porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy iglaki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie? Jakie rośliny wybrać?
Czy iglaki nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie? Jakie rośliny wybrać? Balkony i tarasy możemy ozdabiać nie tylko roślinami sezonowymi. Warto ...
Angielski trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogrodów

Jak pielęgnować trawę, by mieć "angielski" trawnik? OGRÓD ANGIELSKI

Jak pielęgnować trawę, by mieć "angielski" trawnik? OGRÓD ANGIELSKI
Aksamitna murawa to marzenie wielu ogrodników amatorów. Uzyskanie jej wymaga sporo pracy i starań, ale jest możliwe. fot.: Photos.com
Trawnik często zajmuje sporą powierzchnię w ogrodzie i jest traktowany jako jego wizytówka. Angielski trawnik to wzór dla wielu miłośników roślin. Jak stworzyć w ogrodzie taki wzorcowy trawnik? Ogród Angielski.

Jak stworzyć angielski trawnik?

Co zrobić, aby trawnik w naszym ogrodzie wyglądał jak najprawdziwszy angielski trawnik, z gęstą, soczyście zieloną murawą, po której z przyjemnością chodzimy boso? Przede wszystkim należy założyć go w prawidłowy sposób, w odpowiednim czasie i miejscu.

Na taki trawnik najlepiej wybrać w ogrodzie miejsce dobrze nasłonecznione. A potem niezbędna jest jego intensywna pielęgnacja. Takiemu trawnikowi trzeba poświęcić dużo czasu i pracy. Chcąc mieć w ogrodzie angielski trawnik musimy wziąć pod uwagę to, że wymaga on częstego i regularnego koszenia. Źdźbła traw powinny być ścinane nisko. Potencjalny właściciel angielskiego trawnika musi więc zarezerwować sobie sporo czasu na koszenie trawy. Do koszenia angielskiego trawnika znakomicie nadają się kosiarki bębnowe, ale raczej na trawniki o niedużej powierzchni (do około 500 m2).

Nawożenie, podlewanie i inne zabiegi pielęgnacyjne

Murawa angielskiego trawnika musi być nawożona: wiosną stosuje się nawozy o dużej zawartości azotu (by pobudzić wzrost tzw. zielonej masy), natomiast jesienią środki zawierające fosfor i potas.
Angielskie trawniki trzeba też często podlewać. Warto zainwestować w automatyczne zraszacze obrotowe.

Wczesną jesienią trzeba przeprowadzić zabieg napowietrzania (aeracji) trawnika. Zabieg ten polega na wykonaniu otworów bądź szczelin w podłożu, w strefie rozwoju korzeni traw, dzięki czemu poprawia się wymiana powietrza w glebie, efektywniejsze jest wnikanie wody i skuteczniejsze działanie nawozów.

Niezbędne jest też systematyczne grabienie murawy, aby usunąć resztki ściętych źdźbeł traw i mech.

Ogród angielski: Ogrody pokazowe Goczałkowice-Zdrój

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Nowy trawnik - jak go założyć i co jest do tego potrzebne? Nowy trawnik - jak go założyć i co jest do tego potrzebne?

Założenie trawnika wymaga trochę wysiłku, ale na pewno nie jest trudne. Jak to zrobić i co jest do tego potrzebne?

Jak przywrócić trawnikowi blask po zimie?

Kiedy stopnieje śnieg, pora na przygotowanie trawnika do sezonu. Podpowiadamy, jak po długiej zimie, przywrócić trawnikowi dawny blask, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać.

Czy skoszona trawa zakwasza ziemię?

Skoszona trawa, pozostawiona sama sobie, faktycznie zakwasza glebę i sprzyja porostowi mchu. Trawę po każdym koszeniu powinno się zbierać z trawnika.

Aktualizacja: 05.09.2014 19:55
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Misheel Jargalsajkhan - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Przez lata Misheel Jargalsaikhan była gwiazdą serialu "Rodzina zastępcza". W ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.