porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Co na komary? ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KOMARY – które wybrać do ogródka?
Co na komary? ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KOMARY – które wybrać do ogródka? ROŚLINY ODSTRASZAJĄCE KOMARY. Sezon na komary rozpoczęty! Jeśli uciążliwe insekty ...
Sadzenie poziomek krok po kroku. Jak posadzić poziomki, by dobrze owocowały?

Jak sadzić i uprawiać poziomki?

Jak sadzić i uprawiać poziomki?

Poziomki to bardzo wdzięczne w uprawie rośliny. Długo owocują, są bardzo mało wymagające i odporne na choroby.

fot.: Photos.com
Posadzenie poziomek w ogrodzie to doskonały pomysł. Malutkie krzewinki owocują non stop. Od wiosny do jesieni. Poziomki są aromatyczne, pachnące i bardzo łatwe w uprawie. Ich zaletą jest to, że są wieloletnie. Można je uprawiać w ziemi, ale także w doniczkach. Mówimy jak sadzić poziomki, by  obficie owocowały.

Krzewy poziomek można wyhodować z nasion. Najlepiej jednak kupić gotowe sadzonki w sklepach ogrodniczych. Wtedy mamy pewność, że roślina przyjmie się i będzie szybko owocować.

Jak sadzić poziomki w ogrodzie?

Poziomki najlepiej rosną w miejscach bardzo nasłonecznionych, ale mały cień też im nie zaszkodzi. Krzewy można sadzić nawet pod drzewami. Ziemia musi być jednak żyzna i przepuszczalna z kwaśnym odczynem (pH od 5,5 do 6).

Nie sadzimy poziomek w gliniastej ziemi. Jeśli taką mamy, trzeba ją wybrać i nasypać dobrej ziemi, lub zdecydować się na sadzenie w donicach. Ale wtedy musimy pamiętać o podlewaniu.

Gdy przygotujemy ziemię i wsadzimy rośliny, należy wyściółkować ją wokół poziomek słomą lub korą sosnową (zakwasi ziemię). Ściółkowanie zatrzyma wilgoć i przyhamuje rozwój chwastów.

Poziomki lubią wilgoć. Gdy jest bardzo gorąco i ziemia jest sucha, należy je obficie podlewać.

Poziomki są bardzo odporne na choroby. Praktycznie nie wymagają pryskania ani herbicydami, ani pestycydami. Jedynym problemem mogą być ślimaki.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Poziomki na balkonie – jak uprawiać poziomki w doniczkach? Poziomki na balkonie – jak uprawiać poziomki w doniczkach?

Poziomki to rośliny najczęściej spotykane w lasach i ogrodach, a od niedawna również na miejskich balkonach. Uprawa poziomek nie jest wymagająca, a owocami z domowej hodowli można cieszyć się od...

Aktualizacja: 20.06.2013 16:26
Autor: LES
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Irena Santor. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Irena Santor. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Irena Santor to gwiazda pierwszej klasy. Znakomita piosenkarka, która od ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.