porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gdzie w ogrodzie urządzić miejsce wypoczynku? 7 FUNKCJI OGRODU
Gdzie w ogrodzie urządzić miejsce wypoczynku? 7 FUNKCJI OGRODU Późną jesienią, gdy z drzew opadną już liście, łatwiej zaplanować ...
Jak zadbać o różane drzewka po zimie?

Jak pielęgnować róże pienne wiosną? Jak zadbać o nie po zimie?

Jak pielęgnować róże pienne wiosną? Jak zadbać o nie po zimie?

O róże szczepione na pniu należy wiosną zadbać tak samo, jak o te mające formę krzewu. Wymagają one przycięcia oraz nawożenia, by latem odwdzięczyły się obfitym kwitnieniem.

fot.: Photos.com
Szczepione odmiany róż w formie drzewka są bardzo popularne i można uprawiać je w donicach, pojemnikach na tarasie lub na ogrodowych rabatach. Aby wspaniale prezentowały się w czasie kwitnienia trzeba odpowiednio zadbać o nie wiosną. Jak to zrobić?

Jak przyciąć róże szczepione na pniu?

Najlepszym terminem na przycięcie róż jest właśnie wczesna wiosna. Dzięki temu zabiegowi pobudzamy roślinę do wypuszczania wielu młodych pędów, na których zawiążą się w lecie pąki kwiatowe. Wiosenne cięcie powoduje też zagęszczenie się korony i pozwoli formować ją w regularną kulę. Nie trzeba bać się cięcia, ponieważ róże potrzebują go dla optymalnego wzrostu. Po zimie najpierw usuwamy pędy uszkodzone, krzyżujące się lub przemarznięte. Jeśli wszystkie pędy są suche, może oznaczać to, że zimą przemarzło miejsce szczepienia i raczej konieczna będzie wymiana rośliny.

Właściwie uformowana korona róży piennej powinna mieć od 3 do 6 pędów, aby nie była nadmiernie zgęszczona. Pędy te skracamy tak, aby pozostało na nich około 3 do 5 „oczek”. Można też po prostu przyciąć je na około 15 cm. Usuwamy też wszystkie dzikie pędy wyrastające z pnia lub jego podstawy.

Jak i kiedy zasilać pienne róże?

Róże szczepione na pniu zazwyczaj nawozimy podobnie, jak ich krzewiaste krewniaczki. Na rynku dostępnych jest w tej chwili wiele specjalnie skomponowanych mieszanek mineralnych przeznaczonych właśnie dla róż. Pamiętajmy o właściwych dawkach i odpowiednim ich stosowaniu. Jeśli tylko zobaczymy, że róże rozpoczęły wegetację i widać już zaczątki pędów i liści możemy rozpocząć nawożenie.

Uwaga na choroby i szkodniki!

Nie można zapomnieć też o sprawdzeniu, czy naszych krzewów nie skolonizowały mszyce oraz czy nie rozwijają się na pędach choroby grzybowe. Im wcześniej zauważymy niepokojące objawy i zastosujemy odpowiednie środki, tym łatwiej będzie uniknąć uszkodzenia roślin. Rozwojowi szkodników i chorób sprzyjają nagłe zmiany pogody z chłodnej i wilgotnej na ciepłą i słoneczną.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać róże? Jak to robić, by róże dobrze rosły i obficie kwitły?

Krzewy róż wymagają umiejetnej pielegnacji, za którą odwdzięczają się obfitym kwitnieniem. Dowiedz się wszystkiego o przycinaniu róż. Dzięki temu zabiegowi każdego roku będą wyglądać coraz piękniej....

Jak pielęgnować róże? Jak pielęgnować róże?

Róże nie należą do roślin łatwych w uprawie, ale każdy miłośnik ogrodów chciałby je mieć u siebie. Zadbane róże zachwycają kształtami, zapachem i kolorami.

Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy? Odkłady - jak w prosty sposób rozmnożyć krzewy?

Przez odkłady można rozmnażać liczne krzewy owocowe, a także krzewy ozdobne. Da się tak rozmnożyc równiez krzewinki, np. lawendy. Jest to bardzo proste. Jak rozmnażać rośliny przez odkłady?

Aktualizacja: 19.05.2012 09:54
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Popek?
Kim jest Popek?

Coraz większą popularność zdobywa Popek Monster, czyli samozwańczy Król Albanii ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.