porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kalendarz biodynamiczny na maj 2013. Co kiedy sadzić w zgodzie z fazami Księżyca?
Kalendarz biodynamiczny na maj 2013. Co kiedy sadzić w zgodzie z fazami Księżyca? Planując prace w ogrodzie w maju, zapoznaj się kalendarzem biodynamicznym. ...
Jak dbać o tuje w donicach? Jak sadzić żywotniki? Tuje w donicach.

Jak sadzić tuje w donicach? Jak uprawiać tuje w pojemnikach?

Jak sadzić tuje w donicach? Jak uprawiać tuje w pojemnikach?
tuja fot.: sxc.hu
Tuje, nazywane inaczej żywotnikami są bardzo często spotykanymi iglakami w ogrodach. Oprócz odmian wysokich, dochodzących nawet do 15 m wysokości, są również odmiany niskie, które idealnie nadają się do posadzenia w donicach, aby zdobiły nasz dom lub balkon. Mówimy jak sadzić tuje w donicach!

Drzewa iglaste, na przykład tuje, są doskonałą ozdobą ogrodu lub balkonu. Przez cały rok nie tracą swojego zielonego koloru, a więc będą pięknie wyglądały nawet w zimie. Dodatkowo sadzenie i dbanie o tuje nie należy do najtrudniejszych, a więc nie musimy być bardzo doświadczeni w sadzeniu drzewek. W przypadku żywotników możemy wybierać wśród odmian o bardzo zróżnicowanych kształtach koron. Mogą one być stożkowate, kuliste, krzaczaste, zwarte.

Miniaturowe tuje znajdziemy praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli chcemy, aby nasze żywotniki stały na balkonie wybierzmy miejsce, które jest jak najbardziej nasłonecznione. Odmiany żółte i jasnozielone potrzebują zdecydowanie więcej światła niż ciemnozielone. Bardzo ważne podczas wczesnej fazy rozwoju jest regularne podlewanie roślin. Tylko wtedy nasza tuja będzie się szybko zagęszczała, a pędy nie uschną i nie zbrązowieją. 

Sadzenie

Grubość ścianki donicy (drzewa iglaste najlepiej wyglądają w donicach jednokolorowych, prostych), w której będziemy sadzili tuję powinna mieć ok 6 cm. Wskazane jest, aby dno przystosowane było tak, żeby przepuszczać nadmiar wody. Jeżeli chcemy zabezpieczyć drzewka przed mrozem, a nie mamy mrozoodpornej donicy, wyłóżmy ścianki i dno doniczki styropianem. Na dno sypiemy średniej grubości warstwę tłucznia lub keramzytu, które odporne są na wodę, działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Dodatkowo posiadają one dobre parametry izolacji cieplnej, a więc mamy pewność, że nasza tuja przetrwa zimę. Na tę warstwę sypiemy małą ilość mieszanki ziemii z piaskiem i torfem o odczynie lekko kwaśnym. Następnie sadzimy tuję, obsypujemy dookoła przygotowaną mieszanką i dociskamy delikatnie rękami. Drzewko przesadzamy co 3-4 lata do większej donicy.

Staraj się, aby ziemia w donicy była zawsze wilgotna, a gałęzie regularnie przycinane. Tuje przez całą wiosnę nawozimy nawozami do iglaków. W dawkach pomniejszonych o połowę od tych zalecanych na opakowaniu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród angielski - jak założyć ogród w stylu angielskim? Ogród angielski - jak założyć ogród w stylu angielskim?

Esencją stylu angielskiego są swobodnie rosnące krzewy i kwiaty wplecione pomiędzy drzewa lub na ich tle. Ogród ma sprawiać wrażenie, jakby rósł dziko i nikt się nim nie interesował. Ale osiągnięcie...

Kiedy sadzimy tuje? Lepsza wiosna czy jesień? Kiedy sadzimy tuje? Lepsza wiosna czy jesień?

Tuje to bardzo popularne iglaki sadzone w ogrodach i na działkach. Bardzo często z tui zakłada się żywopłoty. Kiedy należy sadzić tuje w ogrodzie? Lepsza wiosna czy jesień?

Czy jesienią możemy sadzić iglaki? Czy jesienią możemy sadzić iglaki?

IGlaki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ogrodników - amatorów. Kiedy sadzić rośliny iglaste? Wiosną czy jesienią? Choc wielu osobom wiosna wydaje się bezpieczniejszam, to jesień jest...

Aktualizacja: 20.04.2013 21:04
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?
Zmarł Richard Glatzer. Kim był?

Richard Glatzer nie żyje. Reżyser chorował na stwardnienie zanikowe boczne ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.