porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Żywopłoty bez kłopotu czyli czym obsadzić granice ogrodu? JAKIE ROŚLINY NA ŻYWOPŁOT? Największego nakładu pracy wymaga sadzenie i strzyżenie żywopłotu. Można sobie ...
Brokuły z własnej grządki

Jak uprawiać brokuły? Czy możesz mieć brokuły we własnym ogródku?

Jak uprawiać brokuły? Czy możesz mieć brokuły we własnym ogródku?
Brokuły z powodzeniem można uprawiać w naszym klimacie - wymagają tylko regularnego podlewania. fot.: Photos.com
Brokuły są smaczne, zdrowe i cieszą się dużą popularnością. Czy te delikatne warzywa można uprawiać w przydomowyym ogródku? oczywiście, że tak! Zobacz, jak u siebie w ogródku wyhodować brokuły?

BROKUŁ najlepiej rośnie w łagodnym i wilgotnym klimacie. Źle znosi upały i suszę. Wymaga gleby żyznej i próchnicznej, o obojętnym odczynie. Jesienią roku poprzedzającego uprawę brokułów warto na zagonie przykopać obornik.

SIEW

Siew na rozsadniku. W kwietniu lub maju w starannie przygotowanym rozsadniku wysiewamy rzutowo nasiona. Lekko zagrabiamy, aby je przykryć ziemią. Ugniatamy odwrotną stroną grabi i podlewamy przez gęste sito. Znaczną wilgotność utrzymujemy aż do pojawienia się wschodów, mniej więcej przez 2 tygodnie.

Pikowanie.  Po czterech tygodniach od wysiewu delikatnie wyjmujemy młode rośliny z gleby i sadzimy je natychmiast, nadal na rozsadniku, w rozstawie 10 x 10 cm. Zagłębiamy siewki aż po nasadę liścieni.

Porada: jeśli brak czasu i miejsca na produkcję rozsady brokułów, można się w nią zaopatrzyć w sklepach ogrodniczych. Należy zwrócić uwagę, czy rośliny są zdrowe i nie mają pożółkłych liści oraz śladów żerowania szkodników.

SADZENIE

Gdy młode brokuły mają już 4 do 6 liści, możemy je wysadzić na miejsce stale na zagonie. Wyjmujemy je z gleby, podważając korzenie łopatką do sadzenia. Na zagonie rozmieszczamy rośliny w rozstawie 60 x 70 cm. Zagłębiamy je w glebie aż po nasadę liści. Mocno ugniatamy glebę wokół każdej rośliny i obficie podlewamy.

Ważne: Po posadzeniu ma miejsce stałe młode brokuły należy regularnie podlewać, aż wznowią wzrost.

ZBIÓR

Róże brokułów odcinamy z fragmentem pędu. Pąki muszą być zwarte, wielkości łepka szpilki. Brokuły z rozwiniętymi pąkami i pożółkłe nie nadają się do spożycia. Po odcięciu róży głównej roślinę pozostawiamy na zagonie, gdyż rozwiną się jeszcze róże boczne wyraźnie mniejsze, ale równie wartościowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie warzywa należą do rodziny kapustnych? Co warto jeść jesienią i zimą? Jakie warzywa należą do rodziny kapustnych? Co warto jeść jesienią i zimą?

Choć kapusta oraz inne warzywa należące do jej rodziny trafiły do naszych jadłospisów ze względu na walory smakowe, to nie można zapominać, że mają one również niezwykłe właściwości zdrowotne, o czym...

Aktualizacja: 04.06.2012 13:59
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Jacek Borcuch - kim jest?
Jacek Borcuch - kim jest?

Jacek Borcuch to człowiek kina. Znamy przede wszystkim z filmu ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.