porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Rozsada z nasion - jak samodzielnie przygotować sadzonki roślin?
Rozsada z nasion - jak samodzielnie przygotować sadzonki roślin? Jeśli chcesz samodzielnie przygotować rozsadę kwiatów i warzyw, już teraz ...
Boczniaki na fusach od kawy - czy to możliwe?

Jak uprawiać boczniaki? Hodowla grzybów na balkonie

Jak uprawiać boczniaki? Hodowla grzybów na balkonie

Boczniaki można uprawiać na gotowych podkładach trocinowych.

fot.: tit-tp.pl
Boczniak to smaczny grzyb, coraz częściej doceniany na polskim stole. Jak uprawiać boczniaki w domu? Do hodowli tych grzybów wystarczy kawałek zacienionego balkonu.

Boczniak to grzyb o dużych walorach smakowych, dzięki którym zajmuje istotne miejsce w diecie wegetariańskiej. Jego smak nie powinien jednak zawieść mięsożerców, zwłaszcza, że panierowany kotlet z boczniaka przypomina tradycyjnego schabowego. Boczniak świetnie sprawdzi się również oraz duszony w białym winie ze szpinakiem.

Jak hodować boczniaki na balkonie?

Boczniaki są dostępne przede wszystkim w dużych supermarketach, rzadko można je kupić w osiedlowych warzywniakach. Jest jednak dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy posiadają własny balkon – bocznika stosunkowo łatwo jest wyhodować samemu. Do domowej hodowli najlepiej nada się boczniak ostrygowaty.

Podstawową metodą uprawy jest hodowla boczniaków na trocinach. W sprzedaży dostępne są gotowe worki trocinowe z grzybnią, umieszczone w folii zapewniającej dostęp powietrza. Taki worek należy postawić w miejscu zapewniającym optymalny rozwój grzybów. Boczniaki hoduje się w zacienionym miejscu, w temperaturze od 14 do 22 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że worek nie powinien stać w miejscu bardzo nasłonecznionym. Może to spowodować wysuszenie grzybni, która do rozwoju potrzebuje odpowiedniej wilgoci.

Hodowla boczniaka na fusach od kawy

Boczniaki można hodować również... na fusach od kawy. Zużyte fusy od kawy zawierają substancje odżywcze i dzięki temu mogą stanowić bardzo dobre podłoże dla hodowli boczniaków.

Od niedawna, dzięki zapałowi i eksperymentom firm zajmujących się ekologiczną żywnością, można kupić również gotowe kawowe podkłady nadające się do domowej hodowli grzybów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 04.03.2014 12:32
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?
Andrzej Hadacz, Andrzejek PiS-u - kim jest?

Andrzeja Hadacza, pogardliwie nazywanego "Andrzejkiem" poznaliśmy, gdy bronił krzyża przed ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.