porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak dbać o wrzosy? Jak sprawić, by  długo upiększały nasz ogród?
Jak dbać o wrzosy? Jak sprawić, by długo upiększały nasz ogród? Z końcem lata wrzosy zaczynają królować na ogrodowych rabatach oraz ...
Jak często podlewać drzewko szczęścia? W jakim miejscu najlepiej je ustawić?

Jak pielęgnować DRZEWKO SZCZĘŚCIA, żeby pięknie rosło?

Jak pielęgnować DRZEWKO SZCZĘŚCIA, żeby pięknie rosło?
Drzewko szczęścia to idealna roślina dla zapominalskich - bardzo dobrze znosi długie okresy suszy. fot.: sxc.hu
Drzewko szczęścia, a inaczej Grubosz drzewiasty (łacińska nazwa Crassula argentea) to roślina bardzo łatwa w pielęgnacji. Pochodzi z Afryki Południowej i jest przystosowana do długich okresów suszy.

Ta popularna roślina doniczkowa jest sukulentem. Z uwagi na łatwość pielęgnacji poleca się ją  początkującym oraz zapominalskim – bardzo dobrze znosi suszę. Jej grube, mięsiste liście magazynują wodę. Drzewka szczęścia nie powinno się często podlewać, może to spowodować nawet zniszczenie rośliny. Najlepiej podlewać ją rzadko, ale obficie, dopiero gdy ziemia w doniczce dobrze przeschnie. Zimą można podlewać jeszcze rzadziej. Generalnie – lepiej tę roślinę podsuszyć nić przelać. Liści drzewka szczęścia nie trzeba zraszać. Tej rośliny nie trzeba też często nawozić. Można to zrobić dwa-trzy razy do roku nawozem dla kaktusów.

Drzewko szczęścia bardzo lubi światło. Latem najlepiej jest wystawić je na balkon lub do ogrodu (ale lepiej niech nie stoi bezpośrednio w słońcu), zimą zaś trzymać w jasnym pomieszczeniu, ale z dala od grzejników.

Grubosz dobrze toleruje skoki temperatur, jako afrykańska roślina przyzwyczajony jest do upału w dzień, natomiast chłodu nocą.

Przesadzamy drzewko, gdy nie mieści się już w doniczce (łatwo to sprawdzić – korzenie wychodzą przez otwory odpływowe). W innym przypadku wystarczy dosypać tylko świeżą ziemię na wierzch doniczki. Gdy już przesadzamy roślinę, warto pamiętać, że lubi ona ziemię żyzną, bez torfu, za to z piaskiem.

Rozmnażanie drzewka szczęścia jest bardzo łatwe – wystarczy oderwać kawałek i włożyć do doniczki z ziemią wymieszaną z piaskiem. Na dnie doniczki powinna znajdować się gruba warstwa drenażu.

I na koniec niespodzianka: grubosz kwitnie, tylko trudno przewidzieć kiedy: może to zrobić dopiero po trzech, dziesięciu a nawet dwudziestu latach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Monstera - co to za roślina i jak się ją uprawia? Monstera - co to za roślina i jak się ją uprawia?

Monstera dziurawa to roślina egzotyczna występująca przede wszystkim w tropikalnych lasach Ameryki Południowej. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa i ozdobna.

Jak hodować duże rośliny w mieszkaniu? Jak hodować duże rośliny w mieszkaniu?

Nic tak nie ozdobi salonu jak okazała roślina. Wystarczy jeden, dwa egzemplarze posadzone w ładnych donicach, by nasz pokój zyskał rozmach i świeżość. Wybierając dużą roślinę zwróć uwagę na jej...

Difenbachia – jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać Difenbachia – jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać

Difenbachia to dekoracyjna roślina o dużych pstro nakrapianych liściach. Nie wszyscy jednak wiedzą o jej trujących właściwościach. Dowiedz się więcej o tym kwiatku doniczkowym.

Aktualizacja: 29.08.2012 13:48
Autor: J. Kubecka
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Andrzej PIASEK Piaseczny: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Andrzej Piasek Piaseczny to jeden z ważniejszych artystów ostatnich 20 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.