porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak walczyć z rozrastającymi się zbyt silnie krzewami rokitnika?
Jak walczyć z rozrastającymi się zbyt silnie krzewami rokitnika? Co zrobić, gdy krzewy rokitnika wychodzą poza wyznaczone miejsca w ...
Jak pielęgnować awokado w doniczce? Jakie właściwosci ma awokado?

Jak wyhodować awokado w domu?

Jak wyhodować awokado w domu?

Najbardziej pożądaną częścią awokado jest kremowo zielony, tłusty miąższ stanowiący 85% masy owocu - zawarte w miąższu tłuszcze są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.

fot.: Mariusz Bykowski
Coraz bardziej popularne egzotyczne owoce awokado mogą być nie tylko zdrowym urozmaiceniem diety. Wykorzystując ich pestki można wyhodować oryginalne rośliny dodające wnętrzom tropikalnego charakteru. Mówimy jak wyhodować awokado z pestki!

Jakie są zalety gruszki awokado?

Awokado (Persea) nazywane także smaczliwką w naturze jest zimozielonym drzewem o dużych (do 25 cm) skórzastych liściach. Zielonkawy owoc zwany też gruszką awokado ma gruszkowaty lub jajowaty kształt i dojrzewa przeciętnie około 6-8 miesięcy. Najbardziej pożądaną częścią awokado jest kremowo zielony, tłusty miąższ stanowiący 85% masy owocu. Zawarte w miąższu tłuszcze są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka (podobnie jak masło). Z tego względu owoce awokado polecane są chorym na miażdżycę, nadciśnienie oraz jako alternatywa dla masła w diecie.

Awokado wskazane jest także dla osób chorujących na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów. Kupujemy tylko duże, zielone, dojrzałe (miękkie po dotknięciu) owoce, które mają ładną skórkę bez brązowych plam.

Czy trudno wyhodować awokado?

W domowych warunkach awokado może nie wytworzy dużych ilości owoców, ale z pewnością będzie ciekawą ozdobą wnętrz.  Do uprawy z pestek najlepiej wybrać odmiany meksykańskie lub kanaryjskie, które najlepiej znoszą uprawę w niższych temperaturach.
W dolną (szerszą) część pestki wbijamy 3 wykałaczki i wkładamy ją do słoika z wodą opierając wykałaczki o jego ściany. W wodzie powinna być zanurzona jedynie 1/3 pestki. Po około miesiącu powinna zacząć kiełkować nowa roślina, którą można oderwać od pestki, gdy słoik zapełni się korzeniami. Można też po prostu posadzić pestkę do doniczki z podłożem kwiatowym, podlewać i czekać na wykiełkowanie młodej rośliny.

Jak pielęgnować awokado w doniczce?

Smaczliwka preferuje miejsca jasne, słoneczne i lubi ciepło – temperaturę co najmniej 20 stopni C. Nie toleruje temperatury poniżej 0 stopni, w której rośliny zamierają. Wymaga regularnego i obfitego podlewania. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, bogate w próchnicę i stale wilgotne.

Latem podlewamy obficie – nawet dwa razy w tygodniu. W zimie awokado potrzebuje okresu spoczynku i wtedy ograniczamy podlewanie, tak by podłoże lekko przesychało. Nadmiar wilgoci może powodować żółknięcie i usychanie liści. W takim przypadku należy na kilka dni zaprzestać podlewania. Aby awokado ładnie się rozkrzewiło możemy śmiało przyciąć górne pędy rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Awokado z pestki: jak o nie dbać? Awokado z pestki: jak o nie dbać?

Gdy zasadzimy pestkę od awokado, często osiągamy sukces i  uzyskujemy  nową roślinę. i wtedy pojawiają się pytania, co z nią robić przez zimę? Kiedy przesadzić, jak podlewać, jak pielęgnować, gdzie...

Awokado z pestki. Jak uprawiać awokado w domu? Awokado z pestki. Jak uprawiać awokado w domu?

Awokado, czyli smaczliwka, to drzewo występujące w tropikalnym klimacie. Daje owoce o miękkim miąższu, pełnym wartości odżywczych. Awokado można bez większych trudności wyhodować w warunkach domowych...

Aktualizacja: 13.03.2015 14:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Beata Szydło szefowa sztabu komitetu wyborczego Andrzeja Dudy, posłanka na ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.