porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Jak nawozić byliny? Byliny to inaczej rośliny wieloletnie, które przez parę lat rosną ...
Betonowe oczko w ogrodzie

Jak zbudować oczko wodne?

Budowa oczka wodnego nie stanowi większego problemu pod kątem trudności wykonania. Zobacz sam, jak to się robi

Formalności

Oczko wodne o powierzchni do 30 m2 – zgodnie z art. 30 ust. 1 Ustawy o Prawie Budowlanym – nie wymaga pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić taki zamiar właściwemu organowi administracji architektoniczno - budowlanej. Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli powierzchnia planowanego oczka będzie większa niż 30 m2, wymagane jest pozwolenie na budowę.

Miejsce na oczko

Oczko powinno znajdować się w miejscu nasłonecznionym. Ważną kwestią jest również odpowiednia ilość drzew w otoczeniu zbiornika, jednak spadające duże liście drzew mogą zalegać w oczku wodnym, gnić i je zanieczyszczać. Warto pamiętać, aby w miejscu budowy nie przebiegały żadne instalacje czy korzenie drzew. Gdy zamierzasz hodować w oczku ryby, jego głębokość musi wynosić min. 1,5 m.

Technologia budowy

Ciekawą propozycją są gotowe formy z żywic i polietylenu. Można też kupić zbiorniki z syntetycznej gumy lub kauczuku o różnych kształtach i rozmiarach. Doł na oczko wodne możesz także wyłożyć specjalną folią polietylenową lub PCW. Im grubsza tym lepsza. Cienka folia może pęknąć i woda przesączy sie do gruntu. Oczko wodne możesz również wykonać z betonu. Za takim rozwiązaniem przemawia nie tylko trwałość, ale również łatwość nadania pożądanego kształtu niecce. Jeżeli decydujesz się na wylanie dna oczka wodnego z betonu, to w pierwszej kolejności musisz odpowiednio przygotować podłoże (dno wykopu), i zadbać o ułożenie przed betonowaniem wszelkich instalacji. Rurę odprowadzającą wodę zamontuj w najniższym punkcie dna wykopu i poprowadź do dołu wypełnionego tłuczniem. Niestety przed betonowaniem konieczne jest zrobienie szalunku i ułożenie zbrojenia. Zbrojenie przygotowane według wyliczeń projektanta zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił od skurczu betonu. W trakcie układania betonu pamiętaj o jego zagęszczaniu. Po jego całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu wewnętrzną powierzchnię należy zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
O czym należy pamiętać zakładając staw w ogrodzie? O czym należy pamiętać zakładając staw w ogrodzie?

Oczko wodne jest ważnym elementem kompozycji ogrodu, dlatego dobrze jest założyć je w takim miejscu, by było widoczne z pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy lub z tarasu. Co jeszcze warto...

Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia? Jakie elementy ogrodu można wykonać z kamienia?

Z kamienia można wykonać wiele różnych elementów wystroju ogrodu. Kamienne murki i ogrodzenia, schody, taras, ścieżki, skalniak, obramowanie oczka wodnego czy kamienne rzeźby – to przykłady...

Czy można mieć oczko wodne na balkonie?

Oczko wodne wcale nie jest zarezerwowane dla posiadaczy ogródków. Można je zrobić także na balkonie czy tarasie. Zobacz jak zrobic oczko wodne na balkonie. 

Aktualizacja: 17.04.2018 13:44
Źródło: mowimyjak.pl
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Krzysztof Hołowczyc - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Krzysztof Hołowczyc, kim jest kierowca rajdowy? Co o nim wiemy?

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.