porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie pomidory sadzić w ogrodzie, żeby stosować jak najmniej chemii?
Jakie pomidory sadzić w ogrodzie, żeby stosować jak najmniej chemii? Jeśli chcemy wyhodować pomidory we własnym ogrodzie, zazwyczaj zależy nam, ...
Ogród z murkami oporowymi, czyli prosty sposób na urozmaicenie ogrodu

Kształtowanie skarp wokół domu. Radzimy, jak zbudować murki oporowe w ogrodzie?

Murki oporowe są nie tylko efektowną ozdobą naszego ogrodu, pełnią również funkcję praktyczną. Zadaniem takich murków jest podtrzymanie brzegów skarp i nasypów przed usupywaniem się. Konstrukcja murków musi więc być na tyle stabilna, aby wytrzymać potężny napór gruntu. Przeczytaj, jak wykonać murek oporowy.

Kiedy zbudować murek oporowy?

Jeśli twój ogród położony jest na skarpie lub występują na nim spore różnice poziomów, możesz wykorzystać to jako jego atut, zbudować służące różnym celom tarasowe platformy połączone ciągami schodów oraz murki oporowe. Te ostatnie najlepiej spełnią swoją funkcję wzdłuż granic tarasu bądź ścieżki.

Wysoki murek oporowy

Mury oporowe buduje się bowiem przede wszystkim po to, aby ze skarpy nie osypywała się ziemia. Realizację tego typu konstrukcji najlepiej jednak zlecić specjaliście. Wzniesienie solidnego muru wymaga wykopania fundamentów i dodatkowego zbrojenia.

Niski murek oporowy (suchy murek)

Samodzielnie możemy za to postawić dekoracyjne murki do około metra wysokości, które z pewnością urozmaica przestrzeń każdego ogrodu. To tzw. suche murki, czyli zbudowane bez użycia zaprawy. Jeśli przyłożymy się do tego zadania, będą ozdobą przez długie lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płaskich kamieni i prefabrykatów. Wybierz takie, które będą harmonizować lub przeciwnie – silnie kontrastować z elewacją domu czy elementami wykończeniowymi. Pamiętaj, aby kupić też kilka większych – te posłużą ci jako wzmocnienie całej konstrukcji.

Jak zbudować murek oporowy - krok po kroku

Podziel kamienie według wielkości. Kamienie w suchym murze układa się w piramidę, w ten sposób, by najszersze znalazły się na dole, a mniejsze na górze. Twój mur powinien być też lekko pochylony w stronę skarpy lub miejsca, które chcesz wypełnić ziemią. Postaraj się również w jak największym stopniu naśladować wątek w klasycznej ścianie z cegieł – kamienie w każdym kolejnym rzędzie kładąc tak, aby ich krótsze boki znalazły się w połowie długości kamieni pod spodem. Co jakiś czas używaj większych i dłuższych elementów – przysypane ziemią od strony skarpy będą stabilizować murek. Na koniec pozostaje już tylko wypełnić przestrzeń żyzną glebą i posadzic rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Brukiew - kiedy siać, jak uprawiać? Brukiew - kiedy siać, jak uprawiać?

Brukiew kiedyś robiła furorę i królowała na polskich stołach, dziś znów musi walczyć o swoją pozycję. Odżywcza i smaczna brukiew warta jest jednak uwagi każdego, kto dba o zdrowie i ma własny...

Jak przesadzać byliny, które kwitną wiosną i wczesnym latem? Jak przesadzać byliny, które kwitną wiosną i wczesnym latem?

Sierpień i początek września  to dobry czas na przesadzanie i dzielenie bylin kwitnących wiosną i na początku lata. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był piękny w przyszłym roku, już teraz musimy...

Jak sadzić lilie? Jak sadzić lilie?

Lilie to byliny cebulowe, chętnie uprawiane w naszych ogrodach, ze względu na piękny wygląd. Jak i kiedy sadzić lilie? Czego potrzebują lilie, żeby pięknie kwitnąć?

Aktualizacja: 21.03.2016 14:46
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Majewski z WPROST. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Michał Majewski z WPROST. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Erotyczne gadżety, zoofilskie nagrania oraz podejrzany biały proszek - to tylko ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.