porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przycinanie krzewów – jak przeprowadzać cięcie porzeczek?
Przycinanie krzewów – jak przeprowadzać cięcie porzeczek? Aby latem krzewy porzeczek obficie owocowały, dobrze jest wiosną je ...
Czy migdałki są trudne w uprawie? Jakie wymagania ma migdałek?

Jak pielęgnować migdałka? Co zrobić, by wiosną cieszył nas obfitym kwitnieniem?

Jak pielęgnować migdałka? Co zrobić, by wiosną cieszył nas obfitym kwitnieniem?

Migdałek trójklapowy pięknie kwitnie i to zanim rozwiną się jego liście.

fot.: _Mada
Migdałki obok forsycji, czy magnolii należą do krzewów, których dekoracyjne kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Zwracają uwagę szczególnie w kwietniu kiedy są dosłownie oblepione licznymi, różowymi kwiatami. Jak dbać o migdałka?

Jakie miejsce wybrać dla migdałka?

Popularny w ogrodach migdałek trójklapowy (Prunus triloba) należy do tej samej rodziny botanicznej, do której zaliczamy też między innymi śliwy, wiśnie i czereśnie. Z tego względu (podobnie jak jego krewniacy) urośnie właściwie na każdej uprawnej glebie, ale najlepiej będzie czuł się na cięższych, wilgotnych, gliniasto-piaszczystych podłożach.

Warto pamiętać, że migdałki najbardziej obficie będą kwitły i rozwijały się w miejscu w pełni nasłonecznionym. Młode krzewy (a szczególnie odmiany szczepione na pniu) mogą ucierpieć od zimowych mrozów, dlatego najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów. Migdałki przeciętnie osiągają około 2 m wysokości i szerokości. Odmiany szczepione na pniach można też uprawiać w donicach i zwykle zajmują mniej miejsca – ich wysokość zależy od wysokości sczepienia.

Jakie walory ma migdałek?

Migdałki cenione są przede wszystkim za pięknie i obficie kwitnące, pełne kwiaty. Mają one kształt małych, różowych różyczek, dzięki którym krzewy w czasie kwitnienia są bardzo dekoracyjne. Najbardziej popularne są migdałki w formie drzewka – zaszczepione na pniu różnej wysokości.

Jak przycinać migdałka?

Pamiętajmy, że migdałki zawiązują pąki kwiatowe jeszcze jesienią poprzedniego roku. Z tego względu cięcie przeprowadzamy po przekwitnięciu kwiatów – w maju, czerwcu. Przycinając krzewy późną jesienią lub wczesną wiosną pozbawimy je pędów z pąkami kwiatowymi i kwitnienie będzie mocno ograniczone. Po zimie możemy usunąć jedynie pędy wyraźnie uszkodzone lub przemarznięte. 

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nieszpułka zwyczajna - jak ją uprawiać? Nieszpułka zwyczajna - jak ją uprawiać?

Nieszpułka zwyczajna to roślina, który ozdobi ogród równie pięknie jak krzew różany. Warto wiedzieć, że nie tylko efektownie kwitnie, ale także ma jadalne owoce, z których można przyrządzać...

Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy? Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy?

Przez odkłady można rozmnażać liczne krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Da się tak rozmnożyc równiez krzewinki, np. lawendy. Jest to bardzo proste. Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Jak uprawiać dereń jadalny? Jak uprawiać dereń jadalny?

Dereń jest jednym z krzewów najwcześniej kwitnących wiosną, a jesienią dorosła roślina obsypuje się drobnymi i zdrowymi owocami, z których robi się słynne nalewki. Dereń jadalny nie ma...

Aktualizacja: 06.05.2012 10:00
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA
Natalia Kukulska – kim jest? KARIERA, RODZINA

Natalia Kukulska to gwiazda, której nie trzeba przedstawiać! Córka Anny ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.