porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy jesienią możemy sadzić iglaki?
Czy jesienią możemy sadzić iglaki? IGlaki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ogrodników - amatorów. Kiedy sadzić ...
Czy dereń jadalny zmieści się w małym ogrodzie?

Jak uprawiać dereń jadalny?

Jak uprawiać dereń jadalny?

Największą zaletą derenia jadalnego są jego elipsoidalne owoce, cieszące się coraz większą popularnością. Osiągają one od 1 do 3 cm długości i dojrzewają we wrześniu i październiku.

fot.: Photos.com
Dereń jest jednym z krzewów najwcześniej kwitnących wiosną, a jesienią dorosła roślina obsypuje się drobnymi i zdrowymi owocami, z których robi się słynne nalewki. Dereń jadalny nie ma dużych wymagań i zajmuje niewiele miejsca. Mówimy, jak dbać o dereń jadalny? 

Dlaczego warto mieć dereń jadalny w ogrodzie?

Dereń jadalny (Cornus mas) najczęściej występuje dziko w lasach i zaroślach, ale coraz częściej uprawiany jest u nas jako roślina ozdobna. Najbardziej efektownie prezentuje się na przełomie marca i kwietnia (czasem wcześniej), kiedy na bezlistnych pędach pojawiają się żółte kwiaty zebrane w drobne pęczki i wydzielające charakterystyczny zapach.

Jednak największą zaletą derenia jadalnego są jego elipsoidalne owoce, cieszące się coraz większą popularnością. Osiągają one od 1 do 3 cm długości i dojrzewają we wrześniu i październiku. W czasie dojrzewania są jaskrawoczerwone i błyszczące, a po całkowitym dojrzeniu prawie wiśniowe. Na surowo można jeść jedynie w pełni dojrzałe owoce, gdyż wcześniej mają cierpki smak. Są one przede wszystkim surowcem do wyrobu konfitur i dżemów o niepowtarzalnym smaku oraz cenionej nalewki - dereniówki. Owoce derenia zawierają cukry, cenne dla zdrowia kwasy organiczne i garbniki (przeciwutleniacze), witaminy (m. in. C i P) oraz sole mineralne.

Jakich warunków potrzebuje dereń jadalny?

Przede wszystkim dereń jadalny jest wyjątkowo prosty w uprawie i nie wymaga wiele pielęgnacji. Najlepiej kwitnie i owocuje na stanowiskach w pełni nasłonecznionych, ale dobrze radzi sobie także w półcieniu. Lubi miejsca osłonięte od wiatrów i żyzną, wilgotną glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH około 7). Jest odporny na mróz, zanieczyszczenia miejskie i dłuższe okresy suszy.

Drewno derenia jest bardzo twarde i trudne do cięcia. Nie należy ciąć krzewów wiosną ponieważ  intensywnie wydzielają wtedy soki („płaczą”), co może osłabić rośliny. Plony owoców derenia jadalnego będą wyraźnie wyższe jeśli w pobliżu posadzimy inne odmiany, dojrzewające w różnych terminach.

Czy dereń jadalny zajmuje dużo miejsca?

W zależności od sposobu prowadzenia dereń jadalny może być małym drzewem na niskim pniu lub wysokim krzewem. Dorasta do wysokości około 5 -7 m i wykształca regularną, kulistą lub owalną koronę o średnicy dochodzącej do 4-5 metrów. Z tego względu dereń często wykorzystuje się na nieformowane szpalery i żywopłoty, a pojedyncze krzewy z powodzeniem zmieszczą się nawet w niedużych ogrodach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Co dobrze rośnie w kwaśnej glebie? Co dobrze rośnie w kwaśnej glebie?

Działka w zalesionym terenie. Kusząca perspektywa. Na niej dom z tarasem, piękny ogród – pełen kwiatów z zadbanym trawnikiem. Stop. Te marzenia mogą się nie spełnić. Bo nie wszystkie rośliny będą...

Co dobrze rośnie na glebie suchej, piaszczystej? Co dobrze rośnie na glebie suchej, piaszczystej?

Dobierając rośliny odpowiednie do rodzaju podłoża na działce, zapewnimy sobie maksimum efektu przy minimalnym nakładzie pracy. Jakie rośliny sadzić na podłożu suchym i piaszczystym?

Kolkwicja chińska - jak uprawiać ten krzew? Kolkwicja chińska - jak uprawiać ten krzew?

Kwiecień i maj to najlepsze miesiące na dobranie odpowiednich roślin do naszych ogrodów. Przez czas wakacji ogrody powinny wyglądać kolorowo i świeżo. Wybór odpowiednich roślin jest czasem bardzo...

Aktualizacja: 30.08.2013 16:48
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?

Andrzej Ananicz urodził się ur.21 marca 1951 r. Ma ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.