porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Tulipany, hiacynty, krokusy, żonkile, przebiśniegi w donicy - jak je uprawiać?
Tulipany, hiacynty, krokusy, żonkile, przebiśniegi w donicy - jak je uprawiać? Tulipany, hiacynty, krokusy, żonkile, przebiśniegi - chcesz nimi ozdobić balkon ...
Jak samemu wyprodukować rozsadę pomidorów?

Jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów?

Jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów?

Sadzonki można kupić, ale najpewniejsze będą te, wyhodowane własnoręcznie

fot.: _Mada
Jeśli chcemy przygotować własną rozsadę pomidorów, ich nasiona trzeba wysiać w marcu. Podpowiadamy jak samodzielnie przygotować rozsadę pomidorów.

Przygotowanie rozsady pomidorów – od wysiewu nasion do sadzenia roślin do gruntu – trwa 7–9 tygodni. Jeśli wysiejemy nasiona w połowie marca, to po tzw. zimnych ogrodnikach będziemy mogli wysadzić sadzonki pomidorów do gruntu w ogrodzie.

>>> Jak sadzić pomidory? Gdzie, kiedy i jak posadzić pomidory, by zebrać obfite plony? KLIKNIJ!

Rozsada pomidorów - jak ją zrobić? 

Przygotowanie rozsady pomidorów zaczynamy od zakupu nasion wybranych odmian oraz ziemi do wysiewu (w sklepach ogrodniczych można kupić specjalne podłoże do wysiewu nasion). Następnie należy przygotować skrzyneczki i wypełnić je podłożem. Nasiona w skrzynkach wysiewamy rzutowo – dość rzadko, ale równomiernie na całej powierzchni.

Wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi (0,5–1 cm) i koniecznie zraszamy wodą (najlepiej za pomocą spryskiwacza). Skrzynki ustawiamy w miejscu jasnym i ciepłym i przykrywamy folią, dzięki której utrzymamy równomierną temperaturę i wilgotność. Folię należy codziennie odkrywać – takie wietrzenie przyczyni się do usunięcia nadmiaru pary wodnej, a podłoże należy systematycznie podlewać – najlepiej spryskując. Podłoże powinno być stale wilgotne (ale nie mokre). Gdy pojawią się pierwsze siewki, folię należy zdjąć, a gdy ukażą się pierwsze liście – trzeba siewki przepikować. Do pikowania wybieramy rośliny zdrowe i najsilniejsze i przesadzamy je po jednej do niedużych doniczek. Siewki zaczynamy nawozić, gdy mają 2–3 liście.

Rozsadę w doniczkach regularnie podlewamy, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża i zwiędnięcia roślin.

Przed sadzeniem rozsady pomidorów do gruntu, trzeba ją zahartować. W tym celu około 7 dni przed wysadzeniem ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę powietrza poniżej 10 stopni C oraz zwiększamy wietrzenie. Rozsadę sadzimy na miejsce stałe dopiero po 15 maja.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? POMIDORY. Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów?

Pomidory do dojrzewania potrzebują odpowiedniej temperatury, nie mniejszej niż 15 °C. W przypadku, gdy temperatura w czasie dojrzewania owoców spadnie poniżej 12 °C, wówczas pomidory nie dojrzeją....

Jak obrywać wilki na pomidorach? Jak obrywać wilki na pomidorach?

„Wilki” na pomidorach, to rosnące prostopadle lub pod kątem w stosunku do głównego konaru, mocne pędy. Czy trzeba je ucinać, oderwać, czy może warto zostawić?

Choroby pomidorów: jakie są najczęstsze choroby pomidorów?

Pomidory są atakowane przez szereg rozmaitych chorób, które mogą zniszczyć ich uprawę. Warto je rozpoznać, by szybko i skutecznie je zwalczyć. Na co mogą chorować pomidory?

Aktualizacja: 17.04.2018 12:57
Autor: mada
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA
Małgorzata Domagalik: kim jest? Co osiągnęła? SYLWETKA

Małgorzata Domagalik jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej utalentowanych dziennikarek ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.