porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy jesienią możemy sadzić iglaki?
Czy jesienią możemy sadzić iglaki? IGlaki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ogrodników - amatorów. Kiedy sadzić ...
Czy dereń jadalny zmieści się w małym ogrodzie?

Jak uprawiać dereń jadalny?

Jak uprawiać dereń jadalny?

Największą zaletą derenia jadalnego są jego elipsoidalne owoce, cieszące się coraz większą popularnością. Osiągają one od 1 do 3 cm długości i dojrzewają we wrześniu i październiku.

fot.: Photos.com
Dereń jest jednym z krzewów najwcześniej kwitnących wiosną, a jesienią dorosła roślina obsypuje się drobnymi i zdrowymi owocami, z których robi się słynne nalewki. Dereń jadalny nie ma dużych wymagań i zajmuje niewiele miejsca. Mówimy, jak dbać o dereń jadalny? 

Dlaczego warto mieć dereń jadalny w ogrodzie?

Dereń jadalny (Cornus mas) najczęściej występuje dziko w lasach i zaroślach, ale coraz częściej uprawiany jest u nas jako roślina ozdobna. Najbardziej efektownie prezentuje się na przełomie marca i kwietnia (czasem wcześniej), kiedy na bezlistnych pędach pojawiają się żółte kwiaty zebrane w drobne pęczki i wydzielające charakterystyczny zapach.

Jednak największą zaletą derenia jadalnego są jego elipsoidalne owoce, cieszące się coraz większą popularnością. Osiągają one od 1 do 3 cm długości i dojrzewają we wrześniu i październiku. W czasie dojrzewania są jaskrawoczerwone i błyszczące, a po całkowitym dojrzeniu prawie wiśniowe. Na surowo można jeść jedynie w pełni dojrzałe owoce, gdyż wcześniej mają cierpki smak. Są one przede wszystkim surowcem do wyrobu konfitur i dżemów o niepowtarzalnym smaku oraz cenionej nalewki - dereniówki. Owoce derenia zawierają cukry, cenne dla zdrowia kwasy organiczne i garbniki (przeciwutleniacze), witaminy (m. in. C i P) oraz sole mineralne.

Jakich warunków potrzebuje dereń jadalny?

Przede wszystkim dereń jadalny jest wyjątkowo prosty w uprawie i nie wymaga wiele pielęgnacji. Najlepiej kwitnie i owocuje na stanowiskach w pełni nasłonecznionych, ale dobrze radzi sobie także w półcieniu. Lubi miejsca osłonięte od wiatrów i żyzną, wilgotną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH około 7). Jest odporny na mróz, zanieczyszczenia miejskie i dłuższe okresy suszy.

Drewno derenia jest bardzo twarde i trudne do cięcia. Nie należy ciąć krzewów wiosną ponieważ  intensywnie wydzielają wtedy soki („płaczą”), co może osłabić rośliny. Plony owoców derenia jadalnego będą wyraźnie wyższe jeśli w pobliżu posadzimy inne odmiany, dojrzewające w różnych terminach.

Czy dereń jadalny zajmuje dużo miejsca?

W zależności od sposobu prowadzenia dereń jadalny może być małym drzewem na niskim pniu lub wysokim krzewem. Dorasta do wysokości około 5 -7 m i wykształca regularną, kulistą lub owalną koronę o średnicy dochodzącej do 4-5 metrów. Z tego względu dereń często wykorzystuje się na nieformowane szpalery i żywopłoty, a pojedyncze krzewy z powodzeniem zmieszczą się nawet w niedużych ogrodach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Dereń jadalny: kiedy sadzić, kiedy ciąć? Dereń jadalny: kiedy sadzić, kiedy ciąć?

Dereń jadalny to popularny krzew w polskich ogrodach. Aby był prawdziwą ozdobą, wystarczy niewiele. Podstawowa pielęgnacja derenia jadalnego jest prosta i nie sprawia większego kłopotu. Podobnie jak...

Jak przycinać borówkę amerykańską? Ogród na wiosnę [VIDEO] Jak przycinać borówkę amerykańską? Ogród na wiosnę [VIDEO]

Cięcie krzewów borówek jest ważnym zabiegiem ponieważ warunkuje obfite owocowanie. Warto pamiętać, że najwięcej owoców tworzy się na pędach młodych, które pobudzamy do wzrostu właśnie poprzez cięcie....

Jak dbać o ognik szkarłatny? Jak dbać o ognik szkarłatny?

Ogniki należą do krzewów, które swoje największe walory ozdobne ukazują przede wszystkim jesienią. Uwagę zwracają liczne, kolorowe owoce, którymi obsypane są te popularne krzewy. Mówimy, jakich...

Aktualizacja: 30.08.2013 16:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Iberszer – kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Iberszer – kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Piękna, czarnowłosa aktorka, znana z serialu "Ranczo", to osoba wszechstronnie ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.