porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy jesienią wertykulujemy trawnik? Zarówno wiosną, jak i jesienią warto poddać trawnik werykulacji. Zabieg ...
Rośliny cebulowe w mieszkaniu. Uprawa lilii

Jak wyhodować lilie w doniczce?

Jak wyhodować lilie w doniczce?
lilie, lilium, lilia fot.: _Mada
Lilie to jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych, które są dostępne w sprzedaży pod postacią cebul w dwóch terminach w ciągu roku (w kwietniu i wrześniu). Niestety, nie każdy dysponuje ogrodem, gdzie mógłby posadzić cebule i cieszyć się pięknymi kwiatami. Nic straconego!

Własne lilie można wyhodować w donicy, nawet na okiennym parapecie. Aby tego dokonać, należy jednak spełnić kilka warunków.

Jakie odmiany nadają do domowej uprawy?

Do uprawy w donicach wybieramy jedynie odmiany karłowe, których docelowa wysokość nie przekroczy 40-50 cm (wyższe mogą się wyłamywać lub przewracać).

Jaka powinna być donica i podłoże dla lilii?

Ważna jest również głębokość donicy, która powinna wynosić 20-30 cm, ponieważ cebule lilii sadzimy dość głęboko. Doniczka powinna mieć też otwory w dnie, co pozwoli na odpływ nadmiaru wody, w innym przypadku cebule mogą gnić. Podłoże powinno być przepuszczalne, ale żyzne. Najlepiej skorzystać z gotowych podłoży uniwersalnych, o pH około 6,5, do których dodamy nieco (2-3 garście) piasku. Podczas sadzenia, do podłoża warto dodać też odrobinę nawozu, np. Azofoski.

Jak sadzić lilie?

Do doniczki o średnicy 14-17 cm sadzimy 3 cebule o obwodzie 11-14 cm. Na dno sypiemy cienką warstwę podłoża (2-3 cm), umieszczamy cebule wierzchołkami skierowane lekko na boki i napełniamy doniczkę pozostałym podłożem (nad wierzchołkami cebul powinno być minimum kilka centymetrów gleby). Taki sposób sadzenia pozwoli na wykształcenie silnych korzeni pędowych i uzyskanie ładnego pokroju roślin.

Jak sprawić by dobrze rosły?

Po posadzeniu rośliny podlewamy umiarkowanie, a doniczki ustawiamy (na 3-4 tygodnie) w pomieszczeniu o temperaturze 9-13°C, co pozwoli roślinom wykształcić silny system korzeniowy. Jeśli pogoda sprzyja, można doniczki z cebulami wystawić na jesienne lub wiosenne „chłody” (zależnie od aktualnie panującej pory roku).

Po tym czasie przenosimy doniczkę na słoneczny parapet okienny. Należy jednak pamiętać, że temperatura nie powinna przekraczać 22-25°C, bo może to spowodować przypalenie pojawiających się liści. Do uprawy konieczna jest duża ilość światła, co zapobiegnie zbytniemu wydłużaniu się pędów oraz zapewni ładne wybarwienie liści i kwiatów. Przez cały okres uprawy rośliny należy regularnie podlewać, utrzymując stale lekko wilgotne podłoże. Jeśli do podłoża podczas sadzenia został dodany nawóz, wtedy nawożenie w pozostałej części sezonu nie jest już konieczne, w innym przypadku zastosujmy nawóz organiczny na bazie biohumusu - będziemy wówczas pewni, że nie przenawozimy roślin.

Kiedy powinny zakwitnąć?

Pierwsze kwiaty powinniśmy uzyskać po 60-90 dniach (dla mieszańców azjatyckich) lub 80-200 dniach (dla odmian orientalnych ) od momentu sadzenia cebul.

Kiedy lilie zakwitną, możemy przedłużyć żywotność kwiatów, usuwając pylniki lub całe pręciki, przez co nie dopuścimy do zapylenia. Czynność tę należy wykonywać ostrożnie, aby pyłek nie dostał się na słupek. Uwaga - dojrzałe pylniki silnie brudzą, a plamy z pyłku lilii są niezwykle trudne do usunięcia! Przekwitające kwiaty należy szybko usuwać, to również przedłuży okres kwitnienia rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Czosnek ozdobny: uprawa czosnku i odmiany Czosnek ozdobny: uprawa czosnku i odmiany

Czosnek, znany najbardziej oczywiście z kuchni, można w wersji ozdobnej uprawiać w przydomowych ogrodach, na rabatach czy ogródkach skalnych. Czosnek ozdobny jest rośliną cebulową o niewielkich...

Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY Błyskawiczny kompost – jak go zrobić? SPRAWDZONE RADY

Potrzebujesz przyspieszyć kompostowanie resztek? Dodając bokashi lub płynne preparaty EM do resztek roślinnych gromadzonych w kompostowniku, możemy znakomicie przyspieszyć proces kompostowania....

Jak wybrać kwiaty do ogrodu, by cały sezon ogród był kolorowy? Jak wybrać kwiaty do ogrodu, by cały sezon ogród był kolorowy?

Kwiaty są największą ozdobą ogrodu. Wybierajmy wiosna takie gatunki kwiatów, by kwitły one przez cały sezon - od wczesnej wiosny do poźnej jesieni. Co wybrać, by w naszym ogrodzie zawsze coś kwitło?

Aktualizacja: 20.09.2011 15:53
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest święty Stanisław Papczyński?

Spowiednik króla Jana III Sobieskiego, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, błogosławiony ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.