porady na każdy temat
Facebook Twitter Google Plus NK Newsletter Konkursy Gry online
Kora sosnowa na rabatach. Czy to rzeczywiście skuteczna METODA NA CHWASTY?
Kora sosnowa na rabatach. Czy to rzeczywiście skuteczna METODA NA CHWASTY? Ściółkowanie korą roślin rosnących w ogrodzie jest naturalną metodą walki z chwastami. ...
Co wziąć pod uwagę przy zakupie kosiarki? Jaką kosiarkę kupić?

Jaką kupić kosiarkę: elektryczną czy spalinową? Kosiarka spalinowa czy elektryczna, z napędem czy bez?

Piękny trawnik wymaga szeregu czynności pielęgnacyjnych. Nie można sobie pozwolić na to, żeby trawa rosła dowolnie. Trzeba cyklicznie kosić trawnik. W jaki sposób? Najlepiej kosiarką, którą dobiera się przy uwzględnieniu szeregu aspektów. Oto czym kierować się przy wyborze kosiarki do trawy.

Aby trawnik był rzeczywistą ozdobą ogrodu oraz otoczenia domu, należy o niego dbać. I to nie tylko od czasu do czasu. Jedną z najważniejszych czynności jest koszenie trawnika.

Jaką kosiarkę do trawy wybrać?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru kosiarki jest powierzchnia trawnika. Inna kosiarka będzie lepsza wówczas, gdy ogród jest kwadratowy, inna jeśli jest na planie koła lub elipsy, a jeszcze innej, jeśli ma nieregularne obrzeża. Trawniki duże, o prostych brzegach szybciej kosi się kosiarkami o dużej szerokości roboczej i o dużej mocy silnika. Z kolei w sytuacji, kiedy brzegi są nieregularne, a w dodatku na trawniku znajdują się jakieś przeszkody do ominięcia (np. krzewy, drzewa, rabaty), lepiej kupić kosiarkę o niewielkiej szerokości roboczej i budowie ułatwiającej manewrowanie. Równie istotne jest ukształtowanie terenu, ponieważ nie wszystkie kosiarki poradzą sobie z pracą np. na skarpach, w zagłębieniach lub w miejscu, gdzie jest dużo drzew lub krzewów. Na silnie pofałdowanym trawniku oraz na takim, gdzie mogą znajdować się „przeszkadzacze” takie jak szyszki, gałązki lub inne zanieczyszczenia, wydajne będą właściwie tylko kosiarki rotacyjne oraz poduszkowe.

Wielkość trawnika i ogrodu ma znaczenie

Jeżeli nasz trawnik nie jest większy niż 100 m2 i nie przeszkadza ci wysiłek fizyczny, wówczas możesz wybrać kosiarkę ręczną bębnową. W innym wypadku wybierz kosiarkę elektryczną: bębnową lub rotacyjną. Jeżeli jednak twój trawnik ma powyżej 300 m2, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa. Teoretycznie można również wybrać kosiarkę elektryczną, ale musisz pamiętać, że w ogrodzie często nie ma kilku źródeł zasilania rozmieszczonych tak, by kosiarka elektryczna miała dostęp do całej powierzchni trawnika.

Ile czasu poświęcamy na koszenie trawy?

Najszybciej kosi się kosiarkami na poduszce powietrznej, ale szybkość koszenia zależy przede wszystkim od szerokości roboczej kosiarki. Praktycznie jest tak, że małą kosiarką o szerokości roboczej 25-30 cm można bez problemu skosić ogród o powierzchni do 400 m2 w około 0,5 godziny. Z kolei kosiarką średnią – o szerokości roboczej 30-40 cm – w tym samym czasie można skosić niemalże dwukrotnie większą powierzchnię. Generalnie jest tak, że im koła są większe, tym koszenie jest łatwiejsze. Istotny jest również ciężar kosiarki, aczkolwiek ze względu na jej przechowywanie, a nie samo koszenie. Im kosiarka lżejsza, tym łatwiejsza do przechowywania, obsługi i transportu. Samo urządzenie do koszenia trawnika powinno też być odporne na korozję i odkształcenia, ponieważ zawsze może się zdarzyć, że uderzymy w jakąś przeszkodę.

MATERIAŁY CZYTELNIKÓW
Zobacz koniecznie
Ogród na wiosnę. Koszenie trawnika – jaką kosiarkę wybrać? [VIDEO] Ogród na wiosnę. Koszenie trawnika – jaką kosiarkę wybrać? [VIDEO]

Trawnik to podstawowy element „wyposażenia” każdego ogrodu. Nic więc dziwnego, że wszyscy właściciele domów jednorodzinnych stają kiedyś przed dylematem: jaka kosiarka będzie najlepsza do...

Jak przywrócić trawnikowi blask po zimie?

Kiedy stopnieje śnieg, pora na przygotowanie trawnika do sezonu. Podpowiadamy, jak po długiej zimie, przywrócić trawnikowi dawny blask, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać.

Jak wybrać kosiarkę do trawy?

Zastanawiasz się nad kupnem kosiarki do trawy i zastanawiasz się, jaką wybrać? Pomoże Ci w tym nasz poradnik. Dostosuj rodzaj urządzenia i jego cenę do swoich potrzeb.

Aktualizacja: 21.03.2016 15:08
Autor: PRus
None
Newsletter
nie daj sie zagiąć. czytaj nas regularnie.
KTO JEST KIM?
Janusz Waluś, bojownik czy pospolity morderca?

Nacjonaliści i neofaszyści mają powody, żeby podziwiać nacjonalistę i neofaszystę ...

Mowimyjak.pl serwis ogrodniczy zawierający encyklopedię roślin. Znajdziesz tu porady dla ogrodników, kalendarium ogrodowe. Tu znajdziesz najpiękniejsze drzewa i krzewy do ogrodu i zasady ich pielęgnacji. Porady o projektowaniu ogrodów i ogrodów zimowych. Jak intensywnie podlewać rośliny, które podlewać drzewa i krzewy, jak często? Szybko rosnące rośliny do ogrodu. Co zrobić, żeby rośliny szybko urosły? Jak sadzić rośliny w ogrodzie? Jakie rośliny do ogrodu? Porady na każdy temat
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.