porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
RÓŻE. Sadzimy i przycinamy róże - jak to zrobić?
RÓŻE. Sadzimy i przycinamy róże - jak to zrobić? Nie posadziłeś róż w październiku, zrób to teraz i to ...
Domowe sposoby pozbywania się szkodliwych z kwiatów doniczkowych

Jak zwalczać szkodniki roślin doniczkowych? Jak pozbyć się mszycy, tarcznika, przędziorka?

Jak zwalczać szkodniki roślin doniczkowych? Jak pozbyć się mszycy, tarcznika, przędziorka?
fot.: Photos.com
Żadna roślina doniczkowa nie jest zabezpieczona przed szkodnikami, ale można stworzyć roślinom domowym warunki, które będą niesprzyjające dla ich pojawienia się. Jakie szkodniki atakują rośliny doniczkowe i jak się ich pozbyć?

Jeśli nie chcemy aby szkodniki roślin doniczkowych zadomowiły się u nich na dobre trzeba bacznie sprawdzać stan roślin doniczkowych przy podlewaniu. Oglądamy dokładnie wierzchołki pędów i pąki, wierzchnią i spodnią stronę liści oraz ziemię. W razie wątpliwości warto posłużyć się lupą. Na każdą zauważoną zmianę należy natychmiast reagować, bo to gwarantuje wyleczenie rośliny. 

>>> Jak i czym najlepiej PODLEWAĆ ROŚLINY DONICZKOWE? Zasady podlewania kwiatów doniczkowych KLIKNIJ!

Szkodniki roślin doniczkowych - pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc to usunięcie zaatakowanej przez szkodniki części rośliny, zebranie szkodników i spłukanie rośliny doniczkowej prysznicem. Środki chemiczne do roślin doniczkowych należy stosować, gdy inne sposoby ochrony roślin zawiodą. Jednak insektycydy są bardzo skuteczne, więc umiejętne i bezpieczne zastosowanie ich będzie korzystne dla roślin.

Wełnowce, miseczniki, tarczniki

 Jeśli roślina zostanie zaatakowana przez takie szkodniki roślin doniczkowych jak wełnowce, miseczniki czy tarczniki należy ją przenieść w chłodniejsze i jaśniejsze miejsce. Zaatakowane liście przeciera się roztworem mydlano - alkoholowym (łyżka mydła, 1 l wody, łyżka denaturatu). Delikatne liście rośliny doniczkowej należy potem spłukać wodą, żeby alkohol nie poparzył ich.

Mszyce

W przypadku zaatakowania rośliny doniczkowej przez mszyce należy opryskiwać ją wyciągiem z pokrzywy (świeże pokrzywy przed kwitnieniem namoczyć w 5 l wody) albo gotowym preparatem ze sklepu ogrodniczego.

Wciornastki 

Jeśli szkodnikami rośliny doniczkowej wciornastki należy spłukać ją letnią wodą, w doniczce umieścić żółte płytki pokryte klejem - pułapki. Może jednak okazać się, że niezbędne będzie zastosowanie insektycydu.

Przędziorki

W przypadku przędziorków trzeba koniecznie zwiększyć wilgotność powietrza, spryskiwać roślinę doniczkową. Można też spryskiwać ją dostępnym na rynku akarycydem.

Mączlik

Czyli biała muszka to szkodnik roślin doniczkowych, która nie lubi zimna, więc trzeba przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce i zastosować żółte płytki - pułapki. Jeśli nie pomoże roślinę doniczkową należy opryskać środkiem chemicznym.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Jak pielęgnować liście roślin doniczkowych? Jak pielęgnować liście roślin doniczkowych?

Jeśli chcesz, by liście roślin doniczkowych były lśniące, a ich barwy żywe musisz odpowiednio je pielęgnować. Podpowiadamy jak to robić.

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Pielęgnacja roślin doniczkowych Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą? Pielęgnacja roślin doniczkowych

Podczas zimowych miesięcy rośliny doniczkowe, którymi ozdabiamy nasze mieszkania, przechodzą okres spoczynku. W tym czasie nie wolno jednak zaniedbać ich pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny...

Jak zwalczyć przędziorki na roślinach płynem do mycia naczyń?

Wiele gatunków roślin doniczkowych zdobiących nasze mieszkania atakują przędziorki – groźne szkodniki roślin. Skutecznym domowym sposobem zwalczenia przędziorków jest przemywanie roślin...

Aktualizacja: 22.08.2013 13:28
Autor: bibika
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Tymon Tymański - kim jest? [KARIERA, RODZINA]
Tymon Tymański - kim jest? [KARIERA, RODZINA]

Kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik, założyciel zespołów takich jak: Miłość(1988 ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.