porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak pozbyć się KOTÓW z ogrodu? KOTY - jak się ich pozbyć z ogrodu?
Jak pozbyć się KOTÓW z ogrodu? KOTY - jak się ich pozbyć z ogrodu? Przydomowe ogródki, według panujących obecnie standardów, mają być wypielęgnowane, wymuskane, ...
Jakich warunków potrzebuje juka ogrodowa?

Jak uprawiać JUKĘ OGRODOWĄ? Jaką glebę lubi i nasłonecznienie?

Jak uprawiać JUKĘ OGRODOWĄ? Jaką glebę lubi i nasłonecznienie?
Juka kocha słońce! fot.: Photos.com
Sadząc jukę w ogrodzie lub w pojemnikach na tarasach i łącząc z innymi roślinami możemy stworzyć zakątek w stylu śródziemnomorskim. Efektowne liście i okazałe kremowe kwiaty dodają oryginalności każdemu słonecznemu ogrodowi. Jak dbać o jukę?

Jakie wymagania ma juka ogrodowa?

Najczęściej uprawiana w naszych ogrodach juka karolińska (Yucca filamentosa) to roślina kochająca słońce. Należy ona do rodziny agawowatych, które pochodzą z tropików i rejonów o ciepłym klimacie. Dlatego najlepiej wybrać dla juki miejsce bardzo nasłonecznione i posadzić ją w lekkiej, przepuszczalnej glebie. Ponadto gleba nie może być kwaśna, bo juki rosną dobrze jedynie w podłożu zasobnym w wapń. Rośliny te nie znoszą gleb ciężkich i nazbyt wilgotnych, w których mogą chorować i gorzej znoszą zimę.

Na czas zimy liście należy związywać w chochoł, aby deszcz i śnieg nie dostawały się do wnętrza rozety liściowej.

Jakie są walory juki?

Uwagę zwracają zimozielone, wzniesione, wąskie, mieczowate, szarozielone liście, które wyrastają bezpośrednio z szyjki korzeniowej tworząc rozetę. Ich długość może dochodzić do kilkudziesięciu centymetrów. Na brzegach liści powstają charakterystyczne białe włókna, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Największą ozdobą juki są jednak kremowobiałe, dzwonkowate kwiaty, które wyrastają na długich, wiechowatych kwiatostanach (nawet do 2 m wysokości) ze środka rozety.

Gdzie posadzić jukę?

Juka świetnie nadaje się do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach na słonecznych tarasach. Należy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego i przepuszczalnego podłoża. Dobrym towarzystwem dla juk będą rabatowe byliny lub rośliny kobiercowe. Na tarasach można ustawić je w towarzystwie oleandrów, lawend, oliwki europejskiej i innych ciepłolubnych roślin kojarzących się z ciepłym klimatem śródziemnomorskim.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Tunbergia - piekne pnącze na balkon Tunbergia - piekne pnącze na balkon

Pnącza to rośliny znakomicie nadające się do sadzenia w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Coraz częściej sadzimy tam pnącza sezonowe. Jednym z nich jest tunbergia.

Jak dbać o wrzosy? Jak sprawić, by długo upiększały nasz ogród? Jak dbać o wrzosy? Jak sprawić, by  długo upiększały nasz ogród?

Z końcem lata wrzosy zaczynają królować na ogrodowych rabatach oraz w donicach na balkonach i tarasach. W sprzedaży dostępna jest obecnie niezliczona ilość odmian o atrakcyjnych kolorach kwiatów oraz...

Jak dbać o hibiskus ogrodowy? Jak pielęgnować tę pięknie kwitnącą roślinę? Jak dbać o hibiskus ogrodowy? Jak pielęgnować tę pięknie kwitnącą roślinę?

Wśród krzewów ozdobnych kwitnących w drugiej połowie lata ketmia zwraca na siebie szczególną uwagę. Efektowne, liczne i różnokolorowe kwiaty, przypominające malwy, są bardzo dekoracyjne. Mówimy, jak...

Aktualizacja: 25.04.2014 12:15
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Helena Norowicz, 80-letnia modelka. Kim jest?
Helena Norowicz, 80-letnia modelka. Kim jest?

Mimo swoich 80-ciu lat Helena Norowicz nie ma zamiaru wycofywać ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.