
-
zobacz więcej
Jak uprawiać albicję jedwabistą?

Albicja jedwabista ma niezwykłe kwiaty przypominające pędzelki.
fot.: thinkstockphotos.comAblicja jedwabista (Albizia julibrissin) ma swoje naturalne stanowiska we wschodniej i południowej Azji, począwszy od Iranu po Koreę i Chiny. Jest niedużym drzewem dorastającym do 12 metrów (w Polsce do ok. 4 m) o koronie w kształcie parasola. Liście ma pierzaste. Przypominają liście mimozy lub akacji srebrzystej. Kwiatostany pojawiają się na końcu pędów przez całe lato. Tworzą je długie, różowe pręciki wyrastające z zielonych kielichów, delikatne jak nitki jedwabiu. Pachną słodko, zwłaszcza nocą. Owocami ablicji jedwabistej są długie strąki, wypełnione dużymi nasionami.
Ablicja jedwabista: sadzenie w gruncie
Ablicje jedwabistą można posadzić w pojemniku i latem wystawiać na taras lub balkon. Możemy ją również posadzić w ogrodzie. W tym drugim przypadku trzeba jednak wybrać odmianę Albizia julibrissin f. rosea. Drzewko jest mniejsze, ale odporniejsze na niskie temperatury (wytrzymuje nawet -25 st. C), ponieważ pochodzi z terenów północnych Korei i Chin.
Ablicja jedwabista jest wrażliwa na mróz, ma więc większą szansę na przetrwanie polskiej zimy posadzona na zachód od Wisły. Trzeba spełnić trzy warunki, aby zapewnić jej dobre warunki do rozwoju. Należy ją posadzić w pełnym słońcu, w najbardziej zacisznym miejscu ogrodu i w przepuszczalnej glebie. Szanse ablicji jedwabistej na przetrwanie w gruncie zwiększa także hodowanie jej przez 3 lata w pojemniku w domu. Do tego czasu powinna wytworzyć wystarczająco dużo pędów, aby przetrwać zimę, oczywiście w zachodniej części Polski. Albizia julibrissin f. rosea wytrzymuje tylko krótkotrwałe obniżenie temperatury, a nie długo utrzymujący się mróz.
Po posadzeniu rośliny do gruntu, ziemia przez pewien czas powinna być stale wilgotna, aby drzewko się dobrze ukorzeniło. Na zimę roślinę należy okopcować na wysokość co najmniej 30 cm. Kopczyk powinien być szeroki, aby osłonił korzenie. Dodatkowo warto zabezpieczyć roślinę przed mrozem włókniną.
Ablicja jedwabista: sadzenie w pojemniku
Sadząc ablicję jedwabistą w donicy, przede wszystkim zadbajmy o przepuszczalne podłoże. W tym celu do ziemi ogrodniczej dodajmy żwirek do akwarium. W okresie wzrostu rośliny utrzymujmy stale wilgotne podłoże, ale uważajmy, aby zalać jej korzeni, bo wtedy zaczyna chorować. Ponieważ szybko rośnie, po 6-8 tygodniach od posadzenia należy rozpocząć regularne jej dokarmianie nawozem do roślin doniczkowych, a w okresie kwitnienia – kwitnących. Od października zmniejszamy dawkę nawozu o połowę. Jeśli latem wystawiamy ablicję jedwabistą na zewnątrz, wnosimy ją do domu przed pierwszymi przymrozkami. Stawiamy ja w najbardziej słonecznym miejscu.
![Powojniki - ozdobne pnącza na balkon i do ogrodu. Odmiany i uprawa [GALERIA ZDJĘĆ]](http://cdn7.mowimyjak.smcloud.net/s/photos/t/33276/powojnik-marie-theresa_745774.jpg)
Powojniki - kwitnące pnącza - są efektowną ozdobą ogrodu od wiosny do jesieni. Dzięki bujnym, różnokolorowym kwiatom chętnie obsadza się nimi pergole, ścianki osłonowe czy ogrodzenia. Powojniki są...

Lewizja liścieniowa to bardzo efektowna roślina skalna, która najlepiej rośnie w specjalnym podłożu i warunkach. Sprawdź, jakie podłoże będzie dla niej najlepsze i jak ją chronić przed zimą.

Paciorecznik, znany też jako kanna, pochodzi z rejonów okołorównikowych. Bujny wzrost i kwiaty o egzotycznym wyglądzie nadają ogrodowi nieco egzotyczny wygląd i budzą skojarzenia z tropikalną dżunglą
Robienie wykopów, również tych pod instalacje wodociągowe i ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?