porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło?
OCZKO WODNE zimą. Co zrobić, aby nie zamarzło? Zamarznięte oczko wodne to poważne niebezpieczeństwo dla zimujących w nim ...
Sadzenie jabłoni - poradnik. Kiedy i jak sadzić drzewka jabłoni?

Jak sadzić jabłonie? Sadzenie jabłoni jesienią

W ogrodach obok roślin ozdobnych sadzimy też drzewa i krzewy owocowe, wśród których najpopularniejsze są jabłonie. Jak posadzić drzewko jabłoni? Kiedy najlepiej to zrobić?

Warto w ogrodzie mieć drzewa owocowe, a wśród nich oczywiście jabłoń. Drzewko jabłoni najlepiej sadzić w ogrodzie jesienią (od początku października do pierwszych przymrozków). W tym czasie w sklepach i centrach ogrodniczych jest największy wybór odmian jabłoni. Najczęściej oferowane są drzewka z odkrytymi korzeniami, choć można też kupić rośliny uprawiane w pojemnikach. Kupując drzewko z odkrytymi korzeniami pamiętajmy, aby wybrać egzemplarz dobrej jakości, ze zdrowymi i niezaschniętymi korzeniami.

Jak sadzimy drzewka jabłoni?

Po przywiezieniu drzewka ze sklepu do ogrodu sadzimy je od razu, a jeśli nie mamy takiej możliwości, trzeba je koniecznie zadołować, aby korzenie nie obeschły. Drzewko jabłoni sadzimy 2–3 cm głębiej niż rosły w szkółce (miejsce okulizacji musi być po posadzeniu nad powierzchnią ziemi).

Najpierw wykopujemy dołek – tak duży, by korzenie jabłoni swobodnie się w nim zmieściły. Na dnie dołka usypujemy kopczyk, na którym ustawiamy roślinę i rozkładamy korzenie (nie mogą się podwijać). Trzymając drzewko pionowo, stopniowo zasypujemy dołek ziemią i udeptujemy ją. Aby ziemia dobrze wypełniła przestrzenie między korzeniami, trzeba drzewkiem podczas obsypywania korzeni ziemię lekko potrząsać.

Do dołka wstawiamy palik, do którego przymocujemy później drzewko. Po posadzeniu drzewko jabłoni obficie podlewamy.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak zabezpieczyć drzewka owocowe i róże wielkokwiatowe przed zimą?

Żeby drzewka owocowe i ozdobne róże zimą nam nie przemarzły, trzeba je dobrze osłonić. Podpowiadamy, co się do tego najlepiej nadaje.

Jabłoń purpurowa - co to z roślina, uprawa, pielęgnacja Jabłoń purpurowa - co to z roślina, uprawa, pielęgnacja

Jabłoń purpurowa to niezwykle dekoracyjne, niewielkie drzewo lub krzew, uprawiany w ogrodach w Polsce i za granicą. Nazwa mówi sama za siebie - roślinę wyróżnia kolor kwiatów, liści i owoców.

Gdzie najlepiej posadzić drzewka owocowe? Gdzie najlepiej posadzić drzewka owocowe?

Nawet w małym ogrodzie warto więc mieć kilka drzewek owocowych. Owoce zrywane prosto z gałęzi smakują najbardziej. Gdzie najlepiej posadzić drzewka i krzewy owocowe?

Aktualizacja: 18.10.2014 23:23
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Eugeniusz Bodo: kariera i rodzina

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina i teatru, zadziwiał swoją wszechstronnością ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.