porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie?
Jakie owady są pożyteczne w ogrodzie? W ogrodach żyje wiele owadów. Są wśród nich szkodniki, ale ...
Cukinia w kuchni i w ogrodzie. Dlaczego warto uprawiać cukinię?

Jak uprawiać cukinię?

Jak uprawiać cukinię?

Jak sadzić i pielęgnować cukinię?

fot.: Photos.com
Wszyscy chyba znamy charakterystyczny, podłużny kształt i zielony kolor cukinii, nazywanej też letnim kabaczkiem. Cukinia to bardzo uniwersalne i cenione w kuchni warzywo, które nie jest trudne w uprawie i zawiera wiele składników odżywczych.

Jak sadzić i pielęgnować cukinie?

Przed posadzeniem roślin należy dobrze przygotować glebę - powinna ona być próchniczna, lekka i przepuszczalna. Cukinie, podobnie jak dynie, kabaczki i arbuzy potrzebują ciepłego klimatu i dobrej cyrkulacji powietrza.

Idealna temperatura do uprawy cukinii to 20-28 st.C. W regionach o ciepłym klimacie można uprawiać ją na polu – nasiona wysiewa się do gruntu po 10 maja. Dołki o głębokości 5-7cm, do których wsypuje się po dwa nasionka, powinny być oddalone od siebie o około 1 m, podobnie jak odległość między rzędami. W chłodniejszym klimacie stosuje się wysiew nasion (w połowie kwietnia) do doniczek o średnicy 10 cm, w których umieszcza się po dwa nasionka. Rozsadę wysadza się na pole po 15 maja (kiedy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków). Gleba w trakcie uprawy powinna być wilgotna, choć cukinie nie wymagają regularnego podlewania. Po wykiełkowaniu nasion usuwa się słabsze siewki, zostawiając jedynie 2 rośliny na m2.
W okresie wzrostu przerzedza się pędy, aby skoncentrować substancje odżywcze na pędzie głównym. Rośliny osiągają około 1 m wysokości i wymagają podwiązywania do podpór, które pomogą im rosnąć i zapewnią właściwy przepływ powietrza między liśćmi.

Kiedy zbieramy cukinie?

Warto pamiętać, że zbierane są nie tylko owoce, ale także kwiaty cukinii, które w niektórych krajach uważane są za prawdziwy przysmak. Owoce są zwykle ciemnozielone, wysmukłe i mają charakterystyczne płożące łodygi. Ich wielkość zależy od terminu zbioru i pozostawione do stanu pełnej dojrzałości, mogą osiągnąć nawet metr długości. Najlepiej jednak zbierać cukinie, gdy osiągną około 12 -15 cm, ponieważ wtedy ich miąższ jest najsmaczniejszy. Czas zbioru cukinii przypada zwykle na okres letni (okres 2–3 miesięcy) po osiągnięciu przez nie pożądanej wielkości. Zebrane owoce można z powodzeniem przechowywać w lodówce przez kilka tygodni.

Jakie właściwości odżywcze ma cukinia?

Największy walor zdrowotny cukinii, to niska zawartość soli oraz duża witamin i enzymów, dzięki czemu są lekkostrawne - cukinia to świetny składnik diety. Zaletą cukinii jest także możliwość szerokiego wykorzystania w kuchni – można ją grillować, piec, smażyć i faszerować, a także łączyć z innymi warzywami i potrawami mięsnymi.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak uprawiać seler naciowy? [PORADY] Jak uprawiać seler naciowy? [PORADY]

Seler naciowy nie jest zbyt często uprawiany w naszych ogrodach. A szkoda, bo to naprawdę wartościowe warzywo. Mówimy jak uprawiać seler naciowy w przydomowym warzywniku.

CO SADZIĆ NA DZIAŁCE LATEM, by późną jesienią zbierać świeże warzywa?

Lipiec i sierpień w ogrodzie to czas zbiorów różnych gatunków warzyw: pomidorów, ogórków, cukini... W pełni lata sadzić i siać możemy rośliny, które stanowić będą poplon. Wybierając odpowiednie...

Aktualizacja: 25.04.2014 11:51
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rodzina Anny Grodzkiej. Kim są członkowie jej rodziny?

Kim jest najbliższa rodzina Anny Grodzkiej? Była żona Grażyna, syn ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.