porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jakie pomidory sadzić w ogrodzie, żeby stosować jak najmniej chemii?
Jakie pomidory sadzić w ogrodzie, żeby stosować jak najmniej chemii? Jeśli chcemy wyhodować pomidory we własnym ogrodzie, zazwyczaj zależy nam, ...
Ogród z murkami oporowymi, czyli prosty sposób na urozmaicenie ogrodu

Kształtowanie skarp wokół domu. Radzimy, jak zbudować murki oporowe w ogrodzie?

Murki oporowe są nie tylko efektowną ozdobą naszego ogrodu, pełnią również funkcję praktyczną. Zadaniem takich murków jest podtrzymanie brzegów skarp i nasypów przed usupywaniem się. Konstrukcja murków musi więc być na tyle stabilna, aby wytrzymać potężny napór gruntu. Przeczytaj, jak wykonać murek oporowy.

Kiedy zbudować murek oporowy?

Jeśli twój ogród położony jest na skarpie lub występują na nim spore różnice poziomów, możesz wykorzystać to jako jego atut, zbudować służące różnym celom tarasowe platformy połączone ciągami schodów oraz murki oporowe. Te ostatnie najlepiej spełnią swoją funkcję wzdłuż granic tarasu bądź ścieżki.

Wysoki murek oporowy

Mury oporowe buduje się bowiem przede wszystkim po to, aby ze skarpy nie osypywała się ziemia. Realizację tego typu konstrukcji najlepiej jednak zlecić specjaliście. Wzniesienie solidnego muru wymaga wykopania fundamentów i dodatkowego zbrojenia.

Niski murek oporowy (suchy murek)

Samodzielnie możemy za to postawić dekoracyjne murki do około metra wysokości, które z pewnością urozmaica przestrzeń każdego ogrodu. To tzw. suche murki, czyli zbudowane bez użycia zaprawy. Jeśli przyłożymy się do tego zadania, będą ozdobą przez długie lata. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płaskich kamieni i prefabrykatów. Wybierz takie, które będą harmonizować lub przeciwnie – silnie kontrastować z elewacją domu czy elementami wykończeniowymi. Pamiętaj, aby kupić też kilka większych – te posłużą ci jako wzmocnienie całej konstrukcji.

Jak zbudować murek oporowy - krok po kroku

Podziel kamienie według wielkości. Kamienie w suchym murze układa się w piramidę, w ten sposób, by najszersze znalazły się na dole, a mniejsze na górze. Twój mur powinien być też lekko pochylony w stronę skarpy lub miejsca, które chcesz wypełnić ziemią. Postaraj się również w jak największym stopniu naśladować wątek w klasycznej ścianie z cegieł – kamienie w każdym kolejnym rzędzie kładąc tak, aby ich krótsze boki znalazły się w połowie długości kamieni pod spodem. Co jakiś czas używaj większych i dłuższych elementów – przysypane ziemią od strony skarpy będą stabilizować murek. Na koniec pozostaje już tylko wypełnić przestrzeń żyzną glebą i posadzic rośliny.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród japoński - jak założyć ogród w stylu japońskim? Ogród japoński - jak założyć ogród w stylu japońskim?

Ogród japoński wygląda naturalnie, bo nie ma w starannie przyciętych żywopłotów ani geometrycznych reguł. Jednak  jego zakładaniem rządzą nim ściśle określone zasady. Jak założyć ogród japoński?

Jagoda kamczacka: jak uprawiać? Jagoda kamczacka: jak uprawiać?

Jagoda kamczacka staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Jej owoce są bardzo zdrowe, a uprawa prosta. Mówimy jak uprawiać jagodę kamczacką!

Wiosenne przycinanie drzew i krzewów. Na co zwrócić uwagę podczas zabiegów pielęgnacyjnych? Wiosenne przycinanie drzew i krzewów. Na co zwrócić uwagę podczas zabiegów pielęgnacyjnych?

Wiosna to dobry moment na przycinanie rosnących wokół domu drzewek, krzewów owocowych oraz żywopłotów. Wiosenne przycinanie roślin jest lżejszą wersją zimowego cięcia, dzięki czemu, łatwo możemy...

Aktualizacja: 21.03.2016 14:46
Autor: zyl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA
Sławek Uniatowski – kim jest? KARIERA, RODZINA

Kim jest Sławek Uniatowski? Co osiągnął? Co robi dziś – dekadę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.