porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bratki – rośliny o ozdobnych kwiatach do ogrodu i NA BALKON - jak pielęgnować?
Bratki – rośliny o ozdobnych kwiatach do ogrodu i NA BALKON - jak pielęgnować? Bratki należą do jednych z najpopularniejszych roślin kwitnących, które zdobią ...
Sadzimy tuje. Tuje to bardzo popularne szybko rosnące i wiecznie zielone drzewka

Jak i kiedy SADZIĆ TUJE? Jak pielęgnować: tuja szmaragdowa, czyli inaczej żywotnik zachodni?

Zobacz, jak posadzić i pielęgnować tuje. Tuja szmaragdowa, czyli inaczej żywotnik zachodni lub po prostu szmaragd - zobacz jakie zabiegi pielęgnacyjne trzeba wykonywać i kiedy.

Tuja to piękna roślina drzewiasta o ciekawym ulistnieniu, które stanowią łuskowate igły. Ma pokrój stożkowaty lub kolumnowy. Jest bardzo odporna na zanieczyszczenia atmosferyczne.

SADZENIE:

Sadzie się w okresie listopad-grudzień, jeśli ziemia nie jest zamarznięta. Wykopujemy dół o objętości co najmniej dwukrotnie większej od bryły korzeniowej lub pojemnika, w którym rośnie drzewko. Spulchniamy dno i umieszczamy drzewo pośrodku. Po sadzeniu udeptujemy ziemię wokół. Podlewamy i mocujemy ukośną podporę lub odciągi.

Na terenach o ciężkich i zwięzłych glebach dodajemy do podłoża torfu lub piasku, aby było ono lekkie i przepuszczalne. Tuja nie lubi stojącej wody; w takich warunkach jest atakowana przez grzyb Phytophotora, który powoduje jej obumieranie.

CIĘCIE:

Cięcie formujące:

Po posadzeniu wybieramy jeden z długich prostych pędów, aby uformować oś główną. Usuwamy inne pędy, które mogłyby z nią konkurować. Pozwalamy drzewu rozwijac się naturlanie. Prowadząc tuje w żywopłocie, obcinamy wierzchołki, gdy rośliny osiągną pożądaną wysokość, aby się zagęszczały.

Cięcie zachowawcze:

Kiedy młode drzewo jest dobrze uformowane, w następnych latach wystarczy obcinać pędy psujące regularność sylwetki i suche. Żywopłot tniemy dwa razy w roku: na wiosnę i ewentualnie jesienią, skracając nowe pędy.

PIELĘGNOWANIE:

Przez pierwsze lata po posadzeniu niezbędne jest podlewanie, zwłaszcza w okresie suszy. Zaleca się ściółkowanie gleby wokół roślin. Na wiosnę stosujemy nawóz dla roślin iglastych, który mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi za pomocą pazurków.

Opracowane na podstawie książki "ABC Drzewa i krzewy ogrodowe" Daniel Brochard.

ZOBACZ TAKŻE:

Tuja szmaragd - jak przycinać żywopłot z tui szmaragdowych?


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak przycinać drzewa zgodnie z prawem?

Cięcie drzew, szczególnie tych rozrożniętych, podlega regulacjom nie tylko zgodnym z zasadami pielęgnacji drzew, ale także zgodnym z prawem. Oto krótka porada na temat przycinania drzewa zgodnie z...

Jak powinno się przycinać świerk?

Cięcie to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych drzew.

Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów? Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Czemu służy cięcie krzewów?

Sadząc krzewy borówki wysokiej (zwanej amerykańską), należy pamiętać, że do obfitego owocowania, wymagają one systematycznego cięcia. Czy wiesz kiedy i jak należy to robić?

Aktualizacja: 11.04.2013 15:44
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]

Joanna Keszka prowadzi najseksowniejszy projekt skierowany do kobiet, czyli Barbarellę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.