porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Egzotyczne rośliny doniczkowe. Jak hodować palmę w mieszkaniu? Palmy hodowane w doniczkach to bardzo dekoracyjne rośliny, wprowadzające do ...
Magnolie to piękne drzewa, których kwiaty wyglądają jak kwitnące tulipany.

JAK SADZIĆ MAGNOLIE? Mówimy KROK PO KROKU jak sadzić, ciąć i pielęgnować magnolie

JAK SADZIĆ MAGNOLIE?  Mówimy KROK PO KROKU jak sadzić, ciąć i pielęgnować magnolie

MAgnolie swoim wyglądem odwdzięczą się za wszelkie staranie przy ich uprawie.

fot.: Photos.com
Sprawdź, jak sadzić magnolie, to naprawdę nic trudnego. A ich obecność będzie cieszyć oko - ze względu na swoje piekne kwiaty wspaniale prezentują się nie tylko w parkach, ale i domowych ogródkach. Jak sadzić magnolie? Czego potrzebują te rośliny?

Istnieją dwa typy MAGNOLII: o liściach opadających na zimę, kwitnące na początku wiosny i o liściach zimozielonych, z pachnącymi kwiatami pojawiającymi się od czerwca do sierpnia.

Wysokość: 2-15 m Rozpiętość: 2-12 m
Ulistnienie: zimozielone lub sezonowe, w zależności od gatunku.
Wytrzymałość na mróz: -15-30 stopni C
Gleba: lekka, nieco kwaśna dla odmian o sezonowych liściach, bardziej ciężka i zasadowa dla odmian o liściach zimozielonych.

Sadzenie magnolii

Gatunki o liściach opadających na zimę należy sadzić jesienią (październik-listopad), a gatunki o liściach zimozielonych na przedwiośniu (luty-marzec).

Wykopujemy dół o bokach długości 1m i takiej samej głębokości. Gatunkom, które wolą nieco kwaśną glebę, dodajemy nieco ziemi wrzosowej do podłoża. Po posadzeniu udeptujemy ziemię i podlewamy. Umieszczamy podporę.

Cięcie magnolii

Cięcie formujące: Nie jest niezbędne w przypadku gatunków o ulistnieniu sezonowym. U gatunków o liściach zimozielonych usuwamy pędy, które mogłyby konkurować z przewodnikiem. Przycinamy najniżej rosnące gałęzie i zaburzające harmonię sylwetki.

Cięcie zachowawcze: W przypadku gatunków o sezonowym ulistnieniu przycinamy o trzy liście każdy pęd, na którym znajdowały się kwiaty, obcinając pod przekwitłym kwiatem. Od czasu do czasu usuwamy najstarsze gałęzie, aby zapewnić odnowienie korony. W przypadku gatunków zimozielonych wystarczy oczyścić drzewo z suchych gałęzi.

Pielęgnowanie magnolii:

Latem, kiedy jest bardzo sucho, obficie podlewamy, zwłaszcza gatunki o sezonowym ulistnieniu. Można zraszać liście gatunków zimozielonych. Przez pierwsze lata po posadzeniu dobrze jest rozłożyć ściółkę, wokół drzewa, aby utrzymać wilgotność gleby.

Opracowane na podstawie książki „abc Drzewa i krzewy ogrodowe” Daniel Brochard.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 Magnolie: jakie odmiany magnolii nadają się do ogrodu? Ogród na wiosnęMATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Prace ogrodowe w maju: co trzeba zrobić? Prace ogrodowe w maju: co trzeba zrobić?

Maj to pełnia wiosny. Wszystko kwitnie, pachnie, zieleni się, ale pracy nie brakuje. Ledwo posprzątamy ogród po zimie już zaczynają się prace przy roślinach, które właśnie przekwitły. Gdy zrobi się...

Kiedy sadzić magnolie? Kiedy sadzić magnolie?

Jak wyglądają najstarsze rośliny kwitnące na świecie? Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym? Pierwsze ślady magicznych magnolii znaleziono już w skamielinach datowanych na erę przedlodowcową!...

Ogród japoński - jak założyć ogród w stylu japońskim? Ogród japoński - jak założyć ogród w stylu japońskim?

Ogród japoński wygląda naturalnie, bo nie ma w starannie przyciętych żywopłotów ani geometrycznych reguł. Jednak  jego zakładaniem rządzą nim ściśle określone zasady. Jak założyć ogród japoński?

Aktualizacja: 23.04.2013 10:38
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
 Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?
Jowita Kacik, suflerka prezydenta: kim jest urzędniczka, która podpowiadała prezydentowi?

Suflerka prezydenta Bronisława Komorowskiego od kilku dni robi zawrotną karierę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.