porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia?
Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia? Z kamienia można wykonać wiele różnych elementów wystroju ogrodu. Kamienne ...
Czy iglaki trzeba przycinać? Kiedy i jak robić

Jak przycinać iglaki? CIĘCIE IGLAKÓW: Jak i kiedy to robić?

Jak przycinać iglaki? CIĘCIE IGLAKÓW: Jak i kiedy to robić?
Rośliny iglaste przycina się celem ograniczenia ich wzrostu, albo po to, by nadać im określony kształt. fot.: Photos.com
Iglaki, czyli krzewy i drzewa iglaste trzeba przycinać. Najlepiej robić to wczesną wiosną lub na początku lata. Z iglaków trzeba usunąć pędy uszkodzone, a także te, które nadmiernie przerastają.

Drzewa i krzewy iglaste, popularnie nazywane iglakami, często sadzimy w naszych ogrodach. Są dekoracyjne nie tylko w sezonie, ale także zimą. A do tego nie wymagają od nas zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Czy iglaki – podobnie jak rośliny liściaste – trzeba przycinać? Jak to robić?

Rośliny iglaste nie muszą być przycinane. Robimy to tylko wtedy, gdy chcemy ograniczyć ich rozmiary i wzrost roślin, zarówno na wysokość, jak i na szerokość. Przycina się te rośliny, które nadmiernie się rozrastają i utrudniają wzrost innym roślinom. Cięcia wymagają między innymi iglaki tworzące żywopłoty.

Z iglaków trzeba usunąć pędy uszkodzone, te które przemarzły zimą oraz zasychające (często zasychają pędy położone najniżej). Większość iglaków nadaje się do formowania, czyli przycinania pędów roślin w celu nadania im zamierzonego kształtu. W ten sposób powstają z roślin bryły o różnych formach. Formowanie najlepiej znoszą cisy, żywotniki (zwane popularnie tujami), choiny, cyprysiki, jałowce, modrzewie oraz świerki.

Cięcie iglaków najlepiej przeprowadzić wiosną, na przełomie marca i kwietnia, czyli nim jeszcze wyrosną nowe pędy. Zabieg ten można tez przeprowadzić na początku lata (przełom czerwca i lipca), gdy zakończy się intensywny wzrost nowych pędów. Do przycinania najlepiej użyć sekatora (oczywiście dobrze naostrzonego, aby nie miażdżył przycinanych pędów) bądź specjalnych nożyc.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jodła kaukaska w ogrodzie: jak ją uprawiać

Jodła kaukaska to niezwykle dekoracyjne, wiecznie zielone drzewo iglaste. Ma wyjątkowo miękkie, dość szerokie igły, które delikatnie zmieniają odcień zieleni w zależności od pory roku. Jodły...

Daglezje – które odmiany daglezji nadają się do małej przestrzeni? Daglezje – które odmiany daglezji nadają się do małej przestrzeni?

Popularna u nas daglezja zielona szybko rośnie i osiąga naprawdę spore rozmiary. Są jednak mniejsze jej odmiany. Podpowiadamy, które możesz hodować w niewielkim ogrodzie.

Araukaria - jak ją uprawiać? [SPRAWDZONE RADY] Araukaria - jak ją uprawiać? [SPRAWDZONE RADY]

Araukaria to ozdoba salonu naszych prababek. Jest bardzo efektowna, ale wymaga ściśle określonych warunków uprawy. Jak hodować araukarię w doniczce?

Aktualizacja: 14.08.2013 09:46
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tymon Tymański - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Tymon Tymański - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik, założyciel zespołów takich jak: Miłość(1988 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.