porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wszystkie iglaki potrzebują kwaśnej gleby?
Czy wszystkie iglaki potrzebują kwaśnej gleby? Większość drzew i krzewów iglastych dla prawidłowego rozwoju potrzebuje gleby ...
Przesadzanie storczyków dla początkujących

Jak przesadzać storczyki?

Jak przesadzać storczyki?

Do przesadzania storczyków najlepiej stosować specjalne podłoże, które zawiera duże ilości kory.

fot.: Konrad Kalbarczyk
Storczyki, w tym najpopularniejszy Phalaenopsis, powinno się przesadzać gdy zauważmy, że roślina nie mieści się już w doniczce i zaczynają jej gnić korzenie. Sygnałem do przesadzania storczyków jest również kiepski stan podłoża. Z naszym poradnikiem przesadzanie storczyków nie będzie trudne. Sprawdź sam!

Przesadzanie storczyków - co będzie potrzebne?

  • nowa doniczka (średnica nowego pojemnika powinna być większa od tego, w którym rośnie nasz Phalenopsis o co najmniej 4 cm),
  • podłoże (gotowe podłoże do storczyków lub podłoże przygotowane samodzielnie),
  • namoczone wcześniej spagnum,
  • kawałki styropianu,
  • nożyczki lub ostry nożyk,
  • podpórka do pędu kwiatowego naszego storczyka,
  • materiał do przywiązania podpórki (świetny w tym celu będzie kawałek starej pończochy),
  • sporej wielkości miska z wodą.

Phalaenopsis w nowej doniczce

1. Na początek należy rozdzielić (rozprostować) wychodzące z dna doniczki korzenie storczyka. Będzie łatwiej, jeśli nasza orchidea postoi wcześniej w wodzie i zmiękną jej korzenie.

2. Nożyczkami lub ostrym nożem rozcinamy doniczkę. Rozchylamy jej ścianki i delikatnie wyjmujemy storczyk, uważając by nie skaleczyć korzeni rośliny.

3. Korzenie storczyka dokładnie myjemy w przygotowanej misce lub w zlewie, pod bieżącą wodą. Jak najdokładniej usuwamy z pomiędzy korzeni stare podłoże (bez szkody dla rośliny).

4. Pozbywamy się wszystkich martwych, wysuszonych i zgniłych fragmentów korzeni storczyka. Najlepiej obciąć je nożyczkami.

5. Na spód nowego pojemnika wsypujemy kawałki styropianu, zapewni on roślinie dobry drenaż.

6. Przygotowujemy podłoże. Można skorzystać z gotowego podłoża do storczyków albo przygotować je samemu – z kawałków kory, łupinek orzechów, minerałów (perlitu, keramzytu lub pumeksu ogrodniczego), węgla drzewnego i piaskowca. Podłoże mieszamy ze spagnum (mech).

7. Storczyka wkładamy do pojemnika ze styropianem, pamiętając by korzenie powietrzne pozostały ponad doniczką i ustawiamy podpórkę do pędów kwiatowych naszej orchidei. Ostrożnie, z każdej strony, osypujemy korzenie storczyka przygotowanym podłożem. Podłoża do storczyków nie wolno ubijać. Powinno być przewiewne, luźno ułożone pomiędzy korzeniami rośliny. Można kilka razy delikatnie potrząsnąć doniczką.

8. Na koniec przymocować pęd kwiatowy naszego storczyka do podpórki i gotowe!

Kiedy przesadzać storczyki?

Niektórzy twierdzą, że najlepszym czasem na przesadzanie storczyków będzie wiosna, gdy orchidea przekwitnie. Inni są zwolennikiem teorii, że storczyki przesadza się wtedy, gdy podłoże uległo rozkładowi i straciło już wartości odżywcze. Niemniej, każdy się jednak zgodzi, że Phalaenopsis trzeba przesadzić, gdy nie mieści się już w doniczce i zaczynają mu gnić korzenie.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Pielęgnacja storczyków - co po przekwitnięciu Pielęgnacja storczyków - co po przekwitnięciu

Storczyk Phalaenopsis to najpopularniejszy gatunek storczyka bardzo często uprawiany w domach. Co zrobić gdy storczyk przekwitnie? Jak go pielęgnować? Czy pęd kwiatowy storczyka należy przyciąć za...

Storczyki - gdzie je ustawiać w domu? Jakie miejsca lubią storczyki? Storczyki - gdzie je ustawiać w domu? Jakie miejsca lubią storczyki?

Storczyki to rekordziści, jeśli chodzi o długość kwitnienia – czasem kwiaty utrzymują się do 8 tygodni. Jakie warunki zapewnić kwiatom, by zachwycały urodą?

Jaka gleba jest najlepsza dla storczyków? Jaka gleba jest najlepsza dla storczyków?

Storczyki to w większości epifity – rośliny, które nie rosną w ziemi, ale przyczepione do kory drzew i krzewów. Stąd ich niezwykłe wymagania, jeśli chodzi podłoże.

Aktualizacja: 19.05.2012 09:47
Autor: (arz)
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Trzaskowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Rafał Trzaskowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Rafał Trzaskowski, byłi europarlamentarzysta i wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.