porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przygotować glebę w ogrodzie na wiosnę?
Jak przygotować glebę w ogrodzie na wiosnę? Niezależnie od tego, czy zakładamy ogród, robimy rabatę, czy sadzimy ...
Jak wiosną przycinać drzewka owocowe? Oto sprawdzone rady.

Jak przycinać drzewa owocowe? [OGRÓD na WIOSNĘ]

Jak przycinać drzewa owocowe? [OGRÓD na WIOSNĘ]

Nim sad obudzi się do życia, drzewa owocowe musimy przyciąć.

fot.: Paige Foster/SXC
Przycinanie drzew owocowych – i starych, i młodych – nie jest trudne. Nie bójmy się więc ruszać do sadu, uzbrojeni w sekator, tym bardziej, że tylko starannie przycinane drzewka obficie owocują.

Jak więc wiosną przycinać drzewka owocowe? Oto nasze sprawdzone rady.

>>> Jak formować korony młodych drzew owocowych? [KLIKNIJ!]

W przypadku młodych drzewek owocowych przycinanie ograniczamy do kształtowania ich korony. Usuwamy ze środka korony wszystkie martwe, uszkodzone i krzywo rosnące gałązki.

>>> Jakie GATUNKI drzew owocowych można przycinać? [KLIKNIJ!]

W przypadku starych drzew owocowych najpierw wycinamy grube konary, a w drugiej kolejności drobniejsze gałęzie. Grubsze konary korony zawsze tniemy tak, aby do jej środka dostawało się więcej światła słonecznego. Czasami musimy ściąć nawet cały wierzchołek, gdyż łatwiej jest pielęgnować niższe drzewo. Gdy wytniemy konary, możemy z powodzeniem rozpocząć przerzedzanie mniejszych gałęzi.

>>> Jak przycinać drzewa owocowe? [KLIKNIJ!]

Jak przycinamy drzewa owocowe? Usuwamy gałązki uszkodzone, wzajemnie się zacieniające, leżące zbyt blisko siebie i rosnące przy ziemi.

Koniecznie trzeba pozbyć się też tzw. wilków, czyli pionowych, jednorocznych lub dwuletnich, wydłużonych pędów, pojawiających się po silnym cięciu. Są one zbędne, bo nie zawiązują owoców.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami? Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami?

Opryski drzew owocowych powinniśmy wykonywać w okresie bezlistnym, wczesną wiosną lub jesienią – wtedy są najskuteczniejsze. Co trzeba wiedzieć o wiosennych opryskach sadów? Jak je wykonywać, by...

Ogród jesienią: jakie drzewa owocowe warto posadzić? [RADY OGRODNIKA] Ogród jesienią: jakie drzewa owocowe warto posadzić? [RADY OGRODNIKA]

Nie ma co do tego wątpliwości – owoce zrywane wprost z gałęzi są najsmaczniejsze, a zrobione z nich przetwory przyćmiewają najbardziej wyszukane potrawy. Zanim zdecydujesz się na zakup drzewek...

Co to jest wilk na roślinie? Czy można go ukorzenić?

"Wilki” - tak ogrodnicy nazywają silne jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach drzew owocowych. Ale wilkami okreslane sa także zbędne pędy innych roslin wymagające usunięcia.

Aktualizacja: 21.03.2015 12:14
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Balli Marzec, muzułmanka, która chce wystartować w wyborach na prezydenta?

Brzmi zaskakująco, a jednak! Balli Marzec zdecydowała, że weźmie udział ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.