porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę? Pozostawione same sobie na zewnątrz – w niewielkich doniczkach – ...
Pzygotowanie lawendy do zimy

Jak zadbać o lawendę przed zimą?

Aromatyczne kwiaty lawendy sprawiają, że coraz częściej pojawia się ona w ogrodach. Tej niedużej krzewince wystarczy mnóstwo słońca i umiarkowane podlewanie. Młode rośliny mogą jednak przemarzać zimą i potrzebują okrycia. O czym trzeba pamiętać?

Co warto wiedzieć o lawendzie?

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) ma niewielkie wymagania i lubi suche, słoneczne miejsca. Rośliny rosnące w ogrodzie poradzą sobie nawet w czasie upałów i zadowolą się jedynie wodą opadową. Zbyt obfite podlewanie lub ustawianie doniczek z roślinami na podstawkach z wodą powoduje choroby i zamieranie lawendy. Nie potrzebują też wiele nawożenia – wystarczy zasilić je dwa razy w sezonie (wiosną i pod koniec czerwca) mieszankami wieloskładnikowymi. Istnieje wiele odmian o kwiatach w odcieniach fioletu, a także białych i różowych.

Czy przycinać lawendę jesienią?

Lawenda nie lubi zbyt silnego cięcia ponieważ długo się po nim regeneruje. Mocniejsze cięcie przeprowadzaj wiosną, gdy chcesz odmłodzić starsze, przerzedzone okazy.

Zwykle lawendę tniemy, aby nadać jej ładny pokrój. Cięcie najlepiej wykonać po kwitnieniu, czyli najpóźniej pod koniec sierpnia. Jesienią nie tniemy już roślin, aby nie osłabiać ich przed zimą.

Jak zabezpieczyć lawendę przed mrozem?

Lawenda jest rośliną ciepłolubną i potrzebuje okrycia na zimę. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodych sadzonek. Późną jesienią, po pierwszych przymrozkach obsypujemy nasadę pędów ziemią, torfem lub trocinami w formie kopczyka. Nadziemną część roślin można owinąć białą agrowłókniną, przykryć stroiszem lub słomą. Rośliny rosnące w donicach na tarasach lub balkonach trzeba starannie zabezpieczyć osłaniając razem z donicami.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Mydleniec wiechowaty - jak uprawiać? Mydleniec wiechowaty - jak uprawiać?

Mydleniec wiechowaty to niewielkie drzewo, które pochodzi z Azji i wyróżnia się pięknymi, żółtymi kwiatostanami do 50 cm długości, którymi w okresie kwitnienia obsypana jest cała korona. Jak uprawiać...

DATURA, uprawa bielunia. Jak pielęgnować daturę od wiosny do jesieni

Datura jest niezwykłą ozdobą ogrodu i tarasu. Kwitnie tak pięknie, że mówi się o niej "trąby anielskie". Dowiedz się co robić, aby twoje datury pięknie kwitły. Jak zasilać, przycinać, pielęgnować...

JAK chronić rośliny przed OPADAMI ŚNIEGU? Które IGLAKI trzeba zabezpieczyć przed śnieżycami? JAK chronić rośliny przed OPADAMI ŚNIEGU? Które IGLAKI trzeba zabezpieczyć przed śnieżycami?

Zimą groźny dla roślin jest nie tylko mróz ale także obfite opady śniegu. Ciężki śnieg może powodować deformacje lub nawet złamanie gałęzi popularnych iglaków o kolumnowym pokroju. Które rośliny...

Aktualizacja: 24.03.2015 10:35
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?
Kim jest Krzysztof Tyniec i czego dokonał?

Krzysztofa Tyńca zapewne pamiętają wielbiciele show „Taniec z gwiazdami” (2007 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.