porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie WARZYWA można UPRAWIAĆ NA BALKONIE? Nawet na małym balkonie możesz poczuć się jak w ogrodzie, ...
Papryka jest niezwykle zdrowa i smaczna. Można ją także uprawiać w Polsce

Jak uprawiać paprykę? Jakie odmiany wybrać do własnego ogrodu?

Jak uprawiać paprykę? Jakie odmiany wybrać do własnego ogrodu?
Paprykę można uprawiać w Polsce, lepiej w tunelu foliowym, ale są też odmiany, które urosną w gruncie fot.: sxc.hu
Papryka to jedno z najbardziej atrakcyjnych warzyw, o zróżnicowanej wielkości, kształcie i smaku owoców. Na działce z dobrym skutkiem uprawiać można wiele interesujących odmian, jeśli tylko zapewni się roślinom odpowiednie warunki. Jak uprawiać paprykę we własnym ogródku?

Jakie wymagania ma papryka?

Papryka jest rośliną pochodzacą z południa, dostosowaną do gorącego klimatu. Jej wymagania cieplne są jeszcze wyższe, niż pomidorów, najlepiej więc uprawiać ją w foliowym tunelu lub szklarni. Niektóre odmiany nadają się także do uprawy gruntowej, ale deszczowe i chłodne lata mogą w tym przypadku znacząco zmniejszyć plon.

Najlepsza dla papryki temperatura to 20-26ºC. Spadek temperatury poniżej 15 stopni powoduje zatrzymanie wzrostu rośliny, zaś w czasie upałów, gdy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 30 stopni, wzrost jest wprawdzie bujny, ale kwiaty nie zostają zapłodnione, co prowadzi do braku owoców.

Roślina wymaga gleby żyznej, o dużej zawartości próchnicy i dobrze nawodnionej; najlepiej uprawiać ją w pierwszym lub drugim roku po oborniku. Dobre rezultaty daje uprawa na grządkach ogrzewanych świeżym obornikiem, zakopanym na głębokości około 30 cm.

Papryka wymaga stosunkowo dużej zawartości magnezu i wapnia w glebie. Objawem wskazującym na niedobór magnezu jest pojawienie się na liściach tzw. mozaiki. W dalszej kolejności następuje zahamowanie tempa wzrostu, wreszcie pojawienie się nekroz na liściach. Niedobory wapnia prowadzą z kolei do pojawienia się suchej zgnilizny wierzchołkowej; na liściach pojawiają się suche i wklęsłe plamy.

Jak w przypadku wszystkich roślin, nie powinno się uprawiać papryki rok po roku na tym samym stanowisku, ani sadzić jej po innych psiankowatych. Papryka nie reaguje jednak na przedplon, dzięki czemu można ją uprawiać po dowolnych warzywach.

Rozsada

Ze względu na wymagania cieplne papryki, w Polsce uprawiać ją można wyłącznie z rozsady. Nasiona wysiewamy po 20 marca do skrzynki wypełnionej drobnoziarnistą, żyzną ziemią ogrodniczą, zapewniając siewkom wystarczającą ilość ciepła, optymalnie 25ºC. Kiełkowanie zaczyna się zwykle po tygodniu. Kiedy siewki osiągną 5 cm wysokości, pikujemy je do osobnych doniczek

Sadzenie

Rozsadę hartujemy około połowy maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, a następnie sadzimy pod koniec miesiąca, zachowując między roślinami odstępy wynoszące ok. 40 cm. Sadzimy rośliny do gleby wilgotnej, a w okresie intensywnego wzrostu  i w czasie zawiazywania owoców regularnie podlewamy ciepłą, odstałą wodą.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
PAPRYKA: jakie odmiany warto uprawiać w ogrodzie? PAPRYKA: jakie odmiany warto uprawiać w ogrodzie?

Są zdrowe i smaczne, różnokolorowe i różnokształtne. Choć w uprawie są jeszcze bardziej kapryśne niż pomidory z powodzeniem, przy odrobinie pracy uprawiamy je w swoich ogródkach. Istnieje wiele...

Jak sadzić pomidory? Gdzie, kiedy i jak posadzić pomidory, by zebrać obfite plony? Jak sadzić pomidory? Gdzie, kiedy i jak posadzić pomidory, by zebrać obfite plony?

Pomidory są bardzo zdrowe. Jednak te kupowane w sklepie są często pryskane i przez to tracą mnóstwo składników odżywczych. Dlatego dużo lepiej jest posadzić własne. Jak sadzić pomidory? Jakiego...

Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały? Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?

Smak pomidorów, które dojrzały na naszej grządce jest niepowtarzalny. Dlatego warto uprawiać w ogrodzie te zdrowe warzywa. Dowiedz się, jak SKUTECZNIE uprawiać pomidory we własnym ogródku. Poradnik -...

Aktualizacja: 11.06.2012 16:28
Autor: ttk
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?
Andrzej Ananicz. Kim jest ranny w Pakistanie ambasador RP?

Andrzej Ananicz urodził się ur.21 marca 1951 r. Ma ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.