porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak walczyć z rozrastającymi się zbyt silnie krzewami rokitnika?
Jak walczyć z rozrastającymi się zbyt silnie krzewami rokitnika? Co zrobić, gdy krzewy rokitnika wychodzą poza wyznaczone miejsca w ...
Jak pielęgnować awokado w doniczce? Jakie właściwosci ma awokado?

Jak wyhodować awokado w domu?

Jak wyhodować awokado w domu?

Najbardziej pożądaną częścią awokado jest kremowo zielony, tłusty miąższ stanowiący 85% masy owocu - zawarte w miąższu tłuszcze są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.

fot.: Mariusz Bykowski
Coraz bardziej popularne egzotyczne owoce awokado mogą być nie tylko zdrowym urozmaiceniem diety. Wykorzystując ich pestki można wyhodować oryginalne rośliny dodające wnętrzom tropikalnego charakteru. Mówimy jak wyhodować awokado z pestki!

Jakie są zalety gruszki awokado?

Awokado (Persea) nazywane także smaczliwką w naturze jest zimozielonym drzewem o dużych (do 25 cm) skórzastych liściach. Zielonkawy owoc zwany też gruszką awokado ma gruszkowaty lub jajowaty kształt i dojrzewa przeciętnie około 6-8 miesięcy. Najbardziej pożądaną częścią awokado jest kremowo zielony, tłusty miąższ stanowiący 85% masy owocu. Zawarte w miąższu tłuszcze są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka (podobnie jak masło). Z tego względu owoce awokado polecane są chorym na miażdżycę, nadciśnienie oraz jako alternatywa dla masła w diecie.

Awokado wskazane jest także dla osób chorujących na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów. Kupujemy tylko duże, zielone, dojrzałe (miękkie po dotknięciu) owoce, które mają ładną skórkę bez brązowych plam.

Czy trudno wyhodować awokado?

W domowych warunkach awokado może nie wytworzy dużych ilości owoców, ale z pewnością będzie ciekawą ozdobą wnętrz.  Do uprawy z pestek najlepiej wybrać odmiany meksykańskie lub kanaryjskie, które najlepiej znoszą uprawę w niższych temperaturach.
W dolną (szerszą) część pestki wbijamy 3 wykałaczki i wkładamy ją do słoika z wodą opierając wykałaczki o jego ściany. W wodzie powinna być zanurzona jedynie 1/3 pestki. Po około miesiącu powinna zacząć kiełkować nowa roślina, którą można oderwać od pestki, gdy słoik zapełni się korzeniami. Można też po prostu posadzić pestkę do doniczki z podłożem kwiatowym, podlewać i czekać na wykiełkowanie młodej rośliny.

Jak pielęgnować awokado w doniczce?

Smaczliwka preferuje miejsca jasne, słoneczne i lubi ciepło – temperaturę co najmniej 20 stopni C. Nie toleruje temperatury poniżej 0 stopni, w której rośliny zamierają. Wymaga regularnego i obfitego podlewania. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, bogate w próchnicę i stale wilgotne.

Latem podlewamy obficie – nawet dwa razy w tygodniu. W zimie awokado potrzebuje okresu spoczynku i wtedy ograniczamy podlewanie, tak by podłoże lekko przesychało. Nadmiar wilgoci może powodować żółknięcie i usychanie liści. W takim przypadku należy na kilka dni zaprzestać podlewania. Aby awokado ładnie się rozkrzewiło możemy śmiało przyciąć górne pędy rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Awokado z pestki: jak o nie dbać? Awokado z pestki: jak o nie dbać?

Gdy zasadzimy pestkę od awokado, często osiągamy sukces i  uzyskujemy  nową roślinę. i wtedy pojawiają się pytania, co z nią robić przez zimę? Kiedy przesadzić, jak podlewać, jak pielęgnować, gdzie...

Awokado z pestki. Jak uprawiać awokado w domu? Awokado z pestki. Jak uprawiać awokado w domu?

Awokado, czyli smaczliwka, to drzewo występujące w tropikalnym klimacie. Daje owoce o miękkim miąższu, pełnym wartości odżywczych. Awokado można bez większych trudności wyhodować w warunkach domowych...

Aktualizacja: 13.03.2015 14:45
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?
Günter Grass nie żyje. Kim był autor Blaszanego bębenka?

Günter Grass zmarł 13 kwietnia 2015 roku, w wieku 87 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.