porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie drzewa wybrać do małego ogrodu?
Jakie drzewa wybrać do małego ogrodu? Któż nie chciałby mieć drzewa w ogrodzie...? Nie zawsze jednak ...
Rzadkie rośliny cebulowe w ogrodzie. Frezje - ozdobne kwiaty lata.

Jak uprawiać frezje?

Jak uprawiać frezje?

Wiele delikatnych i pięknie pachnących kwiatów na subtelnie wygiętej łodyżce to nieco zapomniana frezja. nie wszyscy wiedzą, że można ją uprawiać w ogrodach, jako ozdobę rabatek, a nawet skalniaków.

fot.: Photos.com
Frezje to niezwykle wdzięczne rośliny o pięknie pachnących kwiatach. Doskonale nadają się do uprawy w ogrodach, zarówno na rabatach, obwódkach, jak i skalnikach. Ponadto ich dzwonkowate kwiaty pięknie prezentują się w bukietach i wszelkich kompozycjach florystycznych jako kwiaty cięte.

Frezje to byliny, należące do rodziny kosaćcowatych, pochodzące aż z Przylądka Dobrej Nadziei. Zaliczamy je do grupy roślin cebulowych i bulwiastych, gdyż posiadają spichrzowe, podziemne organy zwane bulwami.

Jak i gdzie sadzić frezje?

Bulwy frezji wysadzamy do ogrodu na przełomie kwietnia i maja, na głębokość 5-8 cm, pozostawiając między nimi odległości 15-20 cm. Podłoże powinno być lekkie, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, lekko zasadowe, a stanowisko słoneczne. Zarówno zaraz po posadzeniu, jak i przez cały okres uprawy należy pilnować, aby podłoże w okolicach bulw było lekko wilgotne i w razie suszy - dodatkowo je podlewać.

Po kilku tygodniach z bulw powinny zacząć wyrastać pierwsze liście. Frezja najpierw wytwarza pióropusz licznych, szablastych liści, a dopiero później - po 3-4 miesiącach od posadzenia, na przełomie lipca i sierpnia - rozpoczyna kwitnienie.

Jak sprawić, by długo i obficie kwitły?

Aby uzyskać piękne kwiaty, od momentu pojawienia się pierwszych liści, do czasu zakwitnięcia (czyli przez około 2 miesiące) należy rośliny kilkakrotnie zasilić, np. nawozem wieloskładnikowym, każdorazowo w dawce 20-25 g nawozu na 1 m2. Po kwitnieniu rośliny stopniowo zamierają. Frezja pochodzi z tropików i w naszym, chłodnym klimacie nie zimuje w gruncie, dlatego w październiku bulwy należy wykopać, oczyścić i przechowywać przez zimę w ciepłym (około 20-25°C) i przewiewnym miejscu, do momentu sadzenia wiosną następnego roku.

Po drugim lub trzecim roku uprawy można otrzymać młode cebule, które zdolne są już do wydania kwiatów. Należy je oddzielić jesienią od bulw potomnych i w ten sposób można uzyskać kolejne rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Kiedy sadzić żurawkę? Kiedy sadzić żurawkę?

Niepozorna żurawka staje się obecnie coraz popularniejszą propozycją w przydomowych ogródkach! Żurawka zachwyca barwnymi liśćmi i mnogością możliwości kompozycyjnych. Kiedy sadzić żurawkę, by móc się...

Dzwonek dalmatyński: jak go uprawiać? Dzwonek dalmatyński: jak go uprawiać?

Dzwonek dalmatyński jest wymarzoną rośliną do obsadzenia ogródków skalnych, murków czy jako obwódka rabatek. Sprawdzi się także jako roślina okrywowa. Dzwonek dalmatyński może być też uprawiany w...

Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych? Dzwonek: jakie są odmiany dzwonków ogrodowych?

W Polsce występuje 19 gatunków dzwonków ogrodowych. Zanim wybierzemy rośliny pasujące do naszego ogrodu sprawdźmy ich wysokość oraz pochodzenie. Najlepiej sprawdzają się odmiany gatunków rodzimych,...

Aktualizacja: 19.05.2012 09:44
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Marcin Wójcik: kim jest autor książki W rodzinie ojca mego?

Marcin Wójcik napisał  książkę w "W rodzinie ojca mego", która ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.