porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Modny ogród - jak zaprojektować? Jakie są modne ogrody 2013?
Modny ogród - jak zaprojektować? Jakie są modne ogrody 2013? W tym roku modne są minimalistyczne formy, ciekawy design i ...
Donica z drewna, drewniana donica - jak ją zrobić, gdzie ustawić, co w niej posadzić?

Donica z drewna - jak zrobić drewnianą donicę? Drewniana donica na balkon i na taras

Donica z drewna - jak zrobić drewnianą donicę? Drewniana donica na balkon i na taras

Donica nie musi być ceramiczna! Może być także metalowa, plastikowa, kamienna albo... drewniana

fot.: sxc.hu
W czym uprawiać na tarasie krzewy i drzewka? W czym uprawiać warzywa? Podpowiadamy, jak zrobić drewnianą donicę - ozdobę balkonu czy tarasu - i co w niej posadzić. 

Drewniana donica - co w niej można posadzić?

Obszerna drewniana donica może stanowić namiastkę ogrodu; można ustawić ją na balkonie czy tarasie i z powodzeniem uprawiać kwiaty, warzywa, a nawet nieielkie krzewy owocowe. Zależnie od upodobań, w donicy posadzić możemy pachnący tytoń, petunie, nasturcje - albo pomidory koktajlowe i jarmuż.

W odpowiednio dużej donicy rosnąć może nawet krzew pomarańczy czy figowiec; oczywiście, dysponując ograniczoną przestrzenią, korzenie nie pozwolą roślinie na osiągnięcie pełnych rozmiarów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by doczekac się egzotycznych owoców z własnego balkonu.

Z czego zrobić drewnianą donicę?

Donicę z drewna przygotowąć możemy z takich materiałów, jakie są pod ręka. Oczywiście na wyłożonej trawertnem czy egzotycznym drewnem powierzchni tarasu lepiej prezentować się będą meble wykonane z równie szlachetnych materiałów. Z drugiej strony - w czasie recesji i coraz większej popularności zrównoważonego projektowania waro pomyśleć o materiałach z odzysku.

Dobrym materiałem do budowy drewnianej donicy będą deski z palet. Paletę demontujemy; te deski, które są w dobrym stanie, będą stanowic dłuższe boki i dno skrzyni; z uszkodzonych odcinamy połamane fragmenty i przycinamy do jednakowej długości.

Potrzebne nam będą jeszcze cztery solidne słupki, stanowiące szkielet mebla; najlepsze będą kawałki drewna o kwadratowym przekroju i długości boku min. 5 cm. Przykręcamy do nich ocynkowanymi wkrętami deski z palet; powstaną dwie płaszczyzny - boki skrzyni. Boki łączymy krótszymi deseczkami. Na koniec prykręcamy dno.

Jak drewnianą donicę przygotować do obsadzania?

Jeśli w naszej drewnianej donicy zostały szczeliny - nie szkodzi. Wnętrze skrzyni i tak musimy wyłozyć folią ogrodniczą, najlepiej czarną, odporną na rozerwanie. Na dnie układamy warstwę drobnych kamieni i robimy otwory odwadniające. Wszystko zasypujemy ziemią ogrodniczą.

Jeśli donica z drewna będzie zimować na balkonie, można ocieplić ją od wewnątrz styropianem - dzięki temu iglaki nie przemarzną. Oczywiście drzewka pomarańczowe i tak trzeba wnieść do środka, a warzywa są zwykle jednoroczne, więc ocieplenie nie zawsze jest potrzebne.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 12.05.2013 18:10
Autor: Lumago
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]
Joanna Keszka - kim jest? Co o niej wiemy [KARIERA, RODZINA]

Joanna Keszka prowadzi najseksowniejszy projekt skierowany do kobiet, czyli Barbarellę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.