porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RODODENDRONY - krzewy z dalekiej Azji - JAK JE PIELĘGNOWAĆ? Rododendrony, niezwykle efektowne krzewy z dalekiej Azji – zachwycają bujnością ...
Zminiaturyzowane drzewka mogą być ozdobą domu lub małego ogrodu

Jak zrobić z iglaka bonsai? Jak zmienić iglaka w miniaturową żywą rzeźbę?

Jak zrobić z iglaka  bonsai? Jak zmienić iglaka w miniaturową żywą rzeźbę?
Sadzonki iglaków można przeznaczyć na bonsai - jednak wyhodowanie z nich miniaturki wymaga sporo zachodu. fot.: sxc.hu
Bonsai to w założeniu kopia normalnego drzewa, tyle że miniaturowa. Aby nie zatraciło ono swego uroku, powinno się je kształtować, wzorując się na naturalnym wyglądzie dużych drzew. Jak formować sadzonkę, by uzyskać bonsai?

To, co jest dziełem przyrody, przez znawców orientalnej sztuki tworzenia bonsai zmieniane jest w miniaturę za pomocą sekatora, drutu i tasiemek. Perfekcyjne bonsai powinno odzwierciedlać swój naturalny pierwowzór w skali 1:100. Miłośnicy bonsai uważają je za miniaturowe dzieła sztuki, które są precyzyjnym odzwierciedleniem tego, co stworzyła natura.

Bonsai - style

Drzewka mogą przybierać różne formy wzrostu, reprezentując różne style: kaskadowy, pochylony, płaczący czy też formalny pionowy. Te, proponowane do ogrodu, nie wyglądają jak klasyczne bonsai, niemniej sztuką jest zmniejszenie kilkunastometrowej rośliny do 2 metrów.

Jak powstaje bonsai?

Wbrew pozorom, wyhodowanie takiego karłowatego okazu nie jest wcale proste. Aby uzyskać taki efekt, potrzeba wiele lat pracy. Młode drzewka formujemy przez cięcia nie tylko gałęzi, ale i korzeni. Zabieg ten powtarzamy, aż pień nabierze odpowiedniej grubości. Wówczas pozostawiamy wyrastające z niego pędy, które utworzą koronę. Do ich prowadzenia używamy drutów, którymi obwiązujemy pędy. Jeśli chcemy utworzyć „piętra”, odginamy je i odpowiednio obciążamy. Młode pędy regularnie przycinamy.

Jakie iglaki można przerobić na bonsai?

Idealne do zminiaturyzowania są np.: sosny (górska, Wejmutka), jałowce (chińskie, łuskowe), tuje i cisy, te najczęściej są w formie kul, spiral. Takie miniaturowe rośliny są oryginalne, choć kosztowne. Pięknie prezentują się w małych ogródkach. Jedna taka sztuka potrafi zagospodarować cały ogród. Jeśli więc gustujemy w stylu japońskim, wystarczy mały mostek, trochę wody, orientalne latarnie, duże kamienie, które są jego nieodłącznymi elementami, a efekt mamy zapewniony.

Jak sadzić bonsai?

Drzewka sadzimy tak jak inne iglaki. Po wykopaniu dołka wsypujemy torf o odczynie lekko kwaśnym. Po posadzeniu ściółkujemy korą sosnową, która lepiej utrzymuje wilgoć w glebie i chroni korzenie przed przesychaniem. Jest ona dobrym zabezpieczeniem przed chwastami, które stanowiłyby konkurencję dla rozrastających się korzeni. Systematycznie sprawdzamy wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlewamy.

Przy tak „dużych” egzemplarzach należy zrobić odciągi. Polega to na tym, że do pnia przywiązujemy liny i w cztery strony świata odciągamy. Ma to na celu mocne „usadowienie” rośliny w glebie. Roślina pod wpływem wiatru może przesuwać się i w związku z tym nowe, wyrastające korzenie mogą być uszkodzone, a nawet oderwane. Powoduje to osłabianie rośliny i może utrudnić przyjęcie się jej w nowym miejscu.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie zimą?

Zimą nie ma ani bujnych liści, ani pięknych kwiatów. Jednak zimowy ogród też może być atrakcyjny. Podpowiadamy, na jakie gatunki warto posadzić w ogrodzie, aby zimą cieszył nasze oko.

JAK chronić rośliny przed OPADAMI ŚNIEGU? Które IGLAKI trzeba zabezpieczyć przed śnieżycami? JAK chronić rośliny przed OPADAMI ŚNIEGU? Które IGLAKI trzeba zabezpieczyć przed śnieżycami?

Zimą groźny dla roślin jest nie tylko mróz ale także obfite opady śniegu. Ciężki śnieg może powodować deformacje lub nawet złamanie gałęzi popularnych iglaków o kolumnowym pokroju. Które rośliny...

Jak dbać o drzewko bonsai? Prawidłowa pielęgnacja bonsai Jak dbać o drzewko bonsai? Prawidłowa pielęgnacja bonsai

Jeśli chcesz, aby twoje drzewko bonsai wyglądało naprawdę pięknie wystarczy mu poświęcić kilka minut dziennie. Pielęgnacja nie jest trudna, jednak wymaga cierpliwości. Podpowiadamy, jakie zabiegi...

Aktualizacja: 21.05.2012 17:28
Autor: Maria Olczak
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Michał Majewski z WPROST. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Michał Majewski z WPROST. Kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Erotyczne gadżety, zoofilskie nagrania oraz podejrzany biały proszek - to tylko ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.