porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy warto sadzić wiśnie szklanki w małym sadzie? Wiśnie szklanki to grupa odmian wiśni, wyróżniająca się bezbarwnym i ...
Drzewa się starzeją i chorują - czesem trzeba je wyciąć. Jak to zrobić?

Jak ściąć drzewo? Jak usunąć z ogrodu drzewo?

Jak ściąć drzewo? Jak usunąć z ogrodu drzewo?

Czasami wycięcie drzewa w ogrodzie to konieczność - robimy to wtedy, gdy drzewko choruje, nie owocuje lub po prostu wyrosło zbyt duże.

fot.: HONDA
Drzewa, także te owocowe, starzeją się i chorują - czasem trzeba je wyciąć. Jak to zrobić? Jak zabrać się do wiosennych porządków na działce? Jak ściąć owocowe drzewko?

Drzewko owocowe nie ma szans, by zestarzeć się jak Bartek czy inny leśny gigant. Dwadzieścia, trzydzieści lat owocowania – to często maksymalny okres, którego można się spodziewać w przypadku karłowatych jabłoni czy grusz.

Drzewa sadzone na wysokopiennych podkładkach żyją dłużej; dotyczy to większości starych odmian jabłoni, które często rosną na wsiach, przy starych chatach. Przy odpowiedniej pielęgnacji antonówka czy inna klasyczna odmiana jabłoni jest jeszcze w dobrym stanie po stu  latach od posadzenia; najstarsze egzemplarze spotykane na terenie polski mogą być o połowę starsze.

Jeszcze dłużej żyją drzewa nieszczepione. Orzech włoski może osiągnąć piękny wiek 400 lat. Ale, niestety, powszechniejsze w naszych ogrodach są drzewa, które żyją znacznie krócej. 

Jak wyciąć drzewo w ogrodzie?

Zazwyczaj przy wiosennych porządkach na działce czy w ogrodzie musimy wyciąć drzewa stosunkowo młode – chore albo słabo owocujące. Jak się do tego zabrać? Najwygodniejszym narzędziem będzie piła elektryczna lub spalinowa; małe drzewko możemy ściąć, posługując się piłą ręczną lub siekierą. Aby praca poszła sprawnie i była bezpieczna, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach.

  • Zabezpieczamy teren wokół drzewa; na działce jest to zazwyczaj łatwe, pamiętajmy jednak, by nie dopuścić w pobliże osób postronnych, zwłaszcza dzieci. 

  • Przed rozpoczęciem pracy planujemy, gdzie ma upaść drzewo. Jeśli jest pochylone – praca będzie łatwiejsza, kierunek wyznaczyła sama natura. Pomocne będzie odcięcie bocznych konarów, trzeba też sprawdzić, czy w miejscu, na  które upaść ma drzewo nie ma np. ogrodzenia, które zniszczy padający pień. Aby kontrolować upadek, dobrze jest przywiązać do górnej części pnia linę.

  • Piłujemy: najpierw od strony, w która ma upaść drzewo, nacinamy pień pod kątem 45 stopni, mniej więcej na 1/3 grubości pnia.

  • Potem tniemy od drugiej strony, również pod katem 45 stopni – tak, by piła nie zakleszczyła się pod ciężarem drzewa.

  • Zostawiamy w środku niewielki łącznik pomiędzy podcięciami, chwytamy linię i ciągniemy we właściwym kierunku – koniecznie stojąc poza zasięgiem gałęzi!

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czym ciąć drzewa i krzewy - przegląd sekatorów Czym ciąć drzewa i krzewy - przegląd sekatorów

Wiosenne cięcie drzew i krzewów wymaga odpowiedniego wyposażenia. Sekatory, podkaszarki czy piły to sprzęt, który będzie nam niezbędny.

Kiedy przycinać drzewa owocowe? Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Drzewa owocowe przycina się co roku. Pamiętajmy, że drzewo, które nawet ma mniej pędów, ale zdrowych, rodzi zdrowsze owoce od tego, które ma więcej słabych i chorych. Mówimy, kiedy najlepiej...

Jak przycinać drzewa zgodnie z prawem?

Cięcie drzew, szczególnie tych rozrożniętych, podlega regulacjom nie tylko zgodnym z zasadami pielęgnacji drzew, ale także zgodnym z prawem. Oto krótka porada na temat przycinania drzewa zgodnie z...

Aktualizacja: 03.05.2013 16:33
Autor: kzb
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Agatha Christie: co musisz wiedzieć o królowej kryminałów?

Agatha Christie jest najczęściej tłumaczonym autorem wszechczasów, a jeśli chodzi ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.