porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kalendarz biodynamiczny na maj 2013. Co kiedy sadzić w zgodzie z fazami Księżyca?
Kalendarz biodynamiczny na maj 2013. Co kiedy sadzić w zgodzie z fazami Księżyca? Planując prace w ogrodzie w maju, zapoznaj się kalendarzem biodynamicznym. ...
Jak dbać o tuje w donicach? Jak sadzić żywotniki? Tuje w donicach.

Jak sadzić tuje w donicach? Jak uprawiać tuje w pojemnikach?

Jak sadzić tuje w donicach? Jak uprawiać tuje w pojemnikach?
tuja fot.: sxc.hu
Tuje, nazywane inaczej żywotnikami są bardzo często spotykanymi iglakami w ogrodach. Oprócz odmian wysokich, dochodzących nawet do 15 m wysokości, są również odmiany niskie, które idealnie nadają się do posadzenia w donicach, aby zdobiły nasz dom lub balkon. Mówimy jak sadzić tuje w donicach!

Drzewa iglaste, na przykład tuje, są doskonałą ozdobą ogrodu lub balkonu. Przez cały rok nie tracą swojego zielonego koloru, a więc będą pięknie wyglądały nawet w zimie. Dodatkowo sadzenie i dbanie o tuje nie należy do najtrudniejszych, a więc nie musimy być bardzo doświadczeni w sadzeniu drzewek. W przypadku żywotników możemy wybierać wśród odmian o bardzo zróżnicowanych kształtach koron. Mogą one być stożkowate, kuliste, krzaczaste, zwarte.

Miniaturowe tuje znajdziemy praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli chcemy, aby nasze żywotniki stały na balkonie wybierzmy miejsce, które jest jak najbardziej nasłonecznione. Odmiany żółte i jasnozielone potrzebują zdecydowanie więcej światła niż ciemnozielone. Bardzo ważne podczas wczesnej fazy rozwoju jest regularne podlewanie roślin. Tylko wtedy nasza tuja będzie się szybko zagęszczała, a pędy nie uschną i nie zbrązowieją. 

Sadzenie

Grubość ścianki donicy (drzewa iglaste najlepiej wyglądają w donicach jednokolorowych, prostych), w której będziemy sadzili tuję powinna mieć ok 6 cm. Wskazane jest, aby dno przystosowane było tak, żeby przepuszczać nadmiar wody. Jeżeli chcemy zabezpieczyć drzewka przed mrozem, a nie mamy mrozoodpornej donicy, wyłóżmy ścianki i dno doniczki styropianem. Na dno sypiemy średniej grubości warstwę tłucznia lub keramzytu, które odporne są na wodę, działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Dodatkowo posiadają one dobre parametry izolacji cieplnej, a więc mamy pewność, że nasza tuja przetrwa zimę. Na tę warstwę sypiemy małą ilość mieszanki ziemii z piaskiem i torfem o odczynie lekko kwaśnym. Następnie sadzimy tuję, obsypujemy dookoła przygotowaną mieszanką i dociskamy delikatnie rękami. Drzewko przesadzamy co 3-4 lata do większej donicy.

Staraj się, aby ziemia w donicy była zawsze wilgotna, a gałęzie regularnie przycinane. Tuje przez całą wiosnę nawozimy nawozami do iglaków. W dawkach pomniejszonych o połowę od tych zalecanych na opakowaniu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród angielski - jak założyć ogród w stylu angielskim? Ogród angielski - jak założyć ogród w stylu angielskim?

Esencją stylu angielskiego są swobodnie rosnące krzewy i kwiaty wplecione pomiędzy drzewa lub na ich tle. Ogród ma sprawiać wrażenie, jakby rósł dziko i nikt się nim nie interesował. Ale osiągnięcie...

Kiedy sadzimy tuje? Lepsza wiosna czy jesień? Kiedy sadzimy tuje? Lepsza wiosna czy jesień?

Tuje to bardzo popularne iglaki sadzone w ogrodach i na działkach. Bardzo często z tui zakłada się żywopłoty. Kiedy należy sadzić tuje w ogrodzie? Lepsza wiosna czy jesień?

Czy jesienią możemy sadzić iglaki? Czy jesienią możemy sadzić iglaki?

IGlaki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ogrodników - amatorów. Kiedy sadzić rośliny iglaste? Wiosną czy jesienią? Choc wielu osobom wiosna wydaje się bezpieczniejszam, to jesień jest...

Aktualizacja: 20.04.2013 21:04
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Jarmołowicz - kim jest nowa dziewczyna Antoniego Królikowskiego?

Antoni Królikowski, czyli Kuba z sagi „Nad rozlewiskiem”, spotyka się ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.