porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
GRILL PRZENOŚNY - jak o niego dbać?
GRILL PRZENOŚNY - jak o niego dbać? Grillowanie to ulubione zajęcie Polaków podczas letnich weekendów. Grill musi ...
Bukszpan to zimozielony krzew, który nadaje się na żywopłoty oraz do zdobienia rabat w ogrodach

Jak sadzić i pielęgnować bukszpan?

Jak sadzić i pielęgnować bukszpan?
Z bukszpanu można tworzyć żywopłoty, rzeźby, obwódki rabat. fot.: Mada_
Bukszapan to jedna z bardziej popularnych roślin ogrodowych. Jest zimozielony i można go dowolnie formować, bo doskonale znosi cięcie. Dowiedz się, jak sadzić i i pielęgnować bukszpan, z którego później możesz zrobić piękne roślinne rzeźby.

Bukszpan - to krzew typowy do ogrodów w stylu francuskim, gdzie otacza grupy roślin, idealny do tworzenia topiar, czyli bardzo modnych obecnie rzeźb roślinnych. Bukszpan to krzew wolno rosnący, ale długowieczny.

Sadzenie bukszpanu

Aby utworzyć niewielki niski żywopłot, wykopujemy rów o głębokości 30-40 cm i takiej samej szerokości, w którym umieszczamy bukszpany w odległości 25 cm jeden od drugiego.

W grupie należy przewidzieć dołki o wymiarach 60 cm w każdym kierunku i zachować odstępy 80 cm.

Cięcie bukszpanu

Cięcie formujące. Na niski żywopłot zaraz po posadzeniu przycinamy pędy o połowę długości. Przez 2-3 następne lata dwa razy do roku przycinamy górę i boki, aby uzyskać gęsty żywopłot, za każdym razem zwiększając nieco jego wysokość.

Aby uzyskać formę geometryczną, już od początku nadajemy krzewom pożądaną sylwetkę i utrzymujemy ją, aż krzew osiągnie oczekiwane rozmiary.

Aby utworzyć rzeźbę roślinną, u podstawy specjalnej formy sadzimy jeden lub kilka bukszpanów, rozpinając pędy na przygotowanym rusztowaniu. Przycinamy te pędy, które wystają poza pożądany kształt.

Cięcie zachowawcze Bukszpan przycinamy dwa razy w roku, w maju i we wrześniu, dzięki czemu jest zwarty i gesty. Topiary mogą być przycinane częściej, nawet trzy lub cztery razy w roku, kiedy tylko któryś pęd wystaje poza formę.

Pielęgnacja bukszpanów

Obficie podlewamy w okresie suszy. Przez pierwsze lata po posadzeniu dobrze jest rozłożyć ściółkę wokół krzewu, dzięki czemu gleba zachowuje wilgoć. Usuwamy chwasty.

Opracowane na podstawie książki „abc Drzewa i krzewy ogrodowe” Daniel Brochard

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak uprawiać drzewko laurowe? Czy drzewko laurowe może zimować na dworze? Jak uprawiać drzewko laurowe? Czy drzewko laurowe może zimować na dworze?

Drzewko laurowe uprawiane w donicy jest coraz częściej stosowane jako ozdoba tarasu. Doskonale znosi intensywne cięcie, więc często jego korona jest formowana w stożek lub kulę. Lato może spędzić na...

Aktualizacja: 17.10.2012 09:59
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zenon Martyniuk z zespołu Akcent. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Zenon Martyniuk z zespołu Akcent. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Zenon Martyniuk na scenie obecny jest o 1989 roku. Lider ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.