porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak zachęcić glicynię do kwitnienia? Jak sprawić, by wisteria obficie kwitła?
Jak zachęcić glicynię do kwitnienia? Jak sprawić, by wisteria obficie kwitła? Widok kwitnącej glicynii zapiera dech w piersiach. Nie można oderwać ...
Nie zawsze uprawiamy porzeczki dla ich owoców - czasem ważniejsze są ich walory ozdobne

Jak sadzić porzeczkę krwistą? Jak dbać o ten ozdobny gatunek porzeczek?

Jak sadzić porzeczkę krwistą? Jak dbać o ten ozdobny gatunek porzeczek?
Porzeczka krwista kwitnie wiosną, pokrywając się zwisającymi gronami różowych kwiatów. Rozwijające się później czarne owoce mają niewielkie znaczenie zdobnicze. fot.: Photos.com
Porzeczki to mało popularne owoce. Jeszcze mniej osób wie, że oprócz odmian dających zdrowe owoce, istnieją porzeczki ozdobne. To porzeczki krwiste - pięknie kwitnące wiosną. Owocują, podobnie jak ich użytkowe siostry, ale uprawiane są ze względu na oryginalne kwiaty. Zobacz jak sadzić i pielęgnować porzeczkę krwistą

PORZECZKA KRWISTA należy do tej samej rodziny co wszystkie porzeczki uprawiane jako rośliny owocowe. Jej czerwone lub żółte owoce też są jadalne, ale ten krzew sadzony jest w ogrodach dla ozdoby. Kwitnie wiosną, pokrywając się zwisającymi gronami różowych kwiatów. Rozwijające się później czarne owoce mają niewielkie znaczenie zdobnicze.

SADZENIE

Wykopujemy dół o bokach 60 cm długości i takiej samej głębokości. Jeśli mamy krzew o nagich korzeniach, obcinamy ich końce, bezpośrednio przed posadzeniem. Wzruszamy ziemię na dnie i ścianach dołu, umieszczamy krzew pośrodku. Zasypujemy, udeptujemy ziemię i obficie podlewamy.

CIĘCIE

Cięcie formujące Po posadzeniu przycinamy wszystkie pędy o połowę długości. W drugim roku po kwitnieniu te pędy, które miały kwiaty przycinamy o jedną trzecią długość,a nowe pędy o połowę.

Cięcie zachowawcze Po kwitnieniu przycinamy pędy, na których były kwiaty, o jedną trzecią długości, obcinając powyżej pąka skierowanego na zewnątrz krzewu. Usuwamy pędy stare i zbyt słabe.

PIELĘGNACJA  

Podlewamy w razie suszy. Ściółkowanie zachowa wilgotność gleby i ograniczy wzrost chwastów. Na wiosnę po cięciu spulchniamy wierzchnią warstwę ziemi.

Opracowane na podstawie książki „abc Drzewa i krzewy ogrodowe” Daniel Brochard

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać porzeczki? Jak przycinać porzeczki?

Porzeczki zniknęły z wielu działek i ogrodów, choć to wartościowe krzewy dostarczające smacznych i zdrowych owoców. Aby dobrze owocowały, muszą być regularne przycinane. Jak ciąć porzeczki?

Choroby agrestu i porzeczek - jakie najczęściej atakują, zwalczanie Choroby agrestu i porzeczek - jakie najczęściej atakują, zwalczanie

Porzeczki i agrest to krzewy owocowe często uprawiane na działkach i w ogrodach. Jak wszystkie rośliny, czasem chorują - jak je od tego ustrzec lub wyleczyć?

Przycinanie krzewów – jak przeprowadzać cięcie porzeczek? Przycinanie krzewów – jak przeprowadzać cięcie porzeczek?

Aby latem krzewy porzeczek obficie owocowały, dobrze jest wiosną je przyciąć i przygotować do okresu wegetacyjnego. Sprawdź, co musisz zrobić?

Aktualizacja: 25.07.2012 13:11
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Urszula Jasik-Turowska, prokurator, która będzie oskarżać Dariusza K.? Co o niej wiemy?

Urszula Jasik-Turowska to prokurator, która oskarża Dariusza K. w czasie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.