porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
ROŚLINY OGRODOWE. Jak uprawiać zioła w przydomowym ogrodzie? Uprawa ziół to zajęcie niezwykle proste. Te dziko rosnące rośliny ...
O czym pamiętać przy planowaniu nasadzeń?

JAK POSADZIĆ TUJE? W jakich odstępach posadzić tuje?

JAK POSADZIĆ TUJE? W jakich odstępach posadzić tuje?

Tuje są popularną ozdobą ogrodów. jednak by ładnie rosły trzeba je prawidłowo posadzić.

fot.: Photos.com
Urządzanie ogrodu najczęściej rozpoczynamy od żywopłotu - zielonej ściany dającej nam odrobinę prywatności. Wciąż bardzo popularną rośliną wybieraną na żywopłot jest żywotnik, czyli popularna tuja. Mówimy, jak prawidłowo posadzić żywotniki.

Jak planować nasadzenia tui?

Bardzo ważne jest, aby przy sadzeniu tui zachować odpowiednie odstępy między nimi. Szczególnie ważne jest to w przypadku sadzenia roślin młodych, które potrzebują nieco przestrzeni, aby mogły uformować ładny, wyrównany pokrój. Często popełnianym błędem jest zbyt gęste sadzenie roślin iglastych, aby szybko uzyskać zwartą, gęstą ścianę zieleni. Jeśli posadzimy rośliny zbyt gęsto, za kilka lat rozrosną się i będą sobie nawzajem przeszkadzać, chorować itp.

Większość żywopłotowych odmian żywotników (tui) może osiągnąć co najmniej kilkadziesiąt centymetrów szerokości i właśniej w takiej rozstawie powinniśmy je sadzić. Popularne odmiany `Smaragd`, `Brabant`, `Columna`, czy złociste `Sunkist` i `Aurescens` można posadzić w rozstawie około 60-80cm.  W przypadku kiedy sadzimy rośliny większe (dorosłe) pozostawmy między nimi delikatny odstęp - tak, aby delikatnie się stykały bokami. Oddzielną kwestią jest sadzenie karłowych odmian tui. Bardzo popularne są ich kuliste lub jajowate odmiany, np. `Danica`, `Hoseri` `Woodwardii`, czy Umbraculifera`. Przed ich posadzeniem (w rzędzie lub większej grupie) warto sprawdzić jaką osiągają docelową średnicę i zachować między nimi właściwe odstępy.

Jak zabrać się do posadzenia tui?

Tuje najczęściej dostępne są w sprzedaży w doniczkach lub z tzw. bryłą korzeniową. Te pierwsze możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny, drugie sadzimy jedynie wiosną lub na przełomie lata i jesieni. Przed zakupieniem roślin warto zwrócić uwagę na ich kondycję - stan nawodnienia podłoża w donicach, oznaki chorób, zasuszone końcówki pędów. Warto pamiętać, że tuje lepiej będą rosły na niezbyt suchych glebach i regularnie nawożonych. Posadzone i pozostawione same sobie szybko przestaną wyglądać atrakcyjnie. Nie sadźmy ich także w miejscach mocno zacienionych ponieważ nie będą miały ładnego pokroju, barwy i będą się przerzedzać. Rośliny sadzimy na taką samą głębokość na jakiej rosła w donicy. Dołek pod rośliny powinien być nieco szerszy niż bryła rośliny - tak by można ją było swobodnie obsypać ziemią. Na dno dołka wsypujemy nieco świeżego podłoża, ustawiamy roślinę, obsypujemy boki, dokładnie udeptujemy i obficie podlewamy, aby ziemia osiadła. Do sadzenia tui najlepiej użyć podłoża do iglaków lub innej ziemi o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). W centrach i sklepach ogrodniczych znajdzemu szeroki wybór specjalistycznych podłoży.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA] Bukszpan – odmiany i uprawa [RADY OGRODNIKA]

Bukszpan to krzew ozdobny wyjątkowo chętnie sadzony w ogrodach na rabatach, wykorzystywany też na żywopłoty. Jego atutem są niewielkie wymagania, możliwość nadawania mu przeróżnych form,...

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki? Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, żeby zimą wabiły (i karmiły) ptaki?

Zima to trudny dla ptaków okres. Aby pomóc im go przetrwać warto posadzić w ogrodzie krzewy o jadalnych owocach. Jakie wybrać?

Przesadzanie starszych krzewów. Które można, których nie? [RADY OGRODNIKA] Przesadzanie starszych krzewów. Które można, których nie? [RADY OGRODNIKA]

Choć większość krzewów, nawet tych dorosłych, dobrze zniesie „przeprowadzkę”, są takie, z którymi trzeba postępować bardzo ostrożnie. Zobacz, które to gatunki i na co należy zwrócić szczególna uwagę.

Aktualizacja: 25.04.2014 12:13
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?
Kim jest Jakub Raczyński, mąż Moniki Kuszyńskiej?

Monika Kuszyńska w 2011 roku wyszła za mąż za Jakuba ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.