porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak uprawiać musztardowiec? MUSZTARDOWIEC INDYJSKI: co to za roślina, jak ją uprawiać?
Jak uprawiać musztardowiec? MUSZTARDOWIEC INDYJSKI: co to za roślina, jak ją uprawiać? Musztardowiec indyjski to jedna z wielu egzotycznych roślin uprawnych, które ...
bakłażan, oberżyna, gruszka miłości, bakłażany jak uprawiać, jak sadzić bakłażany, uprawa bakłażanów,

Jak uprawiać bakłażany? Ogród na wiosnę

Jak uprawiać bakłażany? Ogród na wiosnę

Bakłażany udają się także w Polsce, jednak lepiej uprawiać je w tunelu foliowym niż w gruncie.

fot.: sxc.hu
Bakłażan, zwany też oberżyną, oficjalnie psianką podłużną, a bardziej poetycko - miłosną gruszką, jest wciąż mało popularnym w Polsce warzywem. Choć uprawia się go przede wszystkim w krajach o cieplejszym klimacie, przyjmie się i u nas - pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie warunki. Wzbogać o bakłażany swój ogród na wiosnę! Mówimy, jak uprawiać bakłażany. 

Bakłażany mogą mieć owoce wielkości kabaczka, albo małe, podobne do pomidorów; owalne, okrągłe, jajowate, wydłużone; niemal czarne, fioletowo-niebieskawe, liliowe, białe, pomarańczowe... W sklepach jednak najczęściej dostępne są przemysłowo uprawiane odmiany bakłażanów, o owocach pokrytych grubą skórką ciemnofioletowej barwy.

Ale nie ma przeszkód, by uprawiać to warzywo samodzielnie we własnym ogrodzie. Jeśli zdecydujemy się na uprawę z nasion, możemy przebierać między znacznie bardziej zróżnicowanymi odmianami. Mniejsze znakomicie nadają się do faszerowania, z wszystkim możemy przygotowywać smakowite sosy, pasty, warzywne gulasze, zapiekanki i dziesiątki innych potraw rodem z kuchni śródziemnomorskiej. Zmień swój ogród na wiosnę - posadź bakłażany!

Bakłażany: jak je uprawiać?

  • W Polsce oberżyna uprawiana jest najczęściej pod osłonami, ze względu na wysokie wymagania cieplne. Do gruntu sadzonki bakłażanów możemy wysadzić dopiero w maju, kiedy miną już chłodne noce. Niewiele czasu zostaje, by roślina wyrosła i wydała owoce, więc w maju powinniśmy już dysponować rozsadą.

  • Sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych, lub wyhodować samodzielnie. Nasiona wysiewamy już w końcu lutego albo początku marca do umieszczonych w cieple doniczek. Musimy uzbroić się w cierpliwość, kiełkowanie może potrwać nawet 4 tygodnie. Możemy je nieco przyspieszyć, mocząc przez dobę nasiona w mleku przed wysadzeniem.

  • Oberżyna wymaga min. 20 stopni Celsjusza, by nasiona mogły wykiełkować; najlepiej rośnie w temperaturze 20-30 stopni, źle znosi chłodne wiatry, więc należy dla niej przeznaczyć miejsca osłonięte. Nasiona najlepiej wysiać do doniczek torfowych, bo bakłażan bardzo źle znosi przesadzanie. 

  • Roślina należy do psiankowatych, podobnie jak papryka czy pomidor, i ma typowe dla tych roślin wymagania. Najlepsza będzie gleba żyzna, lekka, łatwo się nagrzewająca i odpowiednio wilgotna.

  • Ze względu na wspólne choroby, bakłażanów nie sadzimy w miejscach, w których rok wcześniej rosły inne psinkowate - ziemniaki czy pomidory.

  • Bakłażanom nie może zabraknąć wody - zwłaszcza na początku wegetacji i w okresie zawiązywania owoców.

  • Bakłażan nie wymaga cięcia, podwiązywania zaś tylko przy wyjątkowo obfitych plonach. W uprawie pod folią zagrożeniem dla oberżyny jest szara pleśń i przędziorki, przy uprawie w gruncie szkodniki te zwykle nie są groźne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2015 Kalendarz biodynamiczny na kwiecień 2015

Rozpoczynając prace w ogrodzie w kwietniu, warto posiłkować się wytycznymi biodynamiki. Dzięki niej dowiadujemy się, jaki wpływ na rozwój roślin ma Księżyc. Zapoznaj się z kalendarzem biodynamicznym...

Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami? Opryski drzew owocowych – jak zabezpieczyć sad przed szkodnikami i chorobami?

Opryski drzew owocowych powinniśmy wykonywać w okresie bezlistnym, wczesną wiosną lub jesienią – wtedy są najskuteczniejsze. Co trzeba wiedzieć o wiosennych opryskach sadów? Jak je wykonywać, by...

Ogród wiosną. Jakie prace trzeba wykonać? [RADY OGRODNIKA] Ogród wiosną. Jakie prace trzeba wykonać? [RADY OGRODNIKA]

Wiosną w ogrodzie jest mnóstwo pracy – z jednej strony porządki po zimie, z drugiej przygotowania do nowego sezonu wegetacyjnego. Wielka zaleta pracy w ogrodzie wiosną to możliwość śledzenia zmian...

Aktualizacja: 15.04.2013 17:55
Autor: Eljan
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?
Nie żyje Alberta Watson. Kim była?

Alberta Watson (Faith Susan Alberta Watson) - kanadyjska aktorka urodzona 6 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.