porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie odmiany niezwykłych pomidorów warto posadzić na działce?
Jakie odmiany niezwykłych pomidorów warto posadzić na działce? Wśród setek odmian pomidorów uprawianych w Europie przez pasjonatów, niektóre ...
Roszponka jest delikatna i bardzo dekoracyjna. Naucz się ją uprawiać.

Jak uprawiać roszponkę? Czy można mieć roszponkę z własnego ogródka?

Jak uprawiać roszponkę? Czy można mieć roszponkę z własnego ogródka?
Roszponkę można uprawiać we własnym ogródku - to roślina nie wymagająca bardzo wielkich starań. fot.: Photos.com
Delikatna roszponka robi coraz większą karierę w Polsce. Zamiast kupować tę drobnoliściową sałatę - naucz się ją uprawiać we własnym ogródku. Dowiedz się, jak uprawiać roszponkę. 

Jak uprawiać roszponkę?

ROSZPONKA to „sałata brzydkiej pory roku”. Wysiewa się ją w lecie na zbiór jesienny oraz jesienią na zbiór zimą i wiosną. Jest odporna na przymrozki, najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i dostatecznie wilgotnych.

Siew

Siew rzędowy. Od początku lipca do końca września wyznaczamy płytkie rowki co 15-20 cm i równomiernie wysiewamy w nich nasiona. Zasypujemy rowki i mocno ugniatamy grzbietem grabi. Podlewamy przez gęste sitko. Dużą wilgotność utrzymujemy aż do pojawienia się wschodów w 7-20 dni później.

Siew rzutowy. Roszponkę można także siać rzutowo: wykonując półkolisty ruch, stopniowo wysypujemy nasiona, starając się rozmieścić je równomiernie. Lekko zagrabiamy, aby zasypać nasiona. Ugniatamy grzbietem grabi i podlewamy przez gęste sitko.

Przerywanie

Miesiąc po wysianiu młode rośliny mają już 3-4 liście. Należy usunąć najsłabsze, pozostawiając dorodniejsze co 5-8 cm.

Ważne:

  • Latem rośliny obficie podlewamy. Aby gleba nie przesychała, warto ją ściółkować np. ściętą trawą z trawnika czy słomą.
  • Rośliny po wzejściu wymagają ochrony przed ślimakami. W tym celu wokół zagonu rozsypuje się wapno palone lub trujący granulat. Zabieg należy powtarzać po każdym deszczu.

Zbiór

Od września do marca zależnie od daty siewu, w miarę potrzeb obcinamy rozetki roszponki nisko nad ziemią.

Opracowane na podstawie książki „abc Warzywnictwa” Rosenn Le Page, Gerard Meudec

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak i kiedy siać sałatę? Jak i kiedy siać sałatę?

Różne odmiany sałat pojawiają się na stole już wczesną wiosną. Pełne witamin warzywa cieszą po zimie – zwłaszcza, gdy pochodzą z własnej działki czy przydomowego ogrodu.

Sałata na balkonie. Jak ją uprawiać w pojemnikach? Sałata na balkonie. Jak ją uprawiać w pojemnikach?

Sałata to jedna z popularnych roślin, świetnie nadających się do uprawy na balkonie. Uprawa sałaty nie przysparza większych trudności, a wysiewana regularnie, dostarczy nam zielonych listków przez...

Jak uprawiać mizunę? MIZUNA JAPOŃSKA – co to jest i jak ją uprawiać? [VIDEO] Jak uprawiać mizunę? MIZUNA JAPOŃSKA – co to jest i jak ją uprawiać? [VIDEO]

Sałatki to podstawa wiosennej i letniej diety. Na sałatki nadaje się wiele roślin - nie tylko zwykła sałata, lecz na przykład mizuna. Co to jest mizuna i jak ją uprawiać?

Aktualizacja: 05.06.2012 14:58
Autor: MAG
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
E.L. James: kim jest autorka "50 twarzy Greya"? [kariera, rodzina]

E.L. James szturmem podbiła serca wielu czytelników i czytelniczek ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.