porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Żywopłoty bez kłopotu czyli czym obsadzić granice ogrodu? JAKIE ROŚLINY NA ŻYWOPŁOT? Największego nakładu pracy wymaga sadzenie i strzyżenie żywopłotu. Można sobie ...
Brokuły z własnej grządki

Jak uprawiać brokuły? Czy możesz mieć brokuły we własnym ogródku?

Jak uprawiać brokuły? Czy możesz mieć brokuły we własnym ogródku?
Brokuły z powodzeniem można uprawiać w naszym klimacie - wymagają tylko regularnego podlewania. fot.: Photos.com
Brokuły są smaczne, zdrowe i cieszą się dużą popularnością. Czy te delikatne warzywa można uprawiać w przydomowyym ogródku? oczywiście, że tak! Zobacz, jak u siebie w ogródku wyhodować brokuły?

BROKUŁ najlepiej rośnie w łagodnym i wilgotnym klimacie. Źle znosi upały i suszę. Wymaga gleby żyznej i próchnicznej, o obojętnym odczynie. Jesienią roku poprzedzającego uprawę brokułów warto na zagonie przykopać obornik.

SIEW

Siew na rozsadniku. W kwietniu lub maju w starannie przygotowanym rozsadniku wysiewamy rzutowo nasiona. Lekko zagrabiamy, aby je przykryć ziemią. Ugniatamy odwrotną stroną grabi i podlewamy przez gęste sito. Znaczną wilgotność utrzymujemy aż do pojawienia się wschodów, mniej więcej przez 2 tygodnie.

Pikowanie.  Po czterech tygodniach od wysiewu delikatnie wyjmujemy młode rośliny z gleby i sadzimy je natychmiast, nadal na rozsadniku, w rozstawie 10 x 10 cm. Zagłębiamy siewki aż po nasadę liścieni.

Porada: jeśli brak czasu i miejsca na produkcję rozsady brokułów, można się w nią zaopatrzyć w sklepach ogrodniczych. Należy zwrócić uwagę, czy rośliny są zdrowe i nie mają pożółkłych liści oraz śladów żerowania szkodników.

SADZENIE

Gdy młode brokuły mają już 4 do 6 liści, możemy je wysadzić na miejsce stale na zagonie. Wyjmujemy je z gleby, podważając korzenie łopatką do sadzenia. Na zagonie rozmieszczamy rośliny w rozstawie 60 x 70 cm. Zagłębiamy je w glebie aż po nasadę liści. Mocno ugniatamy glebę wokół każdej rośliny i obficie podlewamy.

Ważne: Po posadzeniu ma miejsce stałe młode brokuły należy regularnie podlewać, aż wznowią wzrost.

ZBIÓR

Róże brokułów odcinamy z fragmentem pędu. Pąki muszą być zwarte, wielkości łepka szpilki. Brokuły z rozwiniętymi pąkami i pożółkłe nie nadają się do spożycia. Po odcięciu róży głównej roślinę pozostawiamy na zagonie, gdyż rozwiną się jeszcze róże boczne wyraźnie mniejsze, ale równie wartościowe.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 04.06.2012 13:59
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?
André Brink - kim był jeden z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich?

André Brink, jedne z najwybitniejszych pisarzy południowoafrykańskich nie żyje. Międzynarodowe ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.