porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Bób - JAK UPRAWIAĆ: nawożenie i pielęgnacja. Jak nawozić i pielęgnować bób?
Bób - JAK UPRAWIAĆ: nawożenie i pielęgnacja. Jak nawozić i pielęgnować bób? Bób to popularne warzywo, często uprawiane w przydomowych warzywnikach. Aby ...
Tuje żywotniki - jak sadzić?. Tuje to bardzo popularne szybko rosnące i wiecznie zielone drzewka

Jak sadzić tuje? Kiedy sadzimy tuje, jak gęsto, jak przycinać, która odmiana najlepsza? [WIDEO]

Jak sadzić tuje? Kiedy sadzimy tuje, jak gęsto, jak przycinać, która odmiana najlepsza? [WIDEO]

Tuje szybko się rozrastają, dlatego sadząc je należy zachować między krzewami spore odległości.

fot.: WIŚNIOWSKI
Tuja to piękna roślina drzewiasta o ciekawym ulistnieniu, które stanowią łuskowate igły. Świetnie nadaje się na żywopłot. Tuje to bardzo popularne szybko rosnące i wiecznie zielone drzewka. Dowiedz się, jak najlepiej zabrać się za ich sadzenie. Jak sadzić tuje? Tuje, czyli żywotniki - jak sadzić szmaragdy, jak gęsto?

SADZENIE

Tuje najlepiej sadzić wczesną wiosną albo jesienią (najlepiej w okresie listopad-grudzień, jeśli ziemia nie jest zamarznięta). Wykopujemy dół o objętości co najmniej dwukrotnie większej od bryły korzeniowej lub pojemnika, w którym rośnie drzewko. Spulchniamy dno i umieszczamy drzewo pośrodku.

Po sadzeniu udeptujemy ziemię wokół. Podlewamy i mocujemy ukośną podporę lub odciągi. Na terenach o ciężkich i zwięzłych glebach dodajemy do podłoża torfu lub piasku, aby było ono lekkie i przepuszczalne. Tuja nie lubi stojącej wody; w takich warunkach jest atakowana przez grzyb Phytophotora, który powoduje jej obumieranie.

CIĘCIE

Tuje cięcie formujące: Po posadzeniu wybieramy jeden z długich prostych pędów, aby uformować oś główną. Usuwamy inne pędy, które mogłyby z nią konkurować. Pozwalamy drzewu rozwijać się natralanie. Prowadząc tuje w żywopłocie, obcinamy wierzchołki, gdy rośliny osiągną pożądaną wysokość, aby się zagęszczały.

Tuje cięcie zachowawcze: Kiedy młode drzewo jest dobrze uformowane, w następnych latach wystarczy obcinać pędy psujące regularność sylwetki i suche. Żywopłot tniemy dwa razy w roku: na wiosnę i ewentualnie jesienią, skracając nowe pędy.

PIELĘGNOWANIE

Przez pierwsze lata po posadzeniu niezbędne jest podlewanie, zwłaszcza w okresie suszy. Zaleca się ściółkowanie gleby wokół roślin. Na wiosnę stosujemy nawóz dla roślin iglastych, który mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi za pomocą pazurków. Dzięki tym zabiegom tuje będą prawdziwą ozdobą naszego ogrodu. 

Opracowane na podstawie książki „abc Drzewa i krzewy ogrodowe” Daniel Brochard

Sadzimy tuje thuje brabant żywopłot, YOUTUBE


MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy sadzimy tuje? Lepsza wiosna czy jesień? Kiedy sadzimy tuje? Lepsza wiosna czy jesień?

Tuje to bardzo popularne iglaki sadzone w ogrodach i na działkach. Bardzo często z tui zakłada się żywopłoty. Kiedy należy sadzić tuje w ogrodzie? Lepsza wiosna czy jesień?

Tuje szmaragdowe - jak je sadzić, a potem pielęgnować?

Tuja szmargdowa, czyli żywotnik zachodni to jedna z najczęściej wybieranych roślin do sadzenia jako żywopłoty i szpalery. Jest odporna na mróz, rośnie na wszystkich rodzajach gleb i przede wszystkim...

Jak sadzić tuje szmaragdowe? Sadzenie tui

Sadzenie tui szmaragdowych nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Aby wyrosły na bujne krzewy, należy podczas sadzenia zadbać o odpowiednią wilgotność i nawożenie. Jak sadzić tuje szmaragdowe i jak je...

Aktualizacja: 22.07.2013 15:15
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Mateusz Hładki, partner Karoliny Szostak?

Należą do rywalizujących ze sobą stacji, ale najnowsze doniesienia sugerują ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.