porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
W jakich miejscach ogrodu warto pozostawić liście?
W jakich miejscach ogrodu warto pozostawić liście? Jesienne barwy ogrodu cieszą oczy, ale nie tylko dlatego należy ...
Kolaż to doskonała zabawa, każdy może jej spróbować

Jak zrobić kolaż z jesiennych liści?

Jak zrobić kolaż z jesiennych liści?
Kolaże można robić ze wszystkiego - także z jesiennych kolorowych liści fot.: sxc.hu
Jesienne wieczory sprzyjają pracom, na które w innej porze roku brak czasu, bo każdy woli odpocząć na świeżym powietrzu. Ale o zrobienie kolażu pokusić się można zawsze. To świetna zabawa, a kolaż może powstać z wszystkiego, nawet z liści. Jak zrobić kolaż?

Słowo kolaż do niedawna jeszcze pisano „collage”, gdyż pochodzi z języka francuskiego („coller” znaczy przyklejać, sklejać, składać). Dziś spolszczone jest polską nazwą techniki artystycznej polegającej na układaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw. Mogą to być na przykład wycinki z gazet, kawałki tkanin, fotografie lub ich części, liście, suszone trawy, kwiaty, a nawet drobne przedmioty codziennego użytku.

Jak zrobić kolaż - jesienne prace plastyczne 

Poszczególne elementy planowanej kompozycji nakleja się na płótno lub papier i łączy z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. rysunkiem, farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem). Kolaż to bardzo atrakcyjny sposób artystycznej wypowiedzi, łatwy i dostępny dla każdego. Długie jesienne wieczory zachęcają by zapoznać się z techniką kolażu. Jak zrobić kolaż? Prawdziwy kolaż można zrobić z wszystkiego, także z pięknych jesiennych liści.

Sławni twórcy kolaży, plastycy…

Kolaż to nie tylko zabawa na jesienne wieczory. Techniką kolażu posługiwało się wielu twórców. Najsłynniejszym, najbardziej rozpoznawalnym autorem kolaży w Polsce był bez wątpienia Daniel Mróz - znany nie tylko miłośnikom sztuki, ale także wszystkim czytelnikom dawnego „Przekroju”. To popularne krakowskie pismo przez całe lata  publikowało bowiem na swoich łamach kolaże Daniela Mroza. Ich cechą charakterystyczną było to, że wykonywane były z fragmentów czarnobiałych fotografii, które Daniel Mróz uzupełniał rysunkiem (dorysowywał a właściwie należałoby powiedzieć, dopisywał fragmenty, bo robił to piórkiem i tuszem.)

… i poeci

Osobą, której kartkami pocztowymi wykonanymi techniką kolażu zachwycali się wszyscy, była także Wisława Szymborska. Nie był to rodzaj twórczości, którą znana poetka pokazywała publicznie, ale niewątpliwie były to kolaże wyjątkowe – nie tylko piękne, ale i bardzo dowcipne.

Jak zrobić kolaż według Szymborskiej? Wisława Szymborska swoje kolaże komponowała z wycinków gazet, czasem z fragmentów różnych dziwnych przedmiotów. Były zabawne, inteligentne, czasem piekielnie złośliwe, ale obdarowani tymi kartkami przyjaciele i znajomi traktują je nie tylko jak największe pamiątki, ale i małe dzieła sztuki kolażu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Aktualizacja: 17.11.2013 09:14
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?
Zbigniew Wodecki – kim jest? Co osiągnął?

Zbigniew Wodecki szerokiej publiczności znany jest przede wszystkim z wykonania ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.