porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Modny ogród - jak zaprojektować? Jakie są modne ogrody 2013?
Modny ogród - jak zaprojektować? Jakie są modne ogrody 2013? W tym roku modne są minimalistyczne formy, ciekawy design i ...
Donica z drewna, drewniana donica - jak ją zrobić, gdzie ustawić, co w niej posadzić?

Donica z drewna - jak zrobić drewnianą donicę? Drewniana donica na balkon i na taras

Donica z drewna - jak zrobić drewnianą donicę? Drewniana donica na balkon i na taras

Donica nie musi być ceramiczna! Może być także metalowa, plastikowa, kamienna albo... drewniana

fot.: sxc.hu
W czym uprawiać na tarasie krzewy i drzewka? W czym uprawiać warzywa? Podpowiadamy, jak zrobić drewnianą donicę - ozdobę balkonu czy tarasu - i co w niej posadzić. 

Drewniana donica - co w niej można posadzić?

Obszerna drewniana donica może stanowić namiastkę ogrodu; można ustawić ją na balkonie czy tarasie i z powodzeniem uprawiać kwiaty, warzywa, a nawet nieielkie krzewy owocowe. Zależnie od upodobań, w donicy posadzić możemy pachnący tytoń, petunie, nasturcje - albo pomidory koktajlowe i jarmuż.

W odpowiednio dużej donicy rosnąć może nawet krzew pomarańczy czy figowiec; oczywiście, dysponując ograniczoną przestrzenią, korzenie nie pozwolą roślinie na osiągnięcie pełnych rozmiarów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by doczekac się egzotycznych owoców z własnego balkonu.

Z czego zrobić drewnianą donicę?

Donicę z drewna przygotowąć możemy z takich materiałów, jakie są pod ręka. Oczywiście na wyłożonej trawertnem czy egzotycznym drewnem powierzchni tarasu lepiej prezentować się będą meble wykonane z równie szlachetnych materiałów. Z drugiej strony - w czasie recesji i coraz większej popularności zrównoważonego projektowania waro pomyśleć o materiałach z odzysku.

Dobrym materiałem do budowy drewnianej donicy będą deski z palet. Paletę demontujemy; te deski, które są w dobrym stanie, będą stanowic dłuższe boki i dno skrzyni; z uszkodzonych odcinamy połamane fragmenty i przycinamy do jednakowej długości.

Potrzebne nam będą jeszcze cztery solidne słupki, stanowiące szkielet mebla; najlepsze będą kawałki drewna o kwadratowym przekroju i długości boku min. 5 cm. Przykręcamy do nich ocynkowanymi wkrętami deski z palet; powstaną dwie płaszczyzny - boki skrzyni. Boki łączymy krótszymi deseczkami. Na koniec prykręcamy dno.

Jak drewnianą donicę przygotować do obsadzania?

Jeśli w naszej drewnianej donicy zostały szczeliny - nie szkodzi. Wnętrze skrzyni i tak musimy wyłozyć folią ogrodniczą, najlepiej czarną, odporną na rozerwanie. Na dnie układamy warstwę drobnych kamieni i robimy otwory odwadniające. Wszystko zasypujemy ziemią ogrodniczą.

Jeśli donica z drewna będzie zimować na balkonie, można ocieplić ją od wewnątrz styropianem - dzięki temu iglaki nie przemarzną. Oczywiście drzewka pomarańczowe i tak trzeba wnieść do środka, a warzywa są zwykle jednoroczne, więc ocieplenie nie zawsze jest potrzebne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 12.05.2013 18:10
Autor: Lumago
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?
Kim jest Michael Dobbs, autor House of Cards?

Lada dzień będzie można obejrzeć trzeci już sezon znakomitego amerykańskiego ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.