porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie?
Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie? Odmiany pomidorów. Jakie pomidory wybrać do uprawy w ogrodzie. Pomidory ...
Pomidory w ogrodzie - Pomidory z własnej działki - samo zdrowie. Mówimy, jak uprawiać pomidory w ogródku.

Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?

Jak uprawiać POMIDORY? Jak sprawić, by obficie owocowały?
Pomidory z własnego ogródka to jest to! Naucz się je prawidłowo uprawiać. fot.: sxc.hu
Smak pomidorów, które dojrzały na naszej grządce jest niepowtarzalny. Dlatego warto uprawiać w ogrodzie te zdrowe warzywa. Dowiedz się, jak SKUTECZNIE uprawiać pomidory we własnym ogródku. Poradnik - Pomidory w ogrodzie - Uprawa pomidorów. Jak i kiedy sadzić pomidory, jak uprawiać pomidory.

POMIDOR lubi ciepło i słońce. Najlepiej rośnie na glebie lekkiej, żyznej, zasobnej w próchnicę i dobrze zatrzymującej wilgoć. Na zagonie warto jesienią przykopać obornik lub wiosną rozrzucić kompost, a rośliny zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym.

SIEW

Siew do skrzynki. Pod koniec marca lub na początku kwietnia wypełniamy skrzynkę podłożem do siewów do wysokości 1,5 cm od brzegu. Podlewamy obficie, aby dobrze nawilżyć ziemię. Wysiewamy nasiona na podłoże i przykrywamy około półcentymetrową warstwą przesianej ziemi. Lekko ugniatamy deseczką, podlewamy, przykrywamy i utrzymujemy podłoże wilgotne, aż do pojawienia się wschodów. Skrzynkę umieszczamy w cieple i na świetle. Jeśli brak czasu lub miejsca niezbędnego do przygotowania własnej rozsady, można kupić w sklepach ogrodniczych już rozwinięte rośliny w pojemnikach. Sadzimy je pod koniec maja.

PIKOWANIE

Około 3 lub 4 tygodni po wysiewie wybieramy najsilniej rozwinięte młode rośliny, które mają 4-5 liści. Wysadzamy je do pojemników o średnicy lub o boku 8 cm, wypełnionych mieszaniną 2/3 próchniczej ziemi i 1/3 torfu. Rośliny zagłębiamy w podłożu aż do pierwszych liści i mocno ugniatamy dookoła. Obficie podlewamy i umieszczamy pojemniki w inspekcie. W najcieplejsze godziny dnia uchylamy okno.

SADZENIE

Pod koniec maja, gdy nie grożą już przymrozki, wbijamy w ziemię półtorametrowe tyczki, jedną dla każdej rośliny. Umieszczamy je naprzemiennie w odległości 60-70 cm od siebie. Pojemniki z roślinami zanurzamy na kilka minut w wodzie. Wyjmujemy rośliny z pojemników i umieszczamy w przygotowanych dołkach. Sadzimy pomidory głębiej niż rosły w pojemnikach. Zasypujemy dołki ziemią i lekko ugniatamy. Wykonujemy ręką niewielkie zagłębienia wokół łodygi. Młodą roślinę możemy osłonić przed wiatrem, ustawiając pionowo starą dachówkę. Podlewamy obficie, nawet jeśli pada deszcz. 10-15 dni po posadzeniu przywiązujemy pomidory do tyczek poniżej kwiatostanu, przesuwając przewiązkę wraz ze wzrostem. Aby nie ściskać łodygi, sznurek lub taśmę wiążemy w ósemkę.

>>> Jakie odmiany pomidorów wybrać do uprawy w ogrodzie? [KLIKNIJ]

PRZYCINANIE

Aby uzyskać z roślin dużo owoców dobrej jakości, nie można pozwolić pomidorom na swobodny wzrost. Warto je przycinać na początku okresu wegetacji, co skieruje wszystkie siły roślin na tworzenie owoców, a nie licznych pędów, które nie zdążą zakwitnąć ani owocować. Przycinamy pęd główny powyżej drugiego kwiatostanu. Nowe rozgałęzienia pojawiają się w miejscu, w którym liście wyrastają z pędu głównego. Zachowujemy ten z pędów bocznych, który znajduje się najwyżej. Jego również przycinamy, gdy wytworzy drugi kwiatostan. Usuwamy wszystkie inne rozgałęzienia, jak tylko się pojawią. W lipcu i sierpniu raz w tygodniu kontrolujemy pomidory i za każdym razem usuwamy wszystkie młode pędy (tzw. wilki), które wyrastają z kątów liści. Przycinanie jest niepotrzebne odmianom samokończącym i odmianom o drobnych owocach, które są bardzo żywotne.

ZBIÓR

W licpu-sierpniu pomidory zrywamy w miarę dojrzewania. Szypułki dobrze wybarwionych owoców z łatwością się odłamują w miejscu zgrubienia.

WAŻNE RADY

  • W razie chłodnej i wilgotnej pogody trzeba rośliny opryskiwać zapobiegawczo fungicydem chroniącym przed rozwojem zarazy ziemniaczanej. Pomidory wymagają dużej troski. Praktycznie codziennie należy kontrolować wszystkie rośliny, czy nie ma na nich zmian chorobowych. Jeżeli zauważymy np. liść z przebarwieniami, trzeba go od razu usunąć. Jednocześnie trzeba pamiętać, żeby tych samych narzędzi nie stosować do roślin zdrowych.

  • Pomidory nie lubią podlewania z góry. Przez całe lato podlewamy obficie i regularnie u podnóża rośliny, unikając moczenia liści. Aby oszczędzić wodę, glebę między roślinami warto ściółkować jakimś organicznym materiałem, warstwa co najmniej 5-6cm.

  • We wrześniu wyrywamy i palimy resztki roślin. Nie nadają się one na kompostownik, bo są siedliskiem chorób.

Opracowane na podstawie książki „abc Warzywnictwa” Rosenn Le Page, Gerard Meudec

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak założyć przydomowy ogródek?

Soczyste pomidory, świeże zioła, słodkie truskawki. Każdy z nas zna wartość świeżych owoców i warzyw pochodzących z ekologicznych upraw. Podpowiadamy jak założyć własny ogródek i móc cieszyć się...

Odmiany pomidorów odporne na choroby - jakie wybierać? Odmiany pomidorów odporne na choroby - jakie wybierać?

Jakie pomidory wybrać, aby były idealne do jedzenia i odporne na choroby? Mówimy, jakie odmiany będą najlepsze do sadzenia w gruncie i w doniczkach?

POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości  POMIDORY - skąd wziąć sadzonki, termin sadzenia, odległości

Pomidory to warzywa doskonałe - smaczne, różnorodne, obficie owocujące... Jak sadzić i uprawiać je na własnej działce, w ogrodzie czy na balkonie?

Aktualizacja: 12.08.2014 14:29
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Anna Nehrebecka. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Anna Nehrebecka to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Kim ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.