porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Przygotowanie grządek - jak przygotować ziemię pod uprawy w warzywniku?
Przygotowanie grządek - jak przygotować ziemię pod uprawy w warzywniku? Jeśli w ogrodzie mamy wydzielone miejsce na warzywnik, to wiosną ...
Warto w ogrodzie posadzić orzech włoski. Sadzenie orzecha wloskiego. Jak zasadzić orzecha włoskiego

Jak sadzić orzech włoski? Jak posadzić włoski orzech?

Jak sadzić orzech włoski? Warto posadzić orzech włoski w ogrodzie: oprócz smacznych owoców da nam latem wspaniały cień. Orzech włoski - jak sadzić z nasion? Jak zasadzić orzecha włoskiego?

Jak sadzić orzech włoski?

Orzech włoski to gatunek drzewa liściastego, w Polsce pospolicie uprawiany. Orzech włoski należy do bardzo atrakcyjnych drzew liściastych, które możemy znaleźć w wielu miejscach świata. W naszym klimacie drzewo to dorasta do około 15 m wysokości. Orzech włoski ma duże ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na żółto. Największą zaletą tego drzewa są owoce – orzechy włoskie, które dojrzewają pod koniec września.

Drzewka orzecha włoskiego możemy sadzić w ogrodzie wiosną albo jesienią. Posadzone jesienią lepiej się przyjmują, dlatego ten termin jest częściej stosowany.
Wybierając miejsce do posadzenia orzecha włoskiego pamiętajmy, że wydziela on substancje hamujące rozwój innych roślin, dlatego wokół niego raczej nic nie będzie rosnąć.

Miejsce, w którym planujemy posadzić orzech włoski, musi być odpowiednio przygotowane: ziemię należy przekopać, dokładnie odchwaścić i zasilić dodając obornik lub kompost. Konieczne jest doprowadzenie gleby do odczynu odpowiedniego dla orzecha włoskiego (pH około 7).

Jak posadzić włoski orzech?

Sadzenie orzecha włoskiego zaczynamy od wykopania dołka. Przed sadzeniem drzewka przycinamy korzenie uszkodzone i skrócić korzenie zbyt długie, by nie zawijały się w dołku. Na dnie dołka usypujemy kopczyk z próchniczej ziemi, a na nim rozkładamy korzenie drzewka. Następnie zasypujemy dołek ziemią lekko potrząsając drzewkiem, aby ziemia dokładnie wypełniła przestrzenie między korzeniami. Ziemię wokół drzewka udeptujemy.

Posadzone drzewko obficie podlewamy. Pędy orzechów włoskich posadzonych jesienią zabezpieczamy przed mrozem owijając je słomą lub tekturą falistą, a u nasady pnia usypując kopczyk z ziemi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak i kiedy sadzić orzech włoski? Jak i kiedy sadzić orzech włoski?

Zanim zaczniemy hodować orzecha włoskiego, trzeba pamiętać, że drzewo to ma rozłożystą koronę, mocno zacienia otoczenie i nic nie chce pod nim rosnąć. Ale jeśli mamy odpowiednie miejsce, wtedy...

Jak wykorzystać liście opadłe z drzew?

Suche liście, które spadły z drzew, to utrapienie licznych właścicieli działek. Na szczęście można je wykorzystać w ogrodzie: osłonić inne rośliny na zimę lub przeznaczyć na kompost. Jednak liście...

Aktualizacja: 24.03.2013 21:55
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Waluś, bojownik czy pospolity morderca?

Nacjonaliści i neofaszyści mają powody, żeby podziwiać nacjonalistę i neofaszystę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.