
-
zobacz więcej
Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?

- Jak dbać o zioła w doniczkach? Jak często podlewać, jak nawozić?
- Bażyna - zimozielona roślina wrzosowata do ogrodu
- Maranta - roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach
- Jak założyć przydomowy ogródek?
- Jak zrobić ławę połączoną ze skrzynią? KROK po KROKU
- Rosliny, ktore odstraszają szkodniki
- Pelargonie na balkonie: jak o nie dbać, aby długo kwitły?
- Jak zasadzić rośliny doniczkowe?
- Jak uprawiać seler naciowy? [PORADY]
- Kobea - dekoracyjne pnącze do ogrodu i na balkon
POMIDOR lubi ciepło i słońce. Najlepiej rośnie na glebie lekkiej, żyznej, zasobnej w próchnicę i dobrze zatrzymującej wilgoć. Na zagonie warto jesienią przykopać obornik lub wiosną rozrzucić kompost, a rośliny zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym.
SIEW
Siew do skrzynki. Pod koniec marca lub na początku kwietnia wypełniamy skrzynkę podłożem do siewów do wysokości 1,5 cm od brzegu. Podlewamy obficie, aby dobrze nawilżyć ziemię. Wysiewamy nasiona na podłoże i przykrywamy około półcentymetrową warstwą przesianej ziemi. Lekko ugniatamy deseczką, podlewamy, przykrywamy i utrzymujemy podłoże wilgotne, aż do pojawienia się wschodów. Skrzynkę umieszczamy w cieple i na świetle. Jeśli brak czasu lub miejsca niezbędnego do przygotowania własnej rozsady, można kupić w sklepach ogrodniczych już rozwinięte rośliny w pojemnikach. Sadzimy je pod koniec maja.
PIKOWANIE
Około 3 lub 4 tygodni po wysiewie wybieramy najsilniej rozwinięte młode rośliny, które mają 4-5 liści. Wysadzamy je do pojemników o średnicy lub o boku 8 cm, wypełnionych mieszaniną 2/3 próchniczej ziemi i 1/3 torfu. Rośliny zagłębiamy w podłożu aż do pierwszych liści i mocno ugniatamy dookoła. Obficie podlewamy i umieszczamy pojemniki w inspekcie. W najcieplejsze godziny dnia uchylamy okno.
SADZENIE
Pod koniec maja, gdy nie grożą już przymrozki, wbijamy w ziemię półtorametrowe tyczki, jedną dla każdej rośliny. Umieszczamy je naprzemiennie w odległości 60-70 cm od siebie. Pojemniki z roślinami zanurzamy na kilka minut w wodzie. Wyjmujemy rośliny z pojemników i umieszczamy w przygotowanych dołkach. Sadzimy pomidory głębiej niż rosły w pojemnikach. Zasypujemy dołki ziemią i lekko ugniatamy. Wykonujemy ręką niewielkie zagłębienia wokół łodygi. Młodą roślinę możemy osłonić przed wiatrem, ustawiając pionowo starą dachówkę. Podlewamy obficie, nawet jeśli pada deszcz. 10-15 dni po posadzeniu przywiązujemy pomidory do tyczek poniżej kwiatostanu, przesuwając przewiązkę wraz ze wzrostem. Aby nie ściskać łodygi, sznurek lub taśmę wiążemy w ósemkę.
>>> Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie? [KLIKNIJ]
PRZYCINANIE
Aby uzyskać z roślin dużo owoców dobrej jakości, nie można pozwolić pomidorom na swobodny wzrost. Warto je przycinać na początku okresu wegetacji, co skieruje wszystkie siły roślin na tworzenie owoców, a nie licznych pędów, które nie zdążą zakwitnąć ani owocować. Przycinamy pęd główny powyżej drugiego kwiatostanu. Nowe rozgałęzienia pojawiają się w miejscu, w którym liście wyrastają z pędu głównego. Zachowujemy ten z pędów bocznych, który znajduje się najwyżej. Jego również przycinamy, gdy wytworzy drugi kwiatostan. Usuwamy wszystkie inne rozgałęzienia, jak tylko się pojawią. W lipcu i sierpniu raz w tygodniu kontrolujemy pomidory i za każdym razem usuwamy wszystkie młode pędy (tzw. wilki), które wyrastają z kątów liści. Przycinanie jest niepotrzebne odmianom samokończącym i odmianom o drobnych owocach, które są bardzo żywotne.
ZBIÓR
W licpu-sierpniu pomidory zrywamy w miarę dojrzewania. Szypułki dobrze wybarwionych owoców z łatwością się odłamują w miejscu zgrubienia.
WAŻNE RADY
-
W razie chłodnej i wilgotnej pogody trzeba rośliny opryskiwać zapobiegawczo fungicydem chroniącym przed rozwojem zarazy ziemniaczanej. Pomidory wymagają dużej troski. Praktycznie codziennie należy kontrolować wszystkie rośliny, czy nie ma na nich zmian chorobowych. Jeżeli zauważymy np. liść z przebarwieniami, trzeba go od razu usunąć. Jednocześnie trzeba pamiętać, żeby tych samych narzędzi nie stosować do roślin zdrowych.
-
Pomidory nie lubią podlewania z góry. Przez całe lato podlewamy obficie i regularnie u podnóża rośliny, unikając moczenia liści. Aby oszczędzić wodę, glebę między roślinami warto ściółkować jakimś organicznym materiałem, warstwa co najmniej 5-6cm.
-
We wrześniu wyrywamy i palimy resztki roślin. Nie nadają się one na kompostownik, bo są siedliskiem chorób.
Opracowane na podstawie książki „abc Warzywnictwa” Rosenn Le Page, Gerard Meudec

Jakie pomidory wybrać, aby były idealne do jedzenia i odporne na choroby? Mówimy, jakie odmiany będą najlepsze do sadzenia w gruncie i w doniczkach?

Pomidory to warzywa doskonałe - smaczne, różnorodne, obficie owocujące... Jak sadzić i uprawiać je na własnej działce, w ogrodzie czy na balkonie?

Pomidory są bardzo zdrowe. Jednak te kupowane w sklepie są często pryskane i przez to tracą mnóstwo składników odżywczych. Dlatego dużo lepiej jest posadzić własne. Jak sadzić pomidory? Jakiego...
Dławiący stres i zżerające nerwy prowadzą do poważnych schorzeń. Nerwica ...
-
zobacz więcej
- Czym różnią się płyty OSB od płyt MFP?
- Jak obliczyć ILOŚĆ i CENĘ GAZU potrzebnego do ogrzewania domu kotłem gazowym? Ile gazu zużywa kocioł gazowy?
- Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
- Wzór rozwiązania umowy z NC+. POBIERZ wzór rezygnacji z umowy o abonament
- Jak uprawiać albicję jedwabistą?
- Zamiokulkas: jak pielęgnować, podlewać, przesadzać, rozmnażać
- Jak SCHUDNĄĆ W DWA TYGODNIE? Skuteczna DIETA na 14 dni
- KROK PO KROKU: Jak zrobić print screen strony?

Która z małżonek polityków będzie reprezentować nasz kraj jako pierwsza ...
-
zobacz sylwetkę
- #NoBeautyInPlastic – Domoteka zaprasza na wystawę fotografii Daniela Petryczkiewicza
- Jesień w kratkę i mocnych barwach - nowa kolekcja Caterina
- Pozwól sobie na chwilę relaksu i zamień swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej w prawdziwe spa!
- 3 zasady dobrego życia i biznesu według Zino Davidoffa
- Jak zrobić francuską tartę cytrynową?
- Witaminy – gdzie ich szukać? Do czego są potrzebne?
- Kawa - czy picie kawy zmniejsza piersi?
- Woda prosto z kranu - czy można pić kranówkę bez przegotowania?