porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
JAK POZBYĆ SIĘ KRETA lub nornicy z działki? Oczy każdego z nas cieszy zadbana działka czy ogród - ...
Lawenda dobrze rośnie także w Polsce - dowiedz się jak ją uprawiać

JAK UPRAWIAĆ LAWENDĘ? Poznaj bliżej dekoracyjny kwitnący krzew i jego wymagania

JAK UPRAWIAĆ LAWENDĘ? Poznaj bliżej dekoracyjny kwitnący krzew i jego wymagania
fot.: Agnieszka Mike-Jeziorska
Lawenda to dekoracyjny kwitnący krzew, coraz bardziej popularny w Polsce. Dowiedz się jak sadzić, pięlęgnować i rozmnażać lawendę. 

LAWENDA to drobny krzew, tworzący zwartą kępę, synonim słońca i ciepła. Używany jest do dekoracji w grupach, ale także jako niski żywopłot lub obrzeże wzdłuż alejki. Kwiaty lawendy są miododajne i bardzo pachnące, tak jak i cała roślina.

  • Wysokość: 0,50 – 1 m

  • Rozpiętość: 0,60 – 1 m

  • Ulistnienie: zimozielone, srebrzystoszare

  • Stanowisko: pełne słońce

  • Wytrzymałość na mróz: -10 stopni C

  • Gleba: uboga, wapienna, sucha

SADZENIE: Wykopujemy dół o bokach i głębokości 60 cm lub co najmniej dwa razy większy od objętości bryły korzeniowej. Nawilżamy bryłę korzeniową, zanurzając w naczyniu z wodą, następnie umieszczamy pośrodku dołu. Zasypujemy, ugniatamy ziemię i obficie podlewamy.

CIĘCIE: Cięcie formujące: Ten drobny krzew w naturalny sposób przyjmuje zaokrąglony kształt. Aby pobudzić wypuszczanie licznych pędów, po posadzeniu przycinamy wszystkie pędy o połowę długości. Cięcie zachowawcze: W marcu-kwietniu przywracamy regularny kształt krzewowi, wyrównujemy go za pomocą sekatora lub nożyc do żywopłotów, jeśli mamy wiele okazów. We wrześniu, po kwitnieniu, można ściąć okwitłe pędy. Stare okazy lawendy ogałacają się u nasady, jeśli nie są regularnie przycinane. Można spróbować wykonać cięcie odnawiające, tnąc nisko u podstawy, ale stare drewno trudno odbija.

ROZMNAŻANIE: Sadzonkowanie: Jest trudne. Wykonujemy je w maju, z pędów wierzchołkowych, które wysadzamy do pisaku i umieszczamy w inspekcie pod folią. Odkład: Na wiosnę można także wykonać odkład, nasypując ziemię wokół rośliny. Następnie oddzielamy pędy, które wypuściły korzenie.

PIELĘGNOWANIE: Podlewamy tylko wtedy, gdy jest bardzo sucho, ale nawet wtedy lawenda obejść się bez tego. Regularnie usuwamy chwasty, które mogłyby wrosnąć w kępę. Zbieramy wspaniale pachnące kwiaty. Opracowane na podstawie książki „abc Drzewa i krzewy ogrodowe” Daniel Brochard

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Sadzenie roślin doniczkowych na balkonie i tarasie: kiedy, w jakich pojemnikach, dobór podłoża Sadzenie roślin doniczkowych na balkonie i tarasie: kiedy, w jakich pojemnikach, dobór podłoża

„Zimna Zośka”, czyli 15 maja, za nami, więc spokojnie można się zabrać do sadzenia na balkonie i tarasie roślin w doniczkach. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kiedy i jak sadzić byliny? Kiedy i jak sadzić byliny?

Byliny to rośliny cieszące się popularnością wśród ogrodników amatorów. Jak sadzić rośliny wiloletnie? Kiedy je rozsadzać, by dobrze się przyjęły?

Jakie byliny kupić i jak je wybrać? Jakie byliny kupić i jak je wybrać?

Byliny to wieloletnie rośliny, będące prawdziwą ozdobą ogrodów. Dlatego ogrodnicy amatorzy chętnie obsadzają nimi rabaty. Mówimy, jak jak wybrać i kupować byliny?

Aktualizacja: 19.05.2012 09:36
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Rafał Samborski, partner Agnieszki Kaczorowskiej. Kim jest?

Agnieszka Kaczorowska już dawno przestała być "Bożenką z klanu". Teraz ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.