porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak i kiedy sadzić rośliny cebulowe?
Jak i kiedy sadzić rośliny cebulowe? Późne lato i początek jesieni to pora sadzenia cebul. Hiacynty, ...
Uprawa ogórków krok po kroku. Jak należy uprawiać ogórki? Kiedy sadzić ogórki? Jak pielęgnować?

Jak uprawiać ogórki? Kiedy i jak sadzić oraz pielęgnować ogórki, by obficie owocowały?

Jak uprawiać ogórki? Kiedy i jak sadzić oraz pielęgnować ogórki, by obficie owocowały?

Uprawa ogórków krok po kroku: sprawdź, co jest ważne

fot.: Photos.com
Ogórki pochodzą z Indii i uprawiane są od niemal 3 tysięcy lat. Przed wiekami używano ich np. do leczenia ran po ugryzieniu skorpionów. Dziś stosuje się je w kuchni i w kosmetyce. Niestety ogórki kupione w sklepie nie smakują zbyt dobrze. Dlatego warto wyhodować je samemu. To bardzo proste! Sprawdź, jak uprawiać ogórki.

Aby ogórki wcześnie owocowały, o ich sadzeniu musimy pomyśleć już pod koniec marca. Kupujemy nasiona w sklepach ogrodniczych i wysiewamy je do skrzynek z ziemią dobrej jakości i przykrywamy folią lub szybą. Można je trzymać w domu na parapecie. Nie zapomnimy wówczas o systematycznym podlewaniu.

Siew ogórków

Nasiona ogórków można bezpośrednio wysiać do ziemi, ale musimy mieć pewność, że już nie będzie przymrozków (nastąpi to dopiero pod koniec maja). Wtedy jednak wydłuży się czas oczekiwania na pierwsze zbiory.

W skrzynki lub doniczki (mogą to też być pojemniki po jogurtach, serkach) wsypujemy ziemię i palcem robimy w niej małe wgłębienia co 8-10 centymetrów. Do każdego wkładamy nasiono i zasypujemy ziemią. Podlewamy. Przykrywamy szybą, pleksi lub folią i przenosimy w ciepłe i jasne miejsce, np. na parapet.

Nasiona wzejdą mniej więcej po tygodniu. Wtedy zdejmujemy przykrycie. A gdy sadzonki osiągną wysokość ok. 3-5 centymetrów, usuwamy słabsze egzemplarze.

Nawożenie i rozsada

Powoli zaczynamy nawozić rośliny płynnym preparatem zakupionym w sklepie ogrodniczym. Róbmy to jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Ziemię cały czas utrzymujemy w wilgoci.

Kiedy roślinki będą miały po 4 listki, możemy przesadzić je do ogródka. Sadzimy je do żyznej gleby co 60 cm w rzędach odległych od siebie o 120 cm.

Kiedy ogórki najlepiej owocują?

Ogórki najlepiej owocują, gdy są uprawiane w nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Najlepsza dla nich temperatura to od 18°C do 30°C. Lubią gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste o odczynie obojętnym. W czasie suszy musimy je dość obficie podlewać.

W pierwszych dniach po posadzeniu, by zahartować sadzonki ogórka, trzeba je przykrywać na noc np. foliowym tunelem lub torebkami foliowymi. W czasie wzrostu należy je zasilać nawozem zawierającym potas co 10-14 dni.

Ogórki są dość odporne na wiele chorób grzybowych (mączniaka prawdziwego, parcha dyniowatych, mączniaka rzekomego). Ale atakują je mszyce, przędziorki, wciornastki. Opryskanie roślin jest wówczas niezbędne.

Pierwszy zbiór owoców nastąpi po 12 tygodniach od wysiewu.

Uprawa ogórków: dodatkowe porady

Przedplonem dla ogórków mogą być: bób, burak cukrowy, cebula, fasola, rzodkiewka, szpinak.

Nie należy uprawiać ogórków w tym samym miejscu. Ponownie możemy je wsadzić dopiero po 4 latach.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogórki: z siewu czy z sadzonki? Co lepsze? Ogórki: z siewu czy z sadzonki? Co lepsze?

W Polsce ogórków nie uprawiają ci, którzy nie mają gdzie ich posiać. Kochamy ogórki – jako korniszonki, surowe, z octu, kiszone, małosolne, w mizerii i sauté, pocięte w plasterki albo paski. Z...

CO SADZIĆ NA DZIAŁCE LATEM, by późną jesienią zbierać świeże warzywa?

Lipiec i sierpień w ogrodzie to czas zbiorów różnych gatunków warzyw: pomidorów, ogórków, cukini... W pełni lata sadzić i siać możemy rośliny, które stanowić będą poplon. Wybierając odpowiednie...

Aktualizacja: 02.05.2014 07:40
Autor: LES
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Olga Wasilewska, autorka artykułu o Kamilu Durczoku

Olga Wasilewska to dziennikarka która wstrząsnęła środowiskiem madialnym za sprawą ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.