porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak przesadzać rośliny? Byliny przez kilka lat zostają na tym samym stanowisku. Po ...
Szczepienie to sposób rozmnażania drzew owocowych. Praktyczne porady jak szczepić jabłoń.

Szczepienie drzew owocowych. Jak rozmnożyć jabłoń?

  • ZOBACZ ZDJĘCIA
Szczepienie drzew owocowych. Jak rozmnożyć jabłoń?

Średnica zrazu i pędu podkładki oraz powierzchnia szczepienia powinny idealnie do siebie pasować

fot.: jupiterimages
Szczepienie to sposób rozmnażania i uszlachetniania drzew owocowych. Możemy je przeprowadzić samodzielnie, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zobacz, jak prawidłowo przeprowadzić szczepienie jabłoni.

Szczepienie, to jeden ze sposobów rozmnażania jabłoni (ale również innych drzew, nie tylko owocowych). Zabieg ten wykonujemy w stanie spoczynku roślin, najczęściej zimą, na przełomie stycznia i lutego.

Co jest potrzebne do szczepienia? 

Do szczepienia potrzebne będą:

- bardzo ostry nóż, najlepiej tzw. szczepak

- paski folii do szczepienia (do kupienia w specjalistycznych sklepach ogrodniczych)

- maść ogrodnicza

- specjalne, ukorzenione podkładki (do kupienia u szkółkarza)

- pędy zaszczepianej odmiany (zrazy). 

Jak dobrać pędy do szczepienia?

Zrazy powinny być pobrane z drzew owocowych interesującej nas odmiany we wczesnych miesiącach zimowych. Do momentu szczepienia należy je przechowywać w wilgotnym piasku, na przykład w zimnej piwnicy. Tak samo powinny być przechowywane ukorzenione podkładki. Do szczepienia dobieramy zrazy o średnicy równej średnicy podkładki w miejscu szczepienia.

Szczepienie przez stosowanie

Najbardziej popularne jest tzw. szczepienie przez stosowanie. Wówczas wierzchołek pędu podkładki ścinamy pod ostrym kątem, tak by utworzyła się jak największa i jak najgładsza powierzchnia cięcia. W taki sam sposób ścinamy dolną część zraza (oba miejsca cięcia muszą do siebie idealnie pasować). Dolna część cięcia zraza powinna znajdować się pod oczkiem, a górna - nad oczkiem, tak, aby znajdowało się ono na środku cięcia. Powierzchnie cięcia podkładki i zraza powinny być idealnie dopasowane, tak, aby dokładnie do siebie pasowały, od tego bowiem, zależy dobre zrośnięcie się pędów.
Aby zwiększyć powierzchnie styku, dodatkowo nacinamy pędy wzdłuż (poprzecznie do miejsca szczepienia) - to tzw. szczepienie przez stosowanie z nacięciem. Ułatwia ono przyjęcie się zrazu i utrudnia jego wyłamanie w pierwszym roku.

W jaki sposób połączyć podkładkę ze zrazem?

Podkładkę ze zrazem ściśle łączymy i wiążemy paskiem folii. Dodatkowo miejsce szczepienia zasmarowujemy maścią ogrodniczą, która zabezpieczy miejsce szczepienia przed nadmiernym parowaniem wody z ran oraz przed dostawaniem się chorobotwórczych patogenów. Dodatkowo, aby zabezpieczyć miejsce szczepienia przed wyłamaniem, możemy do połączonych pędów przywiązać prosty patyk. Po szczepieniu przycinamy zraz, pozostawiając nad miejscem szczepienia 3-4 oczka. Miejsce cięcia również zabezpieczamy maścią ogrodniczą.
Tak zaszczepione drzewa owocowe przechowujemy w wilgotnym piasku np. w zimnej piwnicy do wiosny, kiedy możemy przystąpić do ich sadzenia. Latem należy przeciąć wiązania, aby zapobiec ich wrzynaniu się w korę grubiejącego pędu.

W ten sposób, jeszcze w tym samym roku otrzymujemy młode drzewka odmiany szlachetnej, które po kilku latach powinny przynieść pierwsze owoce.

Metoda nie jest prosta, ale po jakimś czasie można dość do wprawy, choć, niewątpliwie, kosztem może być kilka ran ciętych palców i nie tylko... Jeśli pierwsze rany nas zniechęcą, zawsze można poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego szkółkarza lub po prostu kupić gotowe drzewko interesującej nas odmiany.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak sadzić jabłonie? Sadzenie jabłoni jesienią

W ogrodach obok roślin ozdobnych sadzimy też drzewa i krzewy owocowe, wśród których najpopularniejsze są jabłonie. Jak posadzić drzewko jabłoni? Kiedy najlepiej to zrobić?

Jabłoń purpurowa - co to z roślina, uprawa, pielęgnacja Jabłoń purpurowa - co to z roślina, uprawa, pielęgnacja

Jabłoń purpurowa to niezwykle dekoracyjne, niewielkie drzewo lub krzew, uprawiany w ogrodach w Polsce i za granicą. Nazwa mówi sama za siebie - roślinę wyróżnia kolor kwiatów, liści i owoców.

Jak opryskiwać drzewa owocowe? Wiosenna ochrona roślin

Aby drzewa i owoce były piękne i zdrowe, trzeba je opryskiwać. Opryski chronią drzewa przed pleśnią, rakiem bakteryjnym, torbielami, a także szkodnikami. Jakie opryski nalezy wykonać wiosną? Kiedy...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:37
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Jolanta Pieńkowska, żona Leszka Czarneckiego - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Jolanta Pieńkowska od lat prowadzi najpopularniejsze programy i wydania serwisów ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.