytryny, mandarynki i kumkwaty - zasady uprawy

Drzewka cytrusowe będą wspaniałą ozdobą wnętrza, pod warunkiem odpowiedniej ich uprawy. 

fot.: Photos.com
Drzewka cytrusowe kuszą oczy pięknymi owocami, więc je chętnie kupujemy, ale przyniesione do domu zaczynają marnieć. Ich uprawa nie jest trudna, pod warunkiem, że stosujemy się do kilku zasad uprawy drzewek cytrusowych w domu.

Pielęgnacja cytrusów zimą

Cytrusy, czyli mandarynki, cytryny i kumkwaty zarówno te wyhodowane z pestki jak i kupione w kwiaciarni, powinny zimować w widnych pomieszczeniach, w których temperatura wynosi około 5oC (nie wzrasta powyżej 6oC). Drzewka cytrusowe podlewać należy oszczędnie: bryła korzeniowa powinna być wilgotna ale nie zalana. Nie można też jej przesuszać.

Drzewka cytrusowe w sezonie wegetacyjnym

W marcu należy zwiększyć ilość dostarczanej cytrusom wody i do sierpnia zasilać nawozem wieloskładnikowym zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Drzewka cytrusowe przesadza się dopiero wtedy, gdy korzenie wypełnią doniczkę. Jeżeli roślina źle zniosła zimowanie i zrzuciła część liści można ją wczesną wiosną przyciąć. Latem cytrusy dobrze czują się na świeżym powietrzu, można więc wystawić je do ogrodu, na taras albo umieścić w otwartym oknie na słonecznym parapecie. Do końca sierpnia trzeba je regularnie nawozić.

Przyczyny zrzucania liści przez drzewka cytrusowe

Zrzucanie liści zimą powodowane jest najczęściej przez zbyt wysoką temperaturę w pomieszczeniu albo nadmierne podlewanie. Może też wskazywać na przesuszenie bryły korzeniowej cytusów, a następnie nadmierne podlanie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Jak zrobić domowy nawóz dla roślin doniczkowych?

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Cytryna w pojemniku - jak pielęgnować? [SPRAWDZONE RADY] Cytryna w pojemniku - jak pielęgnować? [SPRAWDZONE RADY]

Cytryny z własnego krzewu? To możliwe, trzeba tylko znać i przestrzegać kilka zasad postępowania. Mówimy, jak uprawiać cytryny w doniczce.

Aktualizacja: 17.04.2018 16:28
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Tomczak, biznesmen od afery Durczoka - kim jest?

Zbigniew Tomczak to biznesmen, o którym stało się głośno w ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.