porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie jesienią? [LISTOPAD W OGRODZIE]
Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie jesienią? [LISTOPAD W OGRODZIE] Listopad w ogrodzie to czas na ostatnie porządki i przygotowanie ...
Jakie wymagania mają paprotki doniczkowe? Co zrobić, żeby pięknie rosły?

Jak pielęgnować paprotki domowe?

Jak pielęgnować paprotki domowe?

Paprotki domowe będą pięknie rosły, gdy zapewnimy im zacienione miejsce, dużą wilgotność powietrza i dość wysoką temperaturę.

fot.: Konrad Kalbarczyk
Paprotki to piękne i pożyteczne rośliny. Mają naturalne właściwości nawilżania powietrza i eliminacji toksyn. Dlatego warto w każdym mieszkaniu mieć choćby jedną paprotkę. Jednak żeby roślina spełniała swoje funkcje, należy o nią odpowiednio dbać, dostosowując w miarę możliwości warunki, jakie panują w pomieszczeniu, do jej wymagań.

Jakie wymagania mają paprotki doniczkowe?

  • Paprotki nie lubią nasłonecznionych miejsc. Dlatego bardzo ważne jest, aby postawić je w zacienionym miejscu, najbardziej lubią północną stronę domu.

  • Jeśli chodzi o temperaturę, to dla paprotki najbardziej optymalna jest między 19 a 25°C.

  • Paprotki nie tolerują suchego powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, aby w pomieszczeniu, w którym stoją paprotki, panowała odpowiednia wilgotność - najlepiej zadbać o nawilżacz powietrza. Trzeba też spryskiwać wodą ich liście, szczególnie gdy grzeją już kaloryfery. Podłoże też powinno być cały czas wilgotne. I co istotne, należy podlewać paprotki wodą o temperaturze pokojowej.

  • Paprotki warto nawozić, jednak najlepiej robić to nawozami naturalnymi. Te rośliny źle znoszą wszelkie chemiczne środki.

  • Paprotki nie lubią być dotykane!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Sagowiec odwinięty: jak go uprawiać? Sagowiec odwinięty: jak go uprawiać?

Sagowiec odwinięty, zwany też popularnie cykasem, to roślina egzotyczna przypominająca palmę. W Polsce uprawiany jest jako roślina doniczkowa w mieszkaniach i zimowych ogrodach.

Orliczka - mniej znana paprotka domowa - jak uprawiać? Orliczka - mniej znana paprotka domowa - jak uprawiać?

Orliczka kreteńska to paproć, którą z powodzeniem można uprawiać w domu w doniczce. Jej delikatne liście mogą stać się wyjątkową ozdobą niejednego wnętrza.

Kalanchoe (żyworódka) - jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać? Kalanchoe (żyworódka) - jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać?

Kalanchoe, inaczej zwana żyworódką lub płodnolistem, to popularna i nie wymagająca skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych roślina o barwnych, drobnych kwiatach. Błędnie uważana za jednoroczną, w...

Aktualizacja: 02.11.2012 16:14
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kazimierz Moskal - kim jest nowy trener Wisły Kraków? Co o nim wiemy? [KARIERA, RODZINA]

Kazimierz Moskal został trenerem Wisły - już po raz trzeci. Czy ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.