porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić?
Gnojówka z pokrzyw: jak zrobić? Po co właściwie robić gnojówkę z pokrzyw? Fakt, nie pachnie ...
Krzewy kwitnące na różowo. Kwitnące krzewy tamaryszek - co warto wiedzieć o tamaryszku

Jak uprawiać tamaryszek?

Jak uprawiać tamaryszek?

Tamaryszek bardzo efektownie kwitnie

fot.: Gettyimages.com
Krzewy kwitnące na różowo to ozdoba każdego ogrodu. Jest wiele gatunków, które wiosną obsypują się różowymi kwiatami. Jednym z ciekawych przykładów jest tamaryszek i różne jego odmiany.

Tamaryszek to roślina z rodziny tamaryszkowatych, w warunkach naturalnych rosnąca na pustyniach i stepach Europy, Azji oraz Afryki Północnej. W Polsce najczęściej uprawiane są: tamaryszek francuski, tamaryszek czteropręcikowy i tamaryszek rozgałęziony. Krzewy osiągają do kilku metrów wysokości, mogą też przybierać formę drzewek.

Tamaryszek ma bardzo dekoracyjny charakter, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy jego rozłożyste gałęzie o igiełkowatych liściach pokrywają się kwiatami o subtelnej różowej barwie. Kwiaty przybierają formę gęstych gron, w kolorach o różnej intensywności – w zależności od gatunku.

Uprawa tamaryszka - wymagania

Pomimo delikatnego wyglądu krzewy tamaryszku są dość odporne na polskie warunki klimatyczne. Dzięki długim korzeniom mogą przetrwać nawet długie okresy suszy. Dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, dlatego często można je spotkać pomiędzy pasami ruchliwych ulic. Krzewy te rosną też na glebach zasolonych. Starsze okazy są odporne na mróz, młodsze należy okrywać na zimę. Jednak nawet przemarznięte tamaryszki szybko się regenerują.

Tamaryszek francuski oraz inne odmiany tamaryszków mocno się rozrastają, dlatego wymagają dużo miejsca w ogrodzie. Aby zwiększyć obfitość kwitnienia oraz zagęścić koronę krzewu, należy co kilka lat mocno przyciąć jego pędy. Tamaryszek najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, w przepuszczalnej i lekkiej glebie. Ze względu na mocne i głębokie ukorzenienie nie powinien być przesadzany. Może rosnąć pojedynczo lub w luźnych grupach po kilka krzewów.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród na wiosnę. Kwitnące krzewy do ogrodu - jakie wybrać i jak je posadzić? Ogród na wiosnę. Kwitnące krzewy do ogrodu - jakie wybrać i jak je posadzić?

Warto mieć w ogrodzie kwitnące krzewy, bo są najpiękniejszą jego ozdobą. Są długowieczne i nie wymagają wiele pracy. Odpowiednio dobrane do warunków panujących w naszym ogrodzie przez lata będą...

Jak pielęgnować migdałka? Co zrobić, by wiosną cieszył nas obfitym kwitnieniem? Jak pielęgnować migdałka? Co zrobić, by wiosną cieszył nas obfitym kwitnieniem?

Migdałki obok forsycji, czy magnolii należą do krzewów, których dekoracyjne kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści. Zwracają uwagę szczególnie w kwietniu kiedy są dosłownie oblepione...

Jak dbać o forsycję? Jakie odmiany forsycji wybrać do ogrodu?

Kwitnąca na początku wiosny forsycja jako jeden z pierwszych krzewów dodaje koloru szaremu miejskiemu krajobrazowi. Popularny krzew nie ma dużych wymagań i jest chętnie sadzony w małych i dużych...

Aktualizacja: 21.05.2014 17:08
Autor: edr
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]
Kamil Durczok – kim jest? [KARIERA, RODZINA, SPRAWA MOLESTOWANIA]

Kamil Durczok, redaktor naczelny i prezenter Faktów TVN, to jeden ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.