porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie?
Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie? W ogrodach żyje wiele owadów. Są wśród nich szkodniki, ale ...
Cukinia w kuchni i w ogrodzie. Dlaczego warto uprawiać cukinię?

Jak uprawiać cukinię?

Jak uprawiać cukinię?

Jak sadzić i pielęgnować cukinię?

fot.: Photos.com
Wszyscy chyba znamy charakterystyczny, podłużny kształt i zielony kolor cukinii, nazywanej też letnim kabaczkiem. Cukinia to bardzo uniwersalne i cenione w kuchni warzywo, które nie jest trudne w uprawie i zawiera wiele składników odżywczych.

Jak sadzić i pielęgnować cukinie?

Przed posadzeniem roślin należy dobrze przygotować glebę - powinna ona być próchniczna, lekka i przepuszczalna. Cukinie, podobnie jak dynie, kabaczki i arbuzy potrzebują ciepłego klimatu i dobrej cyrkulacji powietrza.

Idealna temperatura do uprawy cukinii to 20-28 st.C. W regionach o ciepłym klimacie można uprawiać ją na polu – nasiona wysiewa się do gruntu po 10 maja. Dołki o głębokości 5-7cm, do których wsypuje się po dwa nasionka, powinny być oddalone od siebie o około 1 m, podobnie jak odległość między rzędami. W chłodniejszym klimacie stosuje się wysiew nasion (w połowie kwietnia) do doniczek o średnicy 10 cm, w których umieszcza się po dwa nasionka. Rozsadę wysadza się na pole po 15 maja (kiedy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków). Gleba w trakcie uprawy powinna być wilgotna, choć cukinie nie wymagają regularnego podlewania. Po wykiełkowaniu nasion usuwa się słabsze siewki, zostawiając jedynie 2 rośliny na m2.
W okresie wzrostu przerzedza się pędy, aby skoncentrować substancje odżywcze na pędzie głównym. Rośliny osiągają około 1 m wysokości i wymagają podwiązywania do podpór, które pomogą im rosnąć i zapewnią właściwy przepływ powietrza między liśćmi.

Kiedy zbieramy cukinie?

Warto pamiętać, że zbierane są nie tylko owoce, ale także kwiaty cukinii, które w niektórych krajach uważane są za prawdziwy przysmak. Owoce są zwykle ciemnozielone, wysmukłe i mają charakterystyczne płożące łodygi. Ich wielkość zależy od terminu zbioru i pozostawione do stanu pełnej dojrzałości, mogą osiągnąć nawet metr długości. Najlepiej jednak zbierać cukinie, gdy osiągną około 12 -15 cm, ponieważ wtedy ich miąższ jest najsmaczniejszy. Czas zbioru cukinii przypada zwykle na okres letni (okres 2–3 miesięcy) po osiągnięciu przez nie pożądanej wielkości. Zebrane owoce można z powodzeniem przechowywać w lodówce przez kilka tygodni.

Jakie właściwości odżywcze ma cukinia?

Największy walor zdrowotny cukinii, to niska zawartość soli oraz duża witamin i enzymów, dzięki czemu są lekkostrawne - cukinia to świetny składnik diety. Zaletą cukinii jest także możliwość szerokiego wykorzystania w kuchni – można ją grillować, piec, smażyć i faszerować, a także łączyć z innymi warzywami i potrawami mięsnymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak uprawiać seler naciowy? [PORADY] Jak uprawiać seler naciowy? [PORADY]

Seler naciowy nie jest zbyt często uprawiany w naszych ogrodach. A szkoda, bo to naprawdę wartościowe warzywo. Mówimy jak uprawiać seler naciowy w przydomowym warzywniku.

CO SADZIĆ NA DZIAŁCE LATEM, by późną jesienią zbierać świeże warzywa?

Lipiec i sierpień w ogrodzie to czas zbiorów różnych gatunków warzyw: pomidorów, ogórków, cukini... W pełni lata sadzić i siać możemy rośliny, które stanowić będą poplon. Wybierając odpowiednie...

Aktualizacja: 25.04.2014 11:51
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Pola Pospieszalska, wokalistka: kim jest?

Pola Pospieszalska to polska wokalistka, która robi międzynarodową karierę. Kim ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.